Informațională
de Stat

Tenismanul Radu Albot a cedat în sferturile de finală la turneul din Cehia

11:02 | 10.06.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 10 iun. /MOLDPRES/. Tenismanul moldovean Radu Albot a suferit înfrîngere în sferturile de finală ale turneului Challenger, care se desfășoară la Prostejov (Cehia), relatează MOLDPRES.

El a fost învins în două seturi (7-5, 7-5) de Markus Eriksson (Suedia), numărul 413 mondial. Jucătorul moldovean ocupă locul 88 în clasamentul ATP. Eriksson a produs o surpriză și în șaisprezecimile de finală ale turneului cînd a cîștigat în fața favoritului principal al competiției, slovacul Martin Klizan, situat pe locul 53 în lume.

Radu Albot l-a învins în primul tur de pe tabloul principal pe Joao Souza (Portugalia) în două seturi (6-3, 6-3), care se situează pe locul 59 în ierarhia mondială. El este cel mai bun  jucător moldovean. Lui îi aparțin cele mai multe performanțe în tenisul autohton.