
Comisia Europeană salută aderarea Moldovei la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA)
Comisia Europeană a salutat aderarea oficială a 40 de bănci din Republica Moldova, Albania, Muntenegru și Macedonia de Nord la schemele Zonei Unice de Plăți în Euro (SEPA) – un pas considerat istoric pentru integrarea economică a acestor state cu Uniunea Europeană, transmite MOLDPRES.
Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, noua etapă va permite ca plățile și transferurile în euro între aceste țări și statele membre UE să fie mai rapide, mai sigure și mai ieftine, generând economii estimate de până la 500 de milioane de euro pentru cetățeni și întreprinderi. Pentru IMM-uri, măsura va simplifica semnificativ tranzacțiile internaționale și comerțul transfrontalier.
Comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a declarat că această decizie reflectă beneficiile concrete ale procesului de integrare europeană:
„Astăzi sărbătorim rezultatele tangibile pe care eforturile noastre continue de integrare treptată a țărilor candidate le aduc cetățenilor și întreprinderilor lor. Munca noastră nu se oprește aici. Vom continua să depunem eforturi pentru operaționalizarea deplină a schemelor SEPA pentru țările noastre candidate, aducând cetățenii și întreprinderile lor și mai aproape de Uniunea Europeană.”
Aderarea la SEPA a fost decisă de Consiliul European pentru Plăți, după ce cele patru țări au fost incluse în aria geografică a sistemului: Albania și Muntenegru în noiembrie 2024, iar Macedonia de Nord și Republica Moldova în martie 2025.
Potrivit Comisiei Europene, această realizare concretizează obiectivele Planului de creștere pentru Balcanii de Vest și Planului de creștere pentru Moldova, care urmăresc accelerarea integrării socio-economice a acestor regiuni în Uniunea Europeană, prin apropierea treptată de piața unică și de standardele comunitare.
Anca Dragu, la Washington: „Astăzi putem spune că Moldova nu mai este o țară la marginea Europei, ci un stat care inspiră prin maturitate democratică”
Eforturile Republicii Moldova de a consolida stabilitatea macroeconomică, discutate cu reprezentanții Departamentului Trezoreriei SUA
Leul se apreciază față de euro și dolar
DOC // SFS a blocat fonduri care s-ar afla sub controlul indirect al unei persoane suspuse măsurilor restrictive
Exporturile de mărfuri, în creștere în luna august. Uniunea Europeană rămâne principala destinație pentru produsele moldovenești
Planificarea achizițiilor publice, aliniată la standardele europene. Decizia aprobată de Guvern
Guvernatoarea BNM, la Washington: „Consolidăm parteneriatele care aduc beneficii reale pentru economie, întreprinderi și cetățeni”
Călătoriile raionale și internaționale cu autocarul s-ar putea scumpi. Prețurile biletelor vor fi calculate în baza unor noi reguli
Oficiul Național al Turismului lansează trei cursuri gratuite pentru antreprenorii și profesioniștii din domeniul turismului
Women Leaders’ Discussion // Guvernatoarea BNM: „Când femeile au acces egal la resurse financiare și la educație economică, întreaga societate are de câștigat”
JCET 2025 // Militari din Republica Moldova și România se vor antrena la Centrele de Instrire ale Armatei Naționale
Un liceu din Polonia introduce în programă pilotarea dronelor
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari se desfășoară la Gura Bâcului. Ambasadoarea UE: „O tradiție europeană care unește generații și consolidează legăturile comunitare”
Întâlnire Trump–Zelenski la Casa Albă: Moscova și Kievul „să se oprească acolo unde sunt” și să pună capăt războiului
Trump spune că se va întâlni cu Putin fără Zelenski, dar va rămâne în contact cu acesta
Zelenski, după discuțiile de la Casa Albă: „Am vorbit despre rachete cu rază lungă de acțiune. SUA nu doresc o escaladare”
Zilele Filmului Românesc: „Pădurea de molizi”, povestea unui destin colectiv, în regia lui Tudor Giurgiu
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 18 octombrie
Maib anunță că toate aplicațiile și serviciile bancare sunt disponibile, iar deficiențele tehnice au fost remediate
Întâlnire Trump-Zelenski la Casa Albă. Președintele Ucrainei susține că Putin „nu e pregătit” pentru pace, iar Trump speră să nu fie nevoie de rachetele Tomahawk
Meteorologii prognozează ploi slabe pentru zilele de odihnă, iar la începutul următoarei săptămâni revin înghețurile
FOTO // Un nou contingent de carabinieri pleacă în misiunea internațională KFOR din Kosovo
USMF „Nicolae Testemițanu” va desfășura cea de-a VI-a ediție a Olimpiadei universitare de simulare SimOlympic 2025
Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă
Trei persoane au decedat, iar 13 au fost rănite în urma exploziei produse într-un bloc de locuit din București