ro

 

Economie
09 Aprilie, 2026 / 20:35
/ Acum 2 ore

Ministerul Energiei propune noi măsuri pentru accelerarea investițiilor în regenerabile

Ministerul Energiei propune modernizarea cadrului legal pentru dezvoltarea energiei regenerabile, ceea ce ar permite accelerarea investițiilor în sector, prin simplificarea și digitalizarea proceselor de autorizare. Prevederile se conțin într-un proiect supus consultărilor publice, transmite MOLDPRES.

Un element important al reformei este identificarea Zonelor de Accelerare pentru proiectele regenerabile, adică zone unde procedurile vor fi implementate într-un ritm mai rapid, iar proiectele vor beneficia de statut de utilitate publică.

Totodată, instalarea centralelor regenerabile cu capacitatea mai mică de 50 kW pe acoperișuri sau terenuri private se va autoriza în baza unei documentații simplificate, iar pe acoperișurile blocurilor locative, instalarea panourilor fotovoltaice pentru zonele comune este permisă fără autorizație de construcție.

În același timp, se propune crearea Ghișeului Unic digital, care va permite potențialilor investitori să depună toate documentele necesare într-un singur loc, dar și să urmărească în timp real evoluția dosarelor. În paralel, legislația va introduce termene clare și obligatorii pentru autorizare, care vor reduce semnificativ durata de implementare a proiectelor. În unele cazuri, precum instalarea panourilor fotovoltaice pentru autoconsum sau modernizarea unor capacități existente, aceste termene vor fi de doar câteva luni sau chiar săptămâni.

Pentru prosumatori, ANRE va stabili prețul la care furnizorii serviciului universal și furnizorii de ultimă opțiune achiziționează energia electrică injectată în rețea de prosumatorii. Prețul va reflecta valoarea de piață a energiei.

„Statul își asumă reducerea riscurilor pentru investitori și accelerarea proceselor, astfel încât să obținem cele mai bune prețuri pentru consumatori. Am demonstrat deja că putem livra rezultate – de la facilități fiscale, scutiri de TVA la lucrări de montaj până la posibilitatea de instalare pe terenuri agricole și granturi pentru dezvoltatori. Următorul pas este să oferim un cadru și mai predictibil, stabil și atractiv pentru toți cei care vor să investească în energia verde”, a declarat secretara de stat a Ministerului Energiei, Carolina Novac.La începutul anului 2026, capacitățile instalate din surse regenerabile au depășit 1.000 MW, iar ponderea energiei verzi în consumul de electricitate a ajuns la 24,5%, față de doar 3,6% în 2021.

La începutul anului 2026, capacitățile instalate din surse regenerabile au depășit 1.000 MW, iar ponderea energiei verzi în consumul de electricitate a ajuns la 24,5%, față de doar 3,6% în 2021. 

Cea mai răspândită tehnologie rămâne cea fotovoltaică, cu o capacitate instalată de 747,00 MW, reprezentând 73% din totalul capacităților SER. Aceasta este urmată de energia eoliană, care a atins 252,52 MW (25%). Capacitățile hidro și biogaz însumează 16,75 MW (1%) și respectiv 7,16 MW (1%).


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Lucrările la stațiile electrice Vulcănești și Chișinău, în fază avansată: autoritățile solicită respectarea strictă a termenelor

/ Acum 1 zi

Ministrul Agriculturii, Ludmila Catlabuga, anunță pregătiri pentru accesarea fondurilor europene de preaderare destinate plăților pe hectar

/ Acum 1 zi

Peste 3700 de tone de carburanți au fost importate marți în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei anunță când ar putea să scadă prețurile carburanților la pompă

/ Acum 1 zi

Directorul CNMC, despre necesitatea menținerii stării de urgență: „Ne asigurăm că prețurile rămân corecte, că lumina rămâne aprinsă și că cetățenii sunt protejați”

/ Acum 1 zi

ANRE explică impactul armistițiului din Orientul Mijlociu asupra pieței carburanților din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Noi norme pentru ouăle de consum cu reguli europene introduse în Moldova. Ce trebuie să ştie consumatorii?

/ Acum 1 zi

Prețul gazelor naturale a înregistrat miercuri o scădere puternică în Europa, ajungând cel mai scăzut nivel din ultimele cinci săptămâni

/ Acum 1 zi

Daniel Vodă: „Pentru Republica Moldova, armistițiul în Orientul Mijlociu creează o fereastră utilă de acțiune”

/ Acum 1 zi

ODA lansează apelurile pentru accesarea granturilor. Antreprenorii pot depune dosarele pentru finanțare nerambursabilă

/ Acum 1 zi

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 1 zi

Temperaturile de minus 3 grade pun în pericol livezile și culturile legumicole din Moldova. Recomandările Ministerului Agriculturii

/ Acum 1 zi

Peste 9,6 miliarde de lei, acumulate de Vamă la buget în primele trei luni din anul curent

/ Acum 2 zile

FOTO // Investiții în dezvoltarea industriei vitivinicole: o vestită companie locală își extinde podgoriile prin plantarea a 50 de hectare de viță-de-vie