Informațională
de Stat

Echipa națională de fotbal a fost dominată de Țara Galilor

08:43 | 06.09.2017 Categorie: Sport

Chişinău, 6 sep. /MOLDPRES/. Echipa națională de fotbal a fost învinsă ieri seara, la stadionul Zimbru din capitală, cu scorul 2-0 de selecționata Țării Galilor, în meciul retur din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial, relatează MOLDPRES.

Golurile au fost marcate de Robson-Kanu (80), care a finalizat pasa lui Woodburn, și Ramsey (93, șut imparabil din careul de pedeapsă).

Oaspeții au creat o primă ocazie de gol în minutul 19, dar intențiile lor de a deschide scorul au fost respinse reușit de Cebanu, apoi de Iepureanu. În replică, în minutul 23, Ioniță a șutat spre poarta adversă din careul de 16 metri, dar imprecis. Șuturi periculoase au mai expediat Bale (min. 27, 31), Robson-Kanu (55), Williams (61), după care a urmat faza în care din nou Ioniță a fost pe punctul de a marca. O bună posibilitate de a înscrie a ratat în minutul 92 Cojocari.

Pe ansamblu, oaspeții au avut superioritate la câteva capitole importante ale fotbalului: posesia balonului (66 procente), șuturi expediate spre poartă (27 contra 7), cornere (7-5), detalii care au influențat, până la urmă, rezultatul final înregistrat, chiar dacă gazdele au rezistat ritmului de joc propus până spre finalul partidei, când nu le-au mai ajuns puteri să riposteze.

Echipa moldoveană a evoluat în următoarea componență: Cebanu, Graur, Posmac, Epureanu, Ioniță (Bugaiov,85 ), Dedov, Gânsari, Bordian, Anton, Pașcenco (Cojoari,70 ), Rozgoniuc. Comparativ cu meciul precedent, au fost făcute patru modificări în lot: Graur, Pașcenco, Bordian, Rozgoniuc.

La meci au asistat circa 11 mii de spectatori.

În meciul tur, Țara Galilor a învins cu scorul 4-0. Echipa națională se menține în continuare pe ultimul loc în clasamentul grupei D cu 2 puncte acumulate. Clasamentul este condus de selecționata Serbiei, cu 18 puncte la activ. Urmează, în ordine, reprezentativele Țării Galilor (14 puncte), Irlandei (13 puncte), Austriei (9 puncte), Georgiei (5 puncte). Următorul meci, lotul moldovean îl va juca pe 6 octombrie, în deplasare, cu formația Irlandei.