ro

 

Cultură
28 Mai, 2026 / 06:54
/ 14 Februarie, 2026

Omagiu adus lui Grigore Vieru, una dintre cele mai emblematice figuri ale literaturii române: Depuneri de flori la bustul poetului

Marele poet Grigore Vieru, una dintre cele mai emblematice figuri ale literaturii române, este comemorat astăzi în Republica Moldova, cu ocazia marcării a 91 de ani de naștere. În acest context, în dimineața zilei, au avut loc depuneri de flori la bustul poetului de pe Aleea Clasicilor Literaturii Române din Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Chișinău. Ziua nașterii poetului Grigore Vieru a fost declarată, acum patru ani, Ziua Națională a Lecturii, instituită pentru a promova cultura lecturii în societate, informează MOLDPRES.

Prezent la eveniment, ministrul Culturii, Cristian Jardan, a subliniat necesitatea valorificării creației marelui poet Grigore Vieru și promovării lecturii, menționând că „lectura ne face mai bogați și mai buni, într-o lume marcată de transformări profunde”.

„E o zi frumoasă, o Zi a Lecturii, o zi în care promovăm cititul, încurajăm tinerii să schimbe telefonul pe o carte, lucru care este posibil și trebuie să-l facem pentru că lectura ne face mai bogați și mai buni, într-o lume marcată de transformări profunde. Trebuie să apreciem și să valorificăm creația bogată a marelui poet Grigore Vieru, pentru că lumea se schimbă, dar valorile rămân”, a afirmat ministrul Cristian Jardan.

Directoarea Bibliotecii pentru Copii „Ion Creangă”, Eugenia Bejan, a menționat că Grigore Vieru este un poet desăvârșit.

„Este o coincidență fericită că în ziua de naștere a lui Grigore Vieru marcăm și Ziua Națională a Lecturii. Este o zi în care aducem omagiu lui Grigore Vieru, dar cel mai important este să-i citim și să-i recitim opera. Grigore Vieru e un poet desăvârșit”, a declarat Eugeniu Bejan, pentru MOLDPRES.

În Republica Moldova, Ziua Națională a Lecturii este marcată anual pe 14 februarie, fiind o inițiativă importantă pentru promovarea cititului. În această zi, sărbătorim și nașterea marelui poet, Grigore Vieru, pentru a încuraja lectura și cultura cunoașterii la toate vârstele.

Cu această ocazie, Ministerul Culturii organizează anual Campania Națională de Lectură, ajunsă la cea de-a patra ediție. În cadrul acesteia, în perioada 9-15 februarie, sunt organizate peste 130 de activități în toată țara, printre care cluburi de lectură pentru copii, tineri și adulți, ateliere de scriere creativă și ilustrare de carte, întâlniri cu scriitori, expoziții de carte, recitaluri literar-artistice și activități de promovare a lecturii în mediul online.

GALERIE FOTO // Grigore Vieru, omagiat prin depuneri de flori pe Aleea Clasicilor

Grigore Vieru s-a născut la 14 februarie 1935 în satul Pererâta, județul Hotin, în prezent raionul Briceni. El este autorul volumelor de versuri „Alarma”, „Muzicuțe”, „Mama”, „Numele tău”, „Aproape”, „Un verde ne vede”, „Taina care mă apără”, „Rădăcina de foc” ș.a. Grigore Vieru este și autorul „Abecedarului”. Opera sa a fost tradusă în engleză, rusă, germană, italiană, bulgară și în alte limbi.

În 1988 i-a fost acordată cea mai prestigioasă distincție internațională în domeniul literaturii pentru copii - Diploma de Onoare „H. Ch. Andersen”. În 1996 a fost decorat cu „Ordinul Republicii”. În 1990 a fost ales Membru de Onoare al Academiei Române, iar în 1993 - membru corespondent al acesteia.

S-a stins din viață la 18 ianuarie 2009 în urma unui accident rutier. Grigore Vieru a fost decorat post-mortem cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce.

În prezent, mai multe școli din R. Moldova, un bulevard din capitală și o stradă la Iași, România, îi poartă numele.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

BITEI 2026 a fost inaugurat la Chișinău. Cristian Jardan: „Un eveniment important în viața culturală a Chișinăului și a R. Moldova”

/ Acum 5 zile

Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Druță, membru al Sfatului Țării și promotor al școlii românești din Basarabia

/ Acum 5 zile

Ploile abundente au afectat mai multe drumuri, iar echipele de intervenție au lucrat pe parcursul nopții

/ Acum 5 zile

Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Programul evenimentelor

/ Acum 6 zile

FOTO // Ziua Cămășii Ucrainene, la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovei: „Simbol al identității noastre, pe care nici agresiunea rusă nu îl poate distruge”

/ Acum 6 zile

VIDEO // „Acces la Cultură” revine: finanțare pentru dezvoltarea vieții culturale din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

FOTO // A început Festivalul Internațional de Poezie „Grigore Vieru”. Poetul omagiat prin poezie și evocări culturale

/ Acum 6 zile

Teatrul Național „Mihai Eminescu” pornește în turneu. Spectacolul „Richard al III-lea” ajunge la festivalurile internaționale din România

/ Acum 6 zile

VIDEO // Premieră cinematografică: „Femeia din Film: între Nistru și Prut”, documentar despre imaginea femeii în cinematografia moldovenească

/ Acum 6 zile

Festivalul BITEI 2026 debutează la Chișinău. Programul evenimentului

/ Acum 7 zile

VIDEO // Revenit acasă după Eurovision, Satoshi mulțumește diasporei și susținătorilor: „Am făcut totul din suflet pentru Moldova”

/ Acum 7 zile

Centrul Național de Cultură Tradițională, lansat oficial după reorganizare

/ Acum 7 zile

Tudor Zbârnea, expoziție aniversară: „Să căutăm lumina care vine dinspre pânză către noi”

/ Acum 7 zile

FOTO // Patrimoniul și activitatea artistică din Criuleni, discutate în cadrul unei vizite a ministrul Culturii