Real și Atletico Madrid s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal

08:31 | 19.04.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 19 apr. /MOLDPRES/. Formaţiile spaniole Real Madrid și Atletico Madrid au promovat ieri în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, relatează MOLDPRES.

Real a cîştigat, pe teren propriu, după prelungiri, scor 4-2 (1-2), împotriva echipei Bayern Munchen, în manşa retur a sferturilor de finală ale competiției, obţinînd calificarea în semifinalele competiţiei, cu scorul general de 6-3.

Golurile au fost marcate de Cristiano Ronaldo, în minutele 76, 105 şi 110, şi Marco Asensio, în minutul 112, pentru Real Madrid. Pentru echipa germană au punctat Robert Lewandowski, din penalti, în minutul 53, respectiv Sergio Ramos, în propria poartă, în minutul 78.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos (Kovacic 114') - Isco (L. Vazquez 71'), Benzema (Asensio 64'), C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Bayern: Neuer - Lahm, Hummels, Boateng, Alaba - Alonso (Muller 75') - Robben, Vidal, Alcantara, Ribery (D. Costa 71') - Lewandowski (Kimmich 78'). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Atletico Madrid a devenit, ieri, prima semifinalistă din acest sezon a Ligii Campionilor, după ce a remizat, scor 1-1, în deplasare, cu Leicester City, în manşa secundă a sferturilor de finală. În tur, la Madrid, formaţia pregătită de Diego Simeone s-a impus cu scorul de 1-0.

Saul Niguez a marcat golul celor de la Atletico Madrid, în minutul 26, iar pentru echipa britanică a punctat Jamie Vardy, în minutul 61.

Leicester: Schmeichel - Simpson, Morgan (Amartey 84'), Benalouane (Chilwell 46'), Fuchs - Mahrez, Ndidi, Drinkwater, Albrighton - Okazaki (Ulloa 46'), Vardy. Antrenor: Craig Shakespeare.

Atletico: Oblak - Juanfran (L. Hernandez 55'), Savic, Godin, Filipe Luis (A. Correa 74') - Niguez, Gabi, Gimenez, Koke - Carrasco (Torres 69'), Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.