ro

 

Economie
30 Mai, 2026 / 17:40
/ 19 Martie, 2026

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, la Washington: „Asistența Băncii Mondiale este crucială pentru parcursul de integrare europeană al Republicii Moldova”

Asistența Băncii Mondiale este crucială pentru parcursul de integrare europeană al Republicii Moldova, contribuind la reformarea reglementărilor, digitalizarea serviciilor publice, îmbunătățirea administrației fiscale, dezvoltarea infrastructurii critice. Mesajul a fost transmis de vicepremierul Eugeniu Osmochescu, care a avut, la Washington, o întrevedere cu Antonella Bassani și Kim Sangbu, vicepreședinți ai Grupului Băncii Mondiale, transmite MOLDPRES.

Vicepremierul a subliniat că discuțiile au fost axate pe aprofundarea cooperării și accelerarea proiectelor în derulare, în special cele din domeniile digitalizării și competitivității IMM-urilor.

„Importanța Grupului Băncii Mondiale pentru Republica Moldova este una fundamentală, având un rol esențial în sprijinirea reformelor, consolidarea instituțiilor și modernizarea sectoarelor cheie ale economiei naționale”, a spus oficialul.

Eugeniu Osmochescu a apreciat cooperarea de lungă durată dintre Republica Moldova și Grupul Băncii Mondiale, precum și sprijinul constant oferit printr-un portofoliu de aproximativ 1,7 miliarde dolari. Potrivit lui, acesta are un impact direct asupra îmbunătățirii serviciilor publice, avansării reformelor structurale în domenii esențiale ale economiei, dezvoltării sociale și asigurării bunăstării cetățenilor țării noastre.

Totodată, discuțiile au vizat extinderea implicării Băncii Mondiale în domenii strategice pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova.

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, împreună cu secretara de stat a Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, Cristina Ceban, au efectuat, în această săptămână, o vizită de lucru la Washington, D.C., în cadrul căreia au avut o serie de întrevederi cu reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, organizațiilor internaționale, centrelor de analiză și companiilor americane, axate pe dezvoltarea cooperării bilaterale și atragerea investițiilor în Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare

/ Acum 2 zile

Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică

/ Acum 2 zile

Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan

/ Acum 2 zile

Taxele vamale la import pentru baterii de stocare a energiei și turbine eoliene vor fi eliminate

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 2 zile

Agricultorii, la masa discuțiilor cu conducerea MAIA și MF. Autoritățile analizează noi mecanisme de sprijin financiar și fiscal

/ Acum 3 zile

Ministrul Energiei solicită respectarea termenelor de finalizare a lucrărilor necesare pentru inițierea procesului de energizare a Liniei Vulcănești-Chișinău

/ Acum 3 zile

Infrastructura de irigare va fi modernizată cu un sprijin financiar de 60 de milioane de euro

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va primi 150 de milioane de euro pentru modernizarea unor drumuri strategice

/ Acum 3 zile

ANRE: facturile consumatorilor finali nu sunt afectate de prețurile pentru „furnizarea de ultimă opțiune”

/ Acum 3 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Forumul Național al Construcțiilor Eficiente Energetic: „Fiecare leu investit în eficiență energetică produce un efect economic semnificativ”

/ Acum 3 zile

Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece

/ Acum 3 zile

Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”

/ Acum 3 zile

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei