ro

 

Economie
29 Martie, 2026 / 03:42
/ 06 Februarie, 2026

ANSA pregătește acțiuni strategice pentru un sistem competitiv și conform cu UE: control fitosanitar și certificarea produselor agroalimentare

Conducerea Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) s-a întrunit într-o ședință de lucru cu specialiștii din domeniul fitosanitar, pentru a analiza rezultatele din 2025 și a contura obiectivele strategice pentru 2026. Principalul accent a fost pus pe implementarea acțiunilor prevăzute în Planul Național de Aderare (PNA) la Uniunea Europeană, un vector esențial al dezvoltării sectorului agroalimentar, transmite MOLDPRES.

Prioritățile strategice pentru 2026 au fost definite clar.

„Este vorba de realizarea acțiunilor din Programul Național de Aderare la UE, inclusiv armonizarea standardelor și cerințelor europene; încheierea cu succes a misiunii de audit a Comisiei Europene, care va evalua conformitatea și calitatea serviciilor fitosanitare; interconectarea sistemelor informaționale și dezvoltarea platformei e-ANSA, pentru digitalizarea proceselor și creșterea transparenței; consolidarea competențelor inspectorilor și actualizarea procedurilor de lucru, pentru asigurarea unui control eficient și uniform pe întreg lanțul valoric”, explică ANSA.

Directorul general al instituţiei, Radu Musteața, a subliniat că procesul de aderare la UE rămâne principalul vector de dezvoltare, accentuând importanța respectării criteriilor europene în relațiile cu partenerii internaționali.

În completare, directoarea generală adjunctă Aliona Castraveț a evidențiat acțiunile imediate pentru consolidarea sectorului fitosanitar.

„Programul include dezvoltarea unui sistem agricol competitiv; asigurarea conformității sănătății plantelor, semințelor și a materialului săditor; certificarea producției agroalimentare destinate exportului; desfășurarea de acțiuni riguroase de profilaxie, monitorizare și control; supravegherea calității produselor fitosanitare și a fertilizanților”, a estimat Aliona Castraveţ.

În cadrul ședinței, au fost analizaţi şi indicatorii de progres în domeniu, gradul de îndeplinire a programelor de monitorizare, rata de neconformități și modificările legislative aprobate recent, toate acestea servind drept bază pentru planificarea eficientă a activităților din anul curent.

ANSA a făcut un apel la profesionalism și responsabilitate, solicitând respectarea strictă a legislației în vigoare și implicarea activă a specialiștilor în susținerea operatorilor economici prin recomandări și propuneri constructive, menite să aducă valoare adăugată serviciilor publice din sectorul agroalimentar.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

ANTA: Toate cursele regulate de pasageri au fost reluate

/ Acum 1 zi

Ministerul Infrastructurii a suspendat certificatele de atestare pentru 10 specialiști în construcții în urma unor nereguli grave

/ Acum 1 zi

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se apreciază

/ Acum 2 zile

CNMC avertizează asupra riscului de deconectări temporare în orele de vârf

/ Acum 2 zile

Memorandum de colaborare cu Agenția Slovaciei pentru Investiții și Dezvoltarea Comerțului, semnat la Bratislava

/ Acum 2 zile

Republica Moldova s-ar putea confrunta cu dificultăți în asigurarea energiei electrice. Dorin Junghietu: „Există riscul să nu avem suficientă energie”

/ Acum 2 zile

„Moldova este deschisă pentru afaceri. Și momentul este acum” — mesajul transmis de Maia Sandu la forumul economic de la Bratislava

/ Acum 2 zile

Moldova, Germania și Ucraina își unesc eforturile pentru consolidarea securității energetice și protecția infrastructurii critice

/ Acum 2 zile

Peste 44 de mii de contoare inteligente pentru electricitate, instalate în gospodăriile din țară

/ Acum 2 zile

ANTA cheamă operatorii la colaborare pentru asigurarea stabilității serviciilor de transport rutier de persoane

/ Acum 2 zile

Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Mai mult de jumătate din cursele regulate de pasageri nu sunt efectuate în prezent”

/ Acum 2 zile

Mecanismul de stabilire a prețurilor la carburanți va fi modificat pe durata stării de urgență

/ Acum 2 zile

VIDEO // Tarifele pentru transportul rutier, ajustate temporar prin decizie de Guvern