PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
Teatrul Național „Mihai Eminescu” aduce în fața publicului premiera spectacolului „Intrigă și iubire” de Friedrich Schiller, o montare modernă semnată de regizorul Alexandru Cozub, care va fi prezentată pe 4 și 5 aprilie. Producția propune o reinterpretare actuală a dramei clasice, într-o formulă scenică dinamică, ce îmbină muzica, mișcarea și expresivitatea actoricească, pentru a reda o poveste de iubire imposibilă, marcată de diferențe sociale, intrigi și lupta pentru putere, relatează MOLDPRES.
Spectacolul urmărește destinul a doi tineri îndrăgostiți proveniți din lumi diferite, a căror relație devine imposibilă într-o societate dominată de interese și convenții.
„Scenariul spectacolului urmărește niște tineri îndrăgostiți în timp, exact ca și eroii principali ai acestei piese. Ideea este că, într-o lume coruptă, care devorează tot ce este viu, se duce o luptă între bine și rău, iar întrebarea rămâne: cine are, până la urmă, de câștigat? Această temă poate fi văzută și urmărită și în zilele noastre, pentru că toți avem interesul de a afla cine este câștigătorul, curiozitate pur omenească. Spectacolul se desprinde de realitățile dure și este mai mult o poveste de dragoste”, a declarat pentru MOLDPRES regizorul Alexandru Cozub.
Potrivit criticului de teatru Larisa Turea, spectacolul se remarcă prin actualitatea mesajului.„Regizorul Alexandru Cozub a reușit să transmită spiritul tineresc. Este o piesă care rămâne mereu actuală și poate fi considerată o odă iubirii. Spectacolul aduce în fața spectatorului doi tineri care sunt prea buni pentru lumea noastră și aleg să dispară, pentru a nu crea probleme celorlalte anturaje. În piesă sunt prezente și intrigi care, cu prețul sacrificării acestor doi tineri, urmăresc să își atingă scopurile”, a menționat Larisa Turea.
Ferdinand și Luise prind viață pe scenă prin interpretarea lui Sergiu Vîzdoagă și a Corinei Rotaru, care transmit publicului întreaga intensitate a emoțiilor lor.
„Acest rol mă reprezintă, un rol care îmi dă curaj, îmi dă putere și emoția de a juca liber, de a mă simți în apele mele. Spectacolul vine cu un îndemn oamenilor, părinților, de a-și lăsa copiii să aleagă singuri”, a menționat Sergiu Vîzdoagă.
Tatăl Luisei, cel care se împotrivește căsătoriei dintre cei doi tineri, este intepretat de actorul Petru Oistric.„Personajul meu este împotriva căsătoriei celor doi tineri, dat fiind diferența de clasă. Tatăl fetei se ține de tradiții și nu vrea să dea fata după un tânăr bogat, de aici apare tot conflictul în piesă, pe lângă faptul că tatăl băiatului nu vrea o fată săracă. În zilele noastre, diferența de clasă nu prea este, dacă este iubire nu mai este diferență”, a declarat actorul Petru Oistric.
Spectacolul impresionează și prin construcția sa vizuală și coregrafică, îmbinând mai multe stiluri artistice.„În acest spectacol s-au îmbinat mai multe forme și stiluri de mișcare: momente de pantomimă, acrobație, teatru de animație și secvențe strict ritmice, bazate pe ritmul muzicii. Toate acestea s-au contopit foarte organic și firesc în cadrul grupului de tineri prezenți în spectacol, care îl însoțesc pe cei doi îndrăgostiți”, a specificat pentru MOLDPRES regizorul de mișcare scenică, Oleg Mardari.
Scenografia, semnată de Irina Gurin, propune o dimensiune simbolică, situată între realitate și un spațiu metaforic, dincolo de viață.„Este prima mea colaborare cu regizorul Alexandru Cozub. Procesul creativ a fost foarte interesant și am ajuns la o formă monumentală, care vorbește mult. Ne-am propus să creăm o punte între realitatea noastră și spațiul dincolo de viață. Spațiul reflectă ambianța unde se dă luptă pentru sufletele noastre”, a declarat pentru MOLDPRES Irina Gurin.
Spectacolul reunește o distribuție numeroasă de actori, printre care Margareta Pîntea, Angela Ciobanu, Petru Oistric, Valentin Zorilă, Ghenadie Gâlcă, Alexandru Pleșca, Nicu Ciumașu, Cătălina Varaniță, Ionela Chiochiu, Petru Marginean, Renata Țurcan și Ilie Pârlog.„Intrigă și iubire” este o tragedie scrisă de Friedrich Schiller, considerată una dintre capodoperele sale timpurii. Piesa explorează conflictul dintre dragostea sinceră și restricțiile impuse de societatea rigidă a secolului al XVIII-lea, evidențiind tensiunea dintre clasele sociale și abuzurile puterii.
PREMIERĂ // Teatrul Republican „Luceafărul” prezintă spectacolul „E grozav s-o iei razna”, o poveste despre memorie, familie și fragilitatea umană
Eugen Doga, comemorat la Chișinău: muzica maestrului a revenit în salonul care îi poartă numele
Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini
GALERIE FOTO // Salonul Doga: „Arta Maestrului -tezaur al universului”
Cronica ARHIVELOR // Cântecul „Florile dragostei”, readus în atenția publicului dintr-o arhivă video din 1974
Republica Moldova, pe locul trei în Europa la accesibilitatea cazărilor turistice pe termen scurt
Republica Moldova revine la Bookfest București cu autori, lansări și proiecte editoriale de referință
Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ
Teatrele din Chișinău au reprezentat Republica Moldova la Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026
Spectacolul „Acasă – în siguranță” adus la Chișinău. Ministrul Culturii: „Violența nu trebuie ascunsă, fiecare mesaj este important”
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești
Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil
VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon




