ro

 

Economie
14 Iulie, 2026 / 11:55
/ 22 Februarie, 2026

VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Sectorul avicol poate acoperi cererea internă. Reînnoirea efectivelor are loc la aproximativ 45 de zile”

Sectorul avicol din Republica Moldova rămâne stabil și capabil să asigure necesarul de produse pentru piața internă, susține ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga. Potrivit acesteia, specificul industriei — caracterizat prin cicluri de producție rapide — permite fermierilor să reacționeze prompt la fluctuațiile cererii, transmite MOLDPRES.

Oficialul a explicat că, în avicultură, reînnoirea efectivelor de păsări are loc într-un interval relativ scurt, de aproximativ 45 de zile. Această particularitate tehnologică oferă producătorilor posibilitatea de a ajusta volumul producției într-un timp redus, fără a crea sincope majore în aprovizionarea pieței.

Declarațiile au fost făcute după consultări cu asociațiile de profil, în cadrul cărora reprezentanții sectorului au prezentat situația actuală din fermele avicole. Concluzia discuțiilor este că, în prezent, nu sunt anticipate dificultăți în acoperirea cererii interne de produse avicole.

Totodată, ministra a subliniat că existența unor piețe alternative de desfacere pentru producătorii autohtoni creează premise pentru diversificarea fluxurilor comerciale. Această deschidere permite direcționarea producției atât către consumul intern, cât și către export, contribuind la stabilitatea economică a sectorului și la reducerea riscurilor generate de eventuale dezechilibre de piață.

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare precizează că monitorizează în continuare evoluția sectorului și menține dialogul cu producătorii, pentru a interveni, la necesitate, cu măsuri de sprijin și politici menite să asigure securitatea alimentară și funcționarea eficientă a pieței produselor avicole.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Republica Moldova modernizează cadrul normativ privind garanțiile financiare, în corespundere cu legislația UE

/ Acum 5 zile

Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 5 zile

Volum record de energie electrică tranzacționată pe bursă în ultimele zile

/ Acum 5 zile

Experiența Japoniei în transportul feroviar de marfă, analizată de echipa MIDR și Calea Ferată a R. Moldovei

/ Acum 5 zile

Securitatea rețelelor de transport din regiunea Dunării, discutată de R. Moldova și partenerii europeni

/ Acum 5 zile

Ministerul Energiei: noile reguli ale pieței energiei electrice creează condițiile pentru următoarea etapă de dezvoltare a sectorului

/ Acum 5 zile

VIDEO // Patru grupări criminale destructurate și milioane de țigarete confiscate: bilanțul Serviciului Vamal în domeniul combaterii traficului ilicit cu produse de tutun

/ Acum 6 zile

Vehiculele și piesele auto vor trebui omologate înainte de a fi puse pe piață

/ Acum 6 zile

Republica Moldova va institui un regim prioritar de autorizare pentru proiectele energetice de interes strategic, pentru a dezvolta mai rapid interconectările cu UE

/ Acum 6 zile

Ministrul Dorin Junghietu va participa la unul dintre cele mai importante forumuri internaționale dedicate geopoliticii, economiei și securității energetice

/ Acum 6 zile

Încasările la impozitul pe venit din chiria imobilelor, în creștere cu circa 32 la sută în prima jumătate a anului curent

/ Acum 6 zile

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 6 zile

Costuri de bază și tarife pentru mai mulți operatori din sectoarele apă și gaze naturale, aprobate de ANRE

/ Acum 6 zile

Facturile la gaz pentru consumul din iunie vor fi emise în prima parte a lunii august. Energocom trece la propriul sistem de procesare a plăților