ro

 

Economie
02 Aprilie, 2026 / 06:33
/ 14 Februarie, 2026

Igor Grosu: „Avem scopul de a repara trei mii de km de drumuri până în anul 2029”

Avem scopul ambițios de a repara 3 mii de km de drumuri până în anul 2029, astfel încât toate drumurile naționale și regionale să fie într-o stare bună. Declarația a fost făcută de președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a efectuat o vizită la Șoldănești, informează MOLDPRES.

Oficialul a subliniat că până în prezent au fost renovate sau construite drumuri pe o distanță de aproximativ 800 de km, iar investițiile vor continua în următorii ani.

„Sunt încă multe drumuri de reparat, știm. Până acum am renovat sau construit aproape 800 de km de drumuri. Avem scopul ambițios de a repara 3 mii de km de drumuri până în anul 2029, astfel încât toate drumurile naționale și regionale să fie într-o stare bună. Cu ajutorul fondurilor UE, vom atinge și acest scop”, a afirmat Igor Grosu.

Președintele Parlamentului a dat exemplul drumului spre Vadul-Rașcov din Șoldănești, pentru modernizarea căruia au fost alocate 30 de milioane de lei.

„În vară am anunțat alocarea a 30 de milioane de lei, bani europeni, pentru reparația drumului spre Vadul-Rașcov din Șoldănești, iar astăzi oamenii au deja un drum modern”, a accentuat Igor Grosu.

Președintele Parlamentului a efectuat o vizită de lucru în raionul Șoldănești, unde a discutat cu primarii și reprezentanții serviciilor desconcentrate despre proiectele de dezvoltare implementate în localitățile din regiune.

Igor Grosu, în vizită la Șoldănești: „Modernizarea infrastructurii și îmbunătățirea serviciilor publice rămân obiective esențiale”


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Aproape 575 tone de benzină și 1276 tone de motorină au fost importate pe 30 martie în Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 1800 de fermieri moldoveni au primit sprijin din partea Japoniei și FAO pentru combaterea secetei prin cultura de sorg

/ Acum 1 zi

ANRE a ieftinit energia electrică pentru consumatorii Premier Energy și FEE Nord. Noile tarife, în vigoare din aprilie

/ Acum 1 zi

Stații agrometeorologice noi vor ajuta fermierii din Moldova să combată seceta și înghețul

/ Acum 1 zi

Contribuabilii pot recupera impozitul pentru cheltuielile de studii și credite ipotecare conform Codului Fiscal

/ Acum 1 zi

DOC // Portul Giurgiulești, declarat obiectiv strategic. Noua lege a fost publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Dolarul se scumpește în ultima zi din martie, iar euro își menține valoarea

/ Acum 2 zile

VIDEO // O fabrică de mobilă din Moldova se modernizează, cu investiție susținută prin fonduri din Planul de Creștere al UE

/ Acum 2 zile

Moldova Fruct obține recunoașterea capacităților fotovoltaice pentru fermieri: „O victorie pentru predictibilitatea afacerilor”

/ Acum 2 zile

Credite de până la 150 de mii de euro pentru tinerii fermieri și femeile antreprenoare din mediul rural

/ Acum 2 zile

FOTO // Autorităţile au analizat progresul programului LEADER și noi mecanisme pentru dezvoltarea satelor din Moldova

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea, la Riga: „Căutăm soluții pentru servicii de transport regulate care chiar să funcționeze”

/ Acum 2 zile

Dorin Junghietu mulțumește partenerilor din România, Ucraina și UE pentru sprijinul vital acordat sistemului electroenergetic din Moldova

/ Acum 2 zile

FOTO // Lucrări de întreținere pe rețeaua națională de drumuri, desfășurate în mai multe regiuni ale țării