FOTO // O familie din Sângerei și-a redus în jumătate cheltuielile pentru încălzire prin lucrări de eficientizare energetică a locuinței
Familia Ludmilei Melenciuc din satul Mîndreștii Noi, raionul Sângerei, a reușit să-și reducă în jumătate cheltuielile pentru încălzire după ce locuința a fost eficientizată energetic. Lucrările au fost efectuate prin Programul Fondului pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Republica Moldova (FEERM), implementat de Centrul Național pentru Energie Durabilă (CNED), cu sprijinul Uniunii Europene și al Guvernului Germaniei, transmite MOLDPRES.
Ludmila este mamă a patru copii și povestește că în timpul sezonului rece era nevoită să facă focul de două ori pe zi, pentru ca cei mici să nu îndure frigul. Astfel, locuința a beneficiat de un pachet complex de lucrări, precum termoizolarea pereților și al soclului, înlocuirea ferestrelor și modernizarea sistemului de încălzire.
„Au fost schimbate geamurile, că erau vechi, a fost termoizolată locuința iar acum diferența este foarte mare. Iarna este mult mai cald. Facturile la energie s-au redus aproape la jumătate, iar consumul de lemne este mult mai mic. Dacă anterior cheltuiam în jur de 20 de mii de lei pe lemne, iarna aceasta consumul a fost de aproximativ 10 mii de lei. Simțim cu adevărat confortul în casă, iar investiția a meritat pe deplin”.
Costul total al proiectului ajunge la 444 067 de lei, dintre care contribuția beneficiarului este de 22 203 de lei. Economiile estimate de energie constituie 33 038 kW, ceea ce reprezintă o reducere de aproximativ 36% în condiții standardizate.
Familia a fost vizitată astăzi de ministrul Energiei, Dorin Junghietu și de directorul CNED, Ion Muntean. Aceasta este una dintre cele 42 de gospodării beneficiare ale programului prin produsul de finanțare destinat familiilor vulnerabile energetic din mediul rural.
Dorin Junghietu a declarat că lucrările de eficientizare a locuințelor aduc beneficii reale oamenilor, prin reducerea facturilor și creșterea confortului în case.
„Pe lângă termoizolarea casei, a fost instalat și un sistem modern de încălzire, ceea ce contribuie esențial la creșterea eficienței energetice și la reducerea consumului. Guvernul va continua să implementeze proiecte de eficientizare a locuințelor, care să aibă un impact major pentru cetățeni. Ne propunem să extindem aceste programe la scară națională, astfel încât tot mai multe familii să beneficieze de condiții de trai mai bune, costuri reduse la energie și un nivel sporit de confort în locuințe”, a menționat Dorin Junghietu.
Un alt exemplu este un bloc locativ cu 14 etaje din municipiul Bălți, unde locuiesc 53 de familii. Valoarea totală a proiectului constituie 5,78 milioane de lei, dintre care 4,05 milioane de lei sunt acoperite printr-un grant oferit de CNED, reprezentând 70% din investiție. Contribuția locatarilor este de 30%. În același timp, familiile vulnerabile energetic beneficiază de sprijin suplimentar, cuprins între 15% și 90% din contribuția proprie, în valoare totală de aproximativ 389 de mii de lei. Astfel, suportul total acordat ajunge la aproximativ 4,44 milioane de lei, iar contribuția efectivă a beneficiarilor este de 1,34 milioane de lei.
Lucrările de renovare includ termoizolarea pereților exteriori, ceea ce va reduce pierderile de căldură cu aproximativ 66% și va genera economii anuale la facturile de energie de aproximativ 308 mii de lei. Totodată, confortul termic al locuințelor va fi semnificativ îmbunătățit.
„Rezultatele observate în teren arată clar impactul investițiilor în eficiență energetică asupra calității vieții. Reducerea consumului și creșterea confortului termic confirmă eficiența acestui program și necesitatea extinderii lui la nivel național”, a declarat directorul CNED, Ion Muntean.
Guvernul a lansat în 2024 Fondul pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Moldova (FEERM), un program național, cu un buget de 1,4 miliarde de lei, destinat finanțări proiectelor de renovare energetică a locuințelor din Republica Moldova. Programul susține atât blocurile multietajate, cât și gospodăriile individuale, vizând îmbunătățirea eficienței energetice și reducerea emisiilor de carbon din sectorul energetic. Programul FEERM vizează renovarea a cel puțin 507 mii de metri pătrați de locuințe, dintre care 50% sunt în clădiri rezidențiale multifamiliale. În prezent, CNED colaborează cu 72 de Asociații de Proprietari din Condominiu, dintre care 17 au deja contracte de finanțare. Pentru anul 2026 este planificat un buget de 200 de milioane de lei pentru 44 de Asociații de Proprietari din Condominiu (APC).
Republica Moldova modernizează cadrul normativ privind garanțiile financiare, în corespundere cu legislația UE
Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Volum record de energie electrică tranzacționată pe bursă în ultimele zile
Experiența Japoniei în transportul feroviar de marfă, analizată de echipa MIDR și Calea Ferată a R. Moldovei
Securitatea rețelelor de transport din regiunea Dunării, discutată de R. Moldova și partenerii europeni
Ministerul Energiei: noile reguli ale pieței energiei electrice creează condițiile pentru următoarea etapă de dezvoltare a sectorului
VIDEO // Patru grupări criminale destructurate și milioane de țigarete confiscate: bilanțul Serviciului Vamal în domeniul combaterii traficului ilicit cu produse de tutun
Vehiculele și piesele auto vor trebui omologate înainte de a fi puse pe piață
Republica Moldova va institui un regim prioritar de autorizare pentru proiectele energetice de interes strategic, pentru a dezvolta mai rapid interconectările cu UE
Ministrul Dorin Junghietu va participa la unul dintre cele mai importante forumuri internaționale dedicate geopoliticii, economiei și securității energetice
Încasările la impozitul pe venit din chiria imobilelor, în creștere cu circa 32 la sută în prima jumătate a anului curent
Leul se apreciază față de euro și dolar
Costuri de bază și tarife pentru mai mulți operatori din sectoarele apă și gaze naturale, aprobate de ANRE
Facturile la gaz pentru consumul din iunie vor fi emise în prima parte a lunii august. Energocom trece la propriul sistem de procesare a plăților
VIDEO // Doi concubini au fost condamnați la câte 10 ani de închisoare pentru contrabandă cu droguri din Kazahstan
VIDEO // Numărul denunțurilor de corupere activă în structurile MAI a crescut cu peste 60% în primul semestru
VIDEO // Noi percheziții în dosarul centrului de apel implicat în fraude informatice: opt suspecți sunt investigați
Peste 14 600 de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână. Cele mai multe cazuri au fost urgențe cardiovasculare
Armata Națională a dat start instruirii rezerviștilor din acest an
Franța marchează Ziua Națională
Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Euro și dolarul se apreciază ușor
Republica Moldova și UE deschid astăzi negocierile pentru Clusterul 6 de aderare
Maia Sandu, la reuniunea Coaliției de Voință: „Securitatea Ucrainei este securitatea Moldovei”
FOTO // Președinta Maia Sandu, de la Paris: ,,Securitatea cetățenilor și a țării este preocuparea noastră cea mai importantă"
METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie
VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”
VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual
SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți