Suedia a învins Franța în preliminariile Campionatului Mondial la fotbal

09:58 | 11.06.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 11 iun. /MOLDPRES/. Echipa Suediei a întrecut lotul Franței în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2018, grupa A, ieri seara, după ce Toivonen a marcat la ultima fază, în minutul 90+4, relatează MOLDPRES.

Portugalia a învins la scor în Letonia, 3-0. Cristiano Ronaldo a înscris de două ori şi a ajuns pe locul trei în topul celor mai buni marcatori europeni din punct de vedere al numărului de goluri înscrise pentru naţională. Ronaldo a ajuns la 73 de goluri, în spatele ungurilor Sándor Kocsis (75) şi Ferenc Puskás (84).

Surpriza serii vine din Andorra, acolo unde micuţa naţională a învins Ungaria cu 1-0 prin golul lui Rebes, în minutul 26, iar maghiarii rămîn la 8 puncte în spatele Portugaliei.

Iată toate rezultatele înregistrate:

Grupa A

Belarus – Bulgaria 2-1 (Sivakov 33, Savitskiy 80 / Dyakov 90+1)

Olanda – Luxemburg 5-0 (Robben 21, Sneijder 34, Wijnaldum 62, Promes 70, Janssen pen. 84)

Suedia – Franţa 2-1 (Durmaz 43, Toivonen 90+4 / Giroud 37)

Grupa B

Andorra  – Ungaria 1-0 (Rebes 26)

Insulele Feroe – Elveţia 0-2 (Xhaka 36, 59)

Letonia – Portugalia 0-3 (Ronaldo 41, 63, Silva 67)

Grupa  H

Bosnia – Grecia 0-0

Estonia – Belgia 0-2 (Mertens 31, Chadli 86)

Gibraltar – Cipru 1-2 (Hernandez 30 / Chipolina 10 a.g, Sotiriou 87).

Robert Lewandowski (Polonia şi Bayern Munchen) l-a egalat pe Cristiano Ronaldo (Portugalia şi Real Madrid) în clasamentul golgheterilor după hat-trick-ul cu România. Ambii au cîte 11 reuşite după primele şase etape. Astăzi se vor desfășura alte partide din preliminariile Campionatului Mondial, inclusiv R. Moldova - Georgia.