Dinamo-MAI și-a majorat avantajul în disputa finală cu USM-Bostovan

17:31 | 26.04.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 26 apr. /MOLDPRES/. Echipa Dinamo-MAI Chișinău și-a consolidat avantajul la scorul 2-0, astăzi, la Palatul sporturilor Universității de Stat din Moldova, în disputa finală pentru titlul de campioană națională, învingînd-o în cel de-al doilea meci pe USM-Bostovan Chișinău cu 3-1, relatează MOLDPRES.

Formația antrenată de Valentin Pereu a învins în primul set cu 25-20 și a cedat într-al doilea cu același scor (20-25). Ea a luat un start în forță în setul al treilea, conducînd cu 5-0, a menținut această diferență pînă spre final (14-9, 16-11, 20-15) după care a accelerat ritmul de joc și a încheiat cu scorul 25-15.

Setul al patrulea a fost cel mai echilibrat. Iată cum a evoluat scorul: (3-3, 7-7, 20-20, 23-23). Se părea că ”studenții” pregătiți de Alexandru Diudicov vor relansa partida, dar n-a fost să fie. Finalul a aparținut din nou ”polițiștilor”. Scor final, 25-23, în favoarea lor.

Astfel, scorul general a devenit 2-0 după ce în primul meci desfășurat a învins, de asemenea, Dinamo-MAI (3-2). Următorul meci este programat pentru sîmbătă, 29 aprilie, ora 13.00, la complexul de sporturi ”Dinamo” din strada Gheorghe Asachi.

Campioană va deveni echipa care va obține trei victorii în cele cinci partide programate.