Rezultatele înregistrate în sferturile Europa League la fotbal

10:04 | 14.04.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 14 apr. /MOLDPRES/. Anderlecht Bruxelles a terminat la egalitate cu Manchester United, 1-1, ieri, pe teren propriu, în prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, relatează MOLDPRES.

Rezultatul înregistrat este considerat de experți una dintre surprizele competiției.

United a deschis scorul prin armeanul Henrih Mhitarian (37), după ce Lingard avusese o bară (17). Anderlecht a egalat prin Dendoncker (86), la singura minge trimisă pe spațiul porții de vicecampioana Belgiei.

Sigura echipă care a luat o opțiune pentru semifinale este Ajax, victorioasă cu 2-0 la Amsterdam în fața formației germane Schalke 04. Ambele goluri au fost marcate de Davy Klaassen.

Celta Vigo a dispus cu 3-2 de Genk, după ce oaspeții au deschis scorul.

Meciul dintre Olympique Lyon și Beșiktaș Istanbul a început cu o întîrziere de 45 de minute, din cauza că spectatorii au pătruns pe teren. Olympique s-a impus cu 2-1, după ce Beșiktaș a condus timp de 70 de minute.

Rezultate:

Ajax Amsterdam — Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 (1-0)

A marcat: Davy Klaassen 23 — penalty, 52.

Anderlecht Bruxelles — Manchester United 1-1 (0-1)

Au marcat: Leander Dendoncker 86, respectiv Henrih Mhitarian 37.

Celta Vigo — Genk 3-2 (3-1)

Au marcat: Pione Sisto 15, Iago Aspas 18, John Guidetti 38, respectiv Jean-Paul Boetius 10, Thomas Buffel 67.

Olympique Lyon — Beșiktaș 2-1 (0-1)

Au marcat: Corentin Tolisso 83, Jeremy Morel 85, respectiv Ryan Babel 15.

Partidele retur vor avea loc pe 20 aprilie.