Temperaturile de minus 3 grade pun în pericol livezile și culturile legumicole din Moldova. Recomandările Ministerului Agriculturii
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) vine cu recomandări pentru producătorii agricoli din Republica Moldova, în contextul prognozelor meteorologice care indică o scădere bruscă a temperaturilor. Conform datelor oficiale, sunt așteptate valori de până la –3°C, existând un risc ridicat de apariție a înghețurilor târzii de primăvară, fenomene ce pot afecta grav culturile aflate în plin proces de vegetație, transmite MOLDPRES.
Autoritățile recomandă implementarea urgentă a măsurilor preventive, în special în sectoarele horticol, legumicol și viticol, pentru a diminua eventualele pierderi economice.
Măsuri de protecție pentru livezi și vița-de-vie
Sectorul pomicol este cel mai expus în această perioadă, în special speciile timpurii precum caisul, piersicul și cireșul. Specialiștii ministerului îndeamnă fermierii să utilizeze următoarele metode:
Sisteme de protecție activă: Utilizarea irigării prin aspersiune (care creează o peliculă protectoare de gheață pe muguri), fumigația controlată (crearea unui strat de fum pentru a menține căldura la sol) și instalarea surselor de încălzire locală.
Protejarea mecanică: Acoperirea plantațiilor tinere și a speciilor sensibile pentru a crea un microclimat stabil.
Tratamente fitosanitare: Aplicarea produselor biostimulatoare specifice care ajută la creșterea rezistenței naturale a plantelor la stresul termic.
Recomandări pentru culturile de câmp și legumicultură
Pentru culturile de câmp, precum rapița sau culturile recent răsărite, se recomandă evitarea oricăror lucrări agrotehnice cu puțin timp înainte de îngheț, deoarece mobilizarea solului poate accelera pierderea căldurii.
În sectorul legumicol, măsurile diferă în funcție de modul de cultivare:
În spații protejate (sere și solarii): Asigurarea etanșeității structurilor și, acolo unde este posibil, utilizarea surselor suplimentare de încălzire.
În câmp deschis: Acoperirea culturilor cu materiale agrotextile (de tip agril) și menținerea unei umidități optime a solului, care are capacitatea de a reține căldura mai eficient decât solul uscat.
Managementul post-îngheț și monitorizarea riscurilor
Ministerul avertizează producătorii să evite intervențiile imediate asupra plantelor după producerea înghețului. Evaluarea corectă a pagubelor trebuie realizată la câteva zile după episodul de frig, când efectele devin vizibile. Ulterior, se vor aplica măsuri de susținere a regenerării plantelor afectate prin fertilizări specifice.
Producătorii agricoli sunt îndemnați să urmărească în permanență actualizările Serviciului Hidrometeorologic de Stat și să acționeze prompt. Înghețurile târzii reprezintă unul dintre cele mai mari riscuri climatice pentru agricultura Moldovei, iar intervenția timpurie este singura metodă eficientă de salvare a recoltei de anul acesta.
Programul „Casa verde”: au fost aprobate primele 52 de propuneri de proiecte
Energocom a procurat în martie energie electrică la un preț mediu de 130 de euro/MWh
Amenzi majorate pentru transportatori. Ungaria aplică sancțiuni de până la 1.000 de euro pentru abateri de la rutele de tranzit
Premierul Alexandru Munteanu, după ce Moody's a îmbunătățit ratingul țării noastre la B2: „Republica Moldova primește un semnal clar de încredere din exterior”
Agenția Moody’s îmbunătățește ratingul Moldovei. MDED: țara devine mai atractivă pentru investitori
Prețurile la carburanți, analizate de Parlament în cadrul unor audieri publice
FOTO // Drumarii intervin cu lucrări de întreținere și plombare pe traseele naționale
Un lot de 15 tone de semințe de dovleac contaminate a fost oprit la frontieră de ANSA
Peste 7300 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova
BTA: Creșterea prețurilor la combustibil cuprinsă între 18,7% și 37% în primele cinci săptămâni ale războiului din Iran
Serviciul Vamal a încasat peste 888 de milioane de lei în ultima săptămână
Leul moldovenesc începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
FOTO // Autoritățile anunță noi instrumente financiare pentru a asigura eficiența energetică în locuințe
Delegaţia UE la Chişinău îndeamnă moldovenii să aleagă produse autohtone pentru masa de Paște
Ministerul Justiției a rămas fără un secretar de stat
Experți din Moldova au preluat experiențe europene privind conservarea biodiversității în cadrul unei vizite de studiu în Grecia
Premierul Alexandru Munteanu: „Riscurile rămân ridicate. Abrogarea stării de urgență ar fi o decizie iresponsabilă”
GALERIE FOTO // Vocile femeilor rome răsună la Chișinău într-un marș al solidarității și al drepturilor egale
FOTO // Ambasadorul R. Moldova în Ucraina a prezentat scrisorile de acreditare președintelui Volodimir Zelenski
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” anunță reguli speciale pentru pasageri în perioada Sărbătorilor Pascale
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Romilor: „Numai prin prețuire și sprijin reciproc vom putea să clădim o țară mai incluzivă și mai puternică”
VIDEO // Reforma „Primării Puternice” în Moldova: prag minim de 3.000 de locuitori pentru primării și reducerea numărului de raioane de la 32 la 10
Vântul puternic a doborât copaci și a avariat acoperișuri: pompierii au intervenit în mai multe localități
Lideri din întreaga lume salută acordul de încetare temporară a focului între SUA și Iran
Republica Moldova va avea trei noi ambasadori
Trei tineri au fost condamnați la ani grei de închisoare pentru trafic de droguri
Daniel Vodă: „Pentru Republica Moldova, armistițiul în Orientul Mijlociu creează o fereastră utilă de acțiune”
Șefa statului Maia Sandu efectuează o vizită oficială în Irlanda
Postul vamal Giurgiulești-Reni și-a sistat temporar activitatea
ODA lansează apelurile pentru accesarea granturilor. Antreprenorii pot depune dosarele pentru finanțare nerambursabilă