ro

 

Economie
10 Ianuarie, 2026 / 22:54
/ Acum 1 zi

Intervenții în regim de urgență pe drumurile naționale: Serviciul Operativ AND, activ non-stop pentru siguranța rutieră

Starea drumurilor naționale este monitorizată continuu, iar intervențiile pentru menținerea siguranței traficului se desfășoară pe întreaga rețea rutieră, anunță Administrația Națională a Drumurilor (AND). Echipele de drumari, Serviciul Operativ AND, întreprinderile teritoriale S.A. „Drumuri”, ministerul de resort și alte instituții responsabile acționează coordonat pentru a răspunde prompt situațiilor apărute în trafic, transmite MOLDPRES.

„Serviciul Operativ AND este activ 24/7 și gestionează în regim operativ sesizările și apelurile primite atât de la cetățeni, cât și de la serviciile specializate, inclusiv 112, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) și Inspectoratul Național de Securitate Publică (INSP). Pe parcursul nopții, au fost înregistrate și gestionate 16 apeluri de la cetățeni; 15 apeluri și 51 de sesizări prin Serviciul 112; 4 apeluri din partea IGSU”, explică drumarii.

La această oră, drumarii desfășoară lucrări de patrulare și de răspândire a materialului antiderapant în sectoarele unde intervenția este necesară, inclusiv pe traseele R26 (sectorul Căinari), G136 (Comrat), R11, G9 și G10 (Ocnița), G62 (Fălești), M3 (Cimișlia), G51 (Sîngerei), precum și pe alte drumuri naționale.

Participanții la trafic care întâmpină dificultăți sau au nevoie de sprijin pot apela Serviciul Operativ AND la numerele de telefon (+373) 78 337 744 și (+373) 60 477 117, disponibile inclusiv prin Viber și WhatsApp.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Un nou serviciu online pentru înregistrarea antreprenorilor independenți, lansat de ASP

/ Acum 4 zile

Subevaluare detectată la vamă: peste 246.000 de lei achitați suplimentar

/ Acum 4 zile

VIDEO // Cum alegem corect untul, brânza și laptele. Recomandările ANSA pentru consumatori

/ Acum 4 zile

VIDEO // Circulația pe traseele naționale se desfășoară în condiții de iarnă. Drumarii au intervenit pe tot parcursul nopții

/ Acum 4 zile

Leul se întărește față de moneda europeană

/ Acum 5 zile

VIDEO // Zboruri în siguranță și trafic normal pe Aeroportul Chișinău: echipele de iarnă sunt la datorie

/ Acum 5 zile

VIDEO // Ninge pe traseele naționale: drumarii rămân la datorie și avertizează șoferii să fie prudenţi

/ Acum 5 zile

Ministerul Agriculturii lansează apelul III pentru finanțarea strategiilor de dezvoltare locală prin Programul LEADER

/ Acum 5 zile

Energocom a procurat în decembrie 2025 energie electrică la un preț mediu de 132,57 euro/MWh

/ Acum 5 zile

VIDEO // Cota zero la impozitul pe profit reinvestit va fi menținută și în 2026. Victoria Belous: „Este o măsură-cheie pentru stimularea economiei”

/ Acum 5 zile

Încasările Serviciului Vamal au depășit 182 de milioane de lei în primele patru zile din 2026

/ Acum 5 zile

A intrat în vigoare Legea freelancerilor: regim fiscal special pentru munca pe cont propriu

/ Acum 5 zile

Peste 12.000 de traversări și mai multe încălcări au fost depistate de autoritățile de frontieră în weekend

/ Acum 5 zile

Ministerul Agriculturii lansează apelul III pentru finanțarea dezvoltării locale prin Programul LEADER