VIDEO // Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, continuă experimentul fără cash: „Provocarea va dura tot mandatul”
La o lună de la lansarea provocării „Cashless Challenge”, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a anunțat că va continua experimentul prin care își propune să renunțe complet la numerar, extinzând inițiativa pe întreaga durată a mandatului său. El i-a invitat și pe cetățeni să utilizeze plățile electronice, comunică MOLDPRES.
Oficialul a explicat că scopul acestei provocări a fost de a identifica dificultățile cu care se confruntă cetățenii în utilizarea plăților electronice.
„Am pornit această provocare fiind sigur că trebuie să fie posibil, dar și ca să aflu unde mai avem de lucru”, a declarat ministrul.
Potrivit lui Gavriliță, principalele probleme semnalate țin de acordarea bacșișurilor, plățile în piețe și comisioanele percepute pentru tranzacțiile electronice.
În cazul bacșișurilor pentru chelneri și curieri, ministrul susține că soluțiile există deja, inclusiv transferurile instant prin sistemul MIA.
„Tot mai mulți dintre aceștia pot primi plăți prin cod QR, iar acest sistem trebuie utilizat mai activ”, a precizat el.
O altă dificultate apare în piețe sau în situațiile în care terminalele de plată nu funcționează. Ministrul a subliniat că nu va fi limitat dreptul de a folosi numerarul, însă agenții economici trebuie să asigure și posibilitatea de plată fără cash.
Referitor la comisioanele pentru plățile electronice, în special cele suportate de antreprenori, oficialul a anunțat că urmează alinierea legislației naționale la standardele europene.
„Eu am decis: voi extinde acest challenge pe perioada întregului mandat de ministru”, a afirmat Gavriliță.
Provocarea „Cashless Challenge” a fost lansată în urmă cu o lună, ca un experiment menit să identifice barierele existente în utilizarea plăților electronice. Prin acest experiment, ministrul și-a propus să colecteze feedback direct de la cetățeni privind experiența utilizării exclusive a plăților electronice.
FOTO // Drumarii intervin pentru reînnoirea marcajelor rutiere, plombarea gropilor şi curățare pe mai multe drumuri naționale și regionale
Legislativul încurajează producția locală prin lanțuri scurte de aprovizionare
Prima ieftinire a motorinei după armistițiul din Orientul Mijlociu. Prețul scade cu 49 de bani
Platformă digitală interactivă pentru monitorizarea sectorului energiei regenerabile, lansată de CNED
Contoare inteligente pentru 100 de mii de gospodării: tarife flexibile și consum optimizat
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: Republica Moldova adoptă standarde europene pentru întreaga rețea națională de transport
Dolarul se ieftinește cu 23 de bani
Republica Moldova va implementa acțiuni pentru reducerea ponderii mixului de petrol în total consum și consolidarea rezilienței în fața crizelor energetice
Evoluțiile de pe piața produselor petroliere, analizate în cadrul audierilor pe platforma parlamentară
Veniturile disponibile ale populației au crescut cu 9,1 la sută în 2025
FOTO // Echipele de drumari acționează pe mai multe tronsoane din țară pentru plombarea și repararea carosabilului
Noi standarde europene în transporturi vor asigura investiții moderne și siguranță sporită pe drumurile și căile ferate din Moldova
Sectorul vitivinicol din Moldova a înregistrat în 2025 o creștere de 31% a producției de vin
Republica Moldova și Argentina inițiază negocieri pentru lansarea primelor servicii aeriene directe între cele două state
Maia Sandu a decretat zi de doliu național în ziua funerariilor lui Gheorghe Urschi: „Republica Moldova a pierdut astăzi un mare artist”
Mai multe rute de autobuz din Chișinău își schimbă orarul în vacanța de Paști
Regele umorului din R. Moldova s-a stins din viață la 78 de ani
Șapte bebeluși s-au născut în Noaptea Învierii la maternitatea „Gheorghe Paladi” din capitală
Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Trafic intens la frontieră: peste 38 000 de traversări în 24 de ore
Liderii europeni îl felicită pe Péter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria
Președinta Republicii Moldova a transmis un mesaj de felicitare pentru liderul partidului Tisa, Péter Magyar, în urma victoriei obținute în alegerile parlamentare din Ungaria
Vreme rece la început de săptămână: înghețuri și ceață slabă
Rezultate preliminare alegeri Ungaria 2026: Partidul lui Péter Magyar este câștigător. Viktor Orbán recunoaște înfrângerea, după 16 ani la putere
Rezultatele oficiale parțiale la alegerile parlamentare din Ungaria indică o victorie detașată a partidului de opoziție. Viktor Orban își recunoaște înfrângerea
Prezența la vot la alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat: Ministerul Finanțelor anunță o nouă perioadă de subscriere pe platforma eVMS.md
Donald Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz