
Încasările Fiscului la buget au ajuns săptămâna trecută la 3,2 miliarde de lei
Încasările la bugetul public național, administrate de Serviciul Fiscal de Stat (SFS) au constituit săptămâna trecută circa 3,2 miliarde lei, transmite MOLDPRES.
De la începutul anului 2025, încasările la buget constituie circa 18,9 miliarde de lei, ceea ce denotă o creștere de circa 2,2 miliarde de lei sau cu 12,8% în raport cu perioada similară a anului precedent.
În perioada 24-28 martie, SFS a emis 113 decizii asupra cazului de încălcare a legislației, fiind calculate obligații suplimentare la buget în sumă de 9,33 milioane de lei.
În urma controalelor prin metoda de verificare operativă, au fost întocmite 65 de procese verbale cu privire la contravenții și aplicate amenzi în de 95,40 mii de lei.
De asemenea, în săptămâna precedentă au fost efectuate 13 verificări la subdiviziunile a nouă agenți economici care comercializează articole din metale prețioase. De la trei entități au fost ridicate 153 grame de articole confecționate din metale prețioase, în valoare de circa 740 mii de lei, pe care nu era imprimat marcajul de stat sau cu semne de marcaj fals.
Totodată, prin modalitățile de executare silită, de la contribuabilii restanțieri au fost încasate 29,81 milioane de lei.
Ministrul Energiei Dorin Junghietu a avut o întrevedere cu omologul său ucrainean. Securitatea energetică a ambelor țări, pe agenda discuțiilor
Fermierii din sectorul zootehnic mai au timp până pe 4 aprilie să aplice la granturi în proiectul AGGRI, finanţat de Banca Mondială
Serviciul Vamal a încasat peste 856 mil de lei în ultima săptămână
Moldexpo va găzdui expozițiile MOLDCONSTRUCT, MOLDENERGY și Salonul imobiliar
Euro și dolarul scad în ultima zi a lunii martie
În municipiul Cahul au început lucrările de modernizare a iluminatului public stradal
FOTO Antreprenorii din nordul țării, susținuți prin prisma specializării inteligente și transferului tehnologic
În perioada 17-28 martie 2025, Serviciul Vamal a constatat apariția obligației vamale suplimentare în cuantum de peste 5 mln lei
Vicepremierul Vladimir Bolea: „Când neprietenii ridică ziduri, noi construim poduri”
Patrimoniul cultural, mai accesibil pentru ucraineni. Un audioghid în limba ucraineană a fost lansat la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Noul Cod funciar, intrat astăzi în vigoare, aduce mai multe beneficii pentru agricultori
„MOLDPRES” și „ARMENPRESS”, acord de colaborare pentru diversificarea spațiului informațional din ambele state. Vitalie Hadei: „Știri și interviuri din prima sursă, pentru a informa publicul despre realitățile de la Chișinău și Erevan”
Sprijinul populației pentru tranziția verde a Republicii Moldova, estimat într-un studiu de Institutul de Mediu de la Stockholm
Perspectivele R. Moldova în implementarea politicilor climatice de către MIDR, apreciate de Misiunea Direcției generale politici climatice a Comisiei Europene
Annalena Baerbock, șefa diplomației germane, vine la Chișinău
Cadrul legal pentru protecția jurnaliștilor discutat la Parlament
Parlamentul Republicii Moldova a adoptat 35 de acte normative în luna martie
Secretarul de stat al Ministerului Energiei: Provocările cu care s-a confruntat Republica Moldova au fost transformate în oportunități
UE va majora sprijinul pentru reziliența energetică a Republicii Moldova
Tânăra pianistă Martina Meola a câștigat locul I la Concursul Internațional de Pian din Elveția
Campionatul național de judo U-13 a reunit 400 de sportivi
Bilanțul cutremurului din Myanmar depășește 2.700 de morți
Evghenia Guțul rămâne în arest preventiv
Agricultorii din ţară, instruiți pentru procesul de depunere a cererilor de finanțare
Numărul procuraturilor teritoriale s-a redus de la 36 la 14