Guvernatoarea BNM a participat la reuniunea Constituenței FMI și a Băncii Mondiale: presiunile inflaționiste și stabilitatea financiară, pe agendă
Politica monetară în contextul geopolitic actual, presiunile inflaționiste și stabilitatea financiară în spațiul european și global au fost principalele teme analizate în cadrul reuniunii Constituenței belgo-neerlandeze a Fondului Monetar Internațional (FMI) și a Băncii Mondiale (BM), din care face parte și Republica Moldova. Evenimentul a reunit guvernatori și oficiali ai băncilor centrale din țările membre ale Constituenței, țara noastră fiind reprezentată de guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, transmite MOLDPRES.
În cadrul discuțiilor, Anca Dragu a menționat că lansarea recentă a negocierilor tehnice privind aderarea Republicii Moldova la UE, pentru toate cele șase grupuri (clustere) de capitole, validează progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE. În acest context, guvernatoarea BNM a evidențiat aderarea la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), un exemplu concret că Republica Moldova construiește în mod eficient infrastructura financiară a unei economii moderne, integrate în UE.
„SEPA generează beneficii concrete pentru cetățenii și mediul de afaceri, cu economii de aproximativ 6,1 milioane de euro în urma tranzacțiilor în primele 150 de zile”, a subliniat doamna Anca Dragu.
Guvernatoarea BNM a accentuat că decizia Moody’s Ratings de a majora ratingul suveran al Republicii Moldova de la B3 la B2, menținând o perspectivă stabilă - cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani - semnalează o încredere sporită pentru investitori. Noul rating reflectă progresul în implementarea reformelor, facilitând finanțări externe mai favorabile.
Referindu-se la cadrul macroeconomic, Anca Dragu a subliniat că perspectivele economice rămân sensibile la șocurile externe, iar BNM monitorizează atent evoluțiile inflaționiste și, la necesitate, va interveni cu decizii adecvate de politică monetară pentru a menține stabilitatea prețurilor.
Constituența belgo-neerlandeză a FMI - condusă de Regatul Țărilor de Jos și Belgia, reprezintă un forum de coordonare a pozițiilor între țările membre, facilitând adoptarea unor abordări comune asupra temelor economice globale și consolidarea cooperării multilaterale. Aceasta include Andorra, Armenia, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cipru, Croația, Georgia, Israel, Luxemburg, Republica Macedonia de Nord, Muntenegru, România, Regatul Țărilor de Jos şi Ucraina.
Discuțiile au loc în cadrul Reuniunilor de primăvară ale BM și FMI, desfășurate la Washington D.C., SUA, în perioada 13-18 aprilie 2026.
Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina
VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon
Mecanismul de selectare a proiectelor de investiții capitale publice va fi consolidat. Guvernul instituie reguli unice de evaluare
Premieră în sectorul energetic: Moldelectrica a activat servicii de echilibrare a sistemului furnizate de centrale fotovoltaice dotate cu sisteme de stocare
Cetățenii vor putea compara mai ușor comisioanele bancare cu ajutorul unei platforme online
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
Trei sisteme centralizate de irigare din nordul țării vor fi reabilitate: investiții de circa 11,8 milioane de dolari
DOC // Podul de la Ungheni, în centrul unui nou acord dintre Republica Moldova și România pentru infrastructura strategică
Consolidarea mecanismului de evaluare externă a judecătorilor. Comisia de la Veneția: „Inițiativa este compatibilă cu standardele europene”
Curse aeriene directe spre Regatul Arabiei Saudite: Guvernul inițiază negocierile
Guvernul numește un nou secretar de stat la Ministerul Justiției
Ministrul Emil Ceban, despre militarul în termen, rănit în timpul activităților de instruire: „Tânărul se află în stare gravă, dar stabilă”
Republica Moldova va avea un nou ambasador în India
Cutremur în nord-vestul Chinei: o perosană a decedat, altele opt sunt rănite
SIS anunță că datele personale ale cetățenilor sunt colectate de serviciile speciale rusești pentru a le folosi în operațiuni de fraudă
MDED propune un amplu pachet de măsuri de digitalizare și dereglementare, în sprijinul mediului de afaceri
Moneda comemorativă „Sergiu Rădăuțanu – 100 de ani de la naștere”, pusă în circulație de BNM
Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Agenda evenimentelor, miercuri, 17 iunie
Ce urmează după deschiderea negocierilor cu UE? Mihai Isac: Adevărata provocare începe acum – Republica Moldova trebuie să construiască un stat pregătit pentru aderare
Reguli mai simple pentru antreprenori: MDED pregătește un nou pachet de debirocratizare pentru mediul de afaceri
Locuri noi de muncă și investiții de 139 de milioane de lei în economie: ODA a desemnat 131 de companii beneficiare de granturi
Două localități din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea UE prin Programul „Portofolii orientate pe misiune”