ro

 

Economie
30 Mai, 2026 / 15:53
/ 10 Februarie, 2026

Ministrul Dorin Junghietu: „Facturile nu sunt mai mari pentru că gazul achiziționat a fost mai scump, ci pentru că a fost mai mare consumul”

Facturile la gazele naturale nu sunt mai mari pentru că gazul achiziționat a fost mai scump, ci pentru că în această perioadă a fost mai mare consumul. Precizarea a fost făcută de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, informează MOLDPRES.

„Facturile nu sunt mai mari pentru că gazul achiziționat a fost mai scump, ci pentru că consumul în această perioadă a fost mai mare! Mult mai mare decât consumul din aceeași perioadă a anului trecut”, a afirmat Dorin Junghietu.

Potrivit datelor statistice prezentate astăzi de Ministerul Energiei și compania Energocom, în ianuarie 2026, au fost livrate consumatorilor de pe malul drept al râului Nistru peste 179 milioane m³ de gaze naturale, cu aproape 45 milioane m³ mai mult decât în luna decembrie 2025, când consumul a constituit circa 135,3 milioane m³. De asemenea, consumul din ianuarie 2026 este mai mare și decât cel înregistrat în ianuarie 2025, când s-au consumat 135,5 milioane m³.

Ministrul Energiei a afirmat că volumele consumate au crescut în condițiile în care temperaturile au fost foarte scăzute pe parcursul lunii ianuarie.

„Creșterea volumului livrat și consumat este firească și e determinată de vremea rece, temperatura medie în ianuarie 2026 fiind de -5° C, comparativ cu -0,6° C în luna decembrie 2025. Cifrele vorbesc de la sine”, a subliniat ministrul Dorin Junghietu.

Și Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a venit astăzi cu precizări privind facturile la gaze naturale, energie electrică și energie termică pentru luna ianuarie. Potrivit ANRE, costul total afișat pe factură este influențat de mai mulți factori cumulativi și nu doar de prețul reglementat. Astfel, unele facturi pot include: datorii acumulate din perioadele anterioare, indicate clar în factură; un consum mai mare de resurse energetice, determinat de temperaturile scăzute din luna ianuarie; specificul consumului unui tip anumit de consumator (suprafața și performanța energetică a locuinței, echipamente utilizate), aspect ce poate fi verificat la rubrica „istoric de consum”.

ANRE vine cu explicații privind facturile la resurse energetice pentru luna ianuarie

Din 1 septembrie 2025, Energocom a preluat rolul de furnizor cu obligație de serviciu public și livrează gaze naturale pentru peste 800 de mii de consumatori. Compania este responsabilă și de facturarea consumului pentru clienții casnici și non‑casnici la tarife reglementate. În același timp, activitățile de distribuție, citirea contoarelor și colectarea datelor, continuă să fie asigurate de operatorii de distribuție.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică

/ Acum 2 zile

Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan

/ Acum 2 zile

Taxele vamale la import pentru baterii de stocare a energiei și turbine eoliene vor fi eliminate

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 2 zile

Agricultorii, la masa discuțiilor cu conducerea MAIA și MF. Autoritățile analizează noi mecanisme de sprijin financiar și fiscal

/ Acum 2 zile

Ministrul Energiei solicită respectarea termenelor de finalizare a lucrărilor necesare pentru inițierea procesului de energizare a Liniei Vulcănești-Chișinău

/ Acum 3 zile

Infrastructura de irigare va fi modernizată cu un sprijin financiar de 60 de milioane de euro

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va primi 150 de milioane de euro pentru modernizarea unor drumuri strategice

/ Acum 3 zile

ANRE: facturile consumatorilor finali nu sunt afectate de prețurile pentru „furnizarea de ultimă opțiune”

/ Acum 3 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Forumul Național al Construcțiilor Eficiente Energetic: „Fiecare leu investit în eficiență energetică produce un efect economic semnificativ”

/ Acum 3 zile

Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece

/ Acum 3 zile

Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”

/ Acum 3 zile

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei

/ Acum 3 zile

VIDEO // Statul vine cu noi stimulente pentru energia verde. Importul turbinelor eoliene și al echipamentelor de stocare a energiei se va putea face fără taxe vamale