ro

 

Economie
29 Martie, 2026 / 14:45
/ 16 Februarie, 2026

Intemperiile au lăsat peste 40 de mii de consumatori fără energie electrică

Condițiile meteorologice din noaptea trecută au provocat întreruperi masive de energie electrică în mai multe regiuni ale țării, lăsând fără curent peste 40 de mii de consumatori. Alte 1600 de gospodării din nordul țării rămân fără curent și la această oră, comunică MOLDPRES.

Potrivit ministrului Energiei, Dorin Junghietu, la ora 07:00, avariile în rețelele de distribuție au fost înregistrate în mai multe raioane, ca urmare a ninsorilor și a condițiilor meteo nefavorabile.

Astfel, operatorul „Premier Energy Distribution” a raportat 5 136 de deconectări neprogramate în raioanele Criuleni, Strășeni, Orhei și Hâncești.

În același timp, „RED-Nord” a anunțat un total de 34 930 de deconectări neprogramate în perioada 15–16 februarie. Dintre acestea, 1 609 consumatori rămân în continuare fără energie electrică în raioanele Rezina și Dondușeni.

Șeful de la energie anunță că echipele operatorilor de distribuție sunt mobilizate în teren și intervin pentru remedierea avariilor, astfel încât alimentarea cu energie electrică să fie restabilită în cel mai scurt timp.

Autoritățile îndeamnă cetățenii să semnaleze orice incident la serviciile de dispecerat ale operatorilor de distribuție.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Camerele de Comerț și Industrie din Republica Moldova și Slovacia au pus bazele unui nou parteneriat strategic pentru afaceri

/ Acum 2 zile

DOC // Monitorul Oficial a publicat modificarea mecanismului de stabilire a prețurilor la carburanți pe durata stării de urgență

/ Acum 2 zile

DOC // Modificarea metodologiei de calcul a tarifelor în transportul auto a fost publicată în Monitorul Oficial, intrând în vigoare imediat

/ Acum 2 zile

ANTA: Toate cursele regulate de pasageri au fost reluate

/ Acum 2 zile

Ministerul Infrastructurii a suspendat certificatele de atestare pentru 10 specialiști în construcții în urma unor nereguli grave

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se apreciază

/ Acum 2 zile

CNMC avertizează asupra riscului de deconectări temporare în orele de vârf

/ Acum 2 zile

Memorandum de colaborare cu Agenția Slovaciei pentru Investiții și Dezvoltarea Comerțului, semnat la Bratislava

/ Acum 2 zile

Republica Moldova s-ar putea confrunta cu dificultăți în asigurarea energiei electrice. Dorin Junghietu: „Există riscul să nu avem suficientă energie”

/ Acum 2 zile

„Moldova este deschisă pentru afaceri. Și momentul este acum” — mesajul transmis de Maia Sandu la forumul economic de la Bratislava

/ Acum 2 zile

Moldova, Germania și Ucraina își unesc eforturile pentru consolidarea securității energetice și protecția infrastructurii critice

/ Acum 2 zile

Peste 44 de mii de contoare inteligente pentru electricitate, instalate în gospodăriile din țară

/ Acum 2 zile

ANTA cheamă operatorii la colaborare pentru asigurarea stabilității serviciilor de transport rutier de persoane

/ Acum 2 zile

Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern