Tenismanul Radu Albot a părăsit turneul US Open

09:10 | 02.09.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 2 sep. /MOLDPRES/. Tenismanul moldovean Radu Albot a suferit înfrângere ieri seara în turul trei al turneului de Mare Slam US Open de la New York (SUA), abandonând competiția, informează MOLDPRES.

El a fost învins de jucătorul american Sam Querrey, numărul 21 mondial, în patru seturi (6-4, 2-6, 4-6, 4-6). Radu Albot ocupă locul 89 în acest top. El a acces pe tabloul principal din faza calificărilor, obținând trei victorii: 6-2, 6-4 în meciul disputat cu Frank Danisevic (Canada), 6-0, 6-1 cu Joao Domingues (Portugalia) și 6-4, 6-4 cu Christian Garin (Chile).

În runda inaugurală, l-a învins pe Ernesto Escopedo (SUA), situat pe locul 69 în clasamentul mondial, în patru seturi (7-5,4-6,6-2,6-4). În turul al doilea l-a întrecut pe Yen-Hsun Lu din Taipei, situat pe locul 61 în clasamentul mondial. Jucătorul moldovean a învins în cinci seturi (6-2, 7-6, 5-7, 0-6, 7-6). În seturile doi și cinci a câștigat la tie-break cu 9-7, respectiv 7-2.

Cea mai bună clasare a lui Radu Albot în topul mondial – poziția cu numărul 82 – a înregistrat-o anul curent pe 7 aprilie. El este cel mai bun tenisman moldovean, căruia îi aparțin o serie de recorduri stabilite în premieră în sportul moldovenesc. A câștigat în cariera sa 14 turnee din seria Futures și trei din cea Challenger. El participă a patra oară la US OPEN. La edițiile din 2014, 2015 și 2016 a acces pe tabloul principal, cedând în continuare în prima rundă a turneului.