ro

 

Economie
28 Mai, 2026 / 21:24
/ 11 Martie, 2026

VIDEO // Moldagrotech 2026 adună la Chişinău peste 100 de expozanți: fermierii descoperă tehnologii noi pentru sezonul agricol

Lilia Grubîi
Corespondent

Sectorul agricol din Republica Moldova a marcat astăzi deschiderea oficială a celei de-a 47-a ediții a Expoziției Internaționale Specializate „Moldagrotech”, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate agriculturii din țară. Manifestarea are loc la Centrul Internațional de Expoziții „Moldexpo” și reunește peste o sută de companii și organizații din domeniul agricol, oferind fermierilor acces la cele mai noi tehnologii și soluții pentru dezvoltarea sectorului, transmite MOLDPRES.

Evenimentul are ca obiectiv principal conectarea agricultorilor cu producători și distribuitori de echipamente moderne, facilitarea dialogului dintre autorități, mediul de afaceri și fermieri, dar și creșterea competitivității agriculturii naționale în contextul începutului sezonului agricol de primăvară.

Participare internațională și tehnologii moderne

Ediția din acest an este organizată în parteneriat cu Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare și beneficiază de suportul financiar al Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA). La expoziție participă companii și producători din Republica Moldova, Italia, Letonia, Polonia, România, Turcia, Ucraina și Ungaria.

Pe lângă expoziția principală dedicată mașinilor și utilajelor agricole, vizitatorii au posibilitatea să exploreze și un amplu târg de material semincer, unde sunt prezentate soiuri și tehnologii moderne pentru culturile agricole.

Organizatorii subliniază că un indicator important al evoluției pieței este interesul tot mai mare pentru eveniment. Aproximativ 20% dintre expozanții prezenți la ediția din acest an participă pentru prima dată, ceea ce reflectă dezvoltarea continuă a sectorului agricol și interesul companiilor internaționale pentru piața din Republica Moldova.

Autoritățile mizează pe inovație și tehnologizare

Prezentă la ceremonia de deschidere, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a subliniat rolul platformei expoziționale în modernizarea agriculturii și în facilitarea accesului fermierilor la tehnologii inovatoare.

Potrivit acesteia, evenimentul oferă agricultorilor oportunitatea de a descoperi soluții care pot eficientiza procesele de producție și pot crește performanța economică a fermelor.

„Această platformă este locul unde se întâlnesc toți distribuitorii de echipamente, cu inovații și tehnologii noi, de care fermierii noștri au nevoie pentru a-și eficientiza procesele și a obține acea performanță economică. Noi vom fi în continuare alături în dezvoltarea domeniului”, a declarat ministra.

Totodată, oficialul a menționat că autoritățile au implementat în ultima perioadă mai multe mecanisme menite să sprijine fermierii, inclusiv măsuri pentru asigurarea lichidităților necesare activităților agricole. Printre acestea se numără rambursarea accizelor la motorină și optimizarea procesului de restituire a TVA pentru producătorii agricoli.

Sprijin financiar pentru investițiile agricultorilor

Un rol important în dezvoltarea sectorului agricol îl are și sistemul financiar. Banca Comercială MAIB, partener general al evenimentului, a reafirmat sprijinul acordat producătorilor agricoli, menționând că aproximativ fiecare al doilea agricultor din Republica Moldova colaborează cu instituția financiară.

Reprezentanții băncii au subliniat că, în contextul provocărilor generate de schimbările climatice și de fluctuațiile economice, investițiile în tehnologii moderne devin esențiale pentru menținerea competitivității fermierilor.

„Considerăm că este datoria noastră să contribuim la promovarea tehnologiilor și inovațiilor care să ajute agricultorii să-și eficientizeze activitatea și să obțină o rentabilitate cât mai mare. În această primăvară punem accent pe promovarea unor condiții facilitare la nivel de prețuri și accesare a creditelor”, a declarat Vadim Culea, șeful Departamentului Vânzări Business Banking din cadrul MAIB.

Potrivit acestuia, instituția financiară promovează produse de creditare adaptate nevoilor sectorului agricol, menite să sprijine investițiile în echipamente moderne și tehnologii care sporesc reziliența fermelor în fața condițiilor climatice tot mai imprevizibile.

Dialog și cooperare pentru dezvoltarea agriculturii

Organizatorii expoziției consideră că succesul sectorului agricol depinde de cooperarea dintre autorități, mediul de afaceri și fermieri. Directorul general al Centrului Internațional de Expoziții „Moldexpo”, Zinaida Popa, a evidențiat importanța dialogului și a colaborării pentru depășirea provocărilor din industrie.

„Ne dorim ca pe această platformă să avem doar izbândă, pentru că atunci când există unitate și dialog între autoritatea publică centrală, agenții economici, distribuitori și fermieri, atunci este izbândă. Acest eveniment demonstrează unitatea noastră de a face agricultura mai performantă în Republica Moldova”, a afirmat Zinaida Popa.

Platformă strategică pentru dezvoltarea agriculturii

Expoziția Internațională Specializată „Moldagrotech” este cel mai amplu eveniment dedicat tehnologiilor agricole din Republica Moldova și are o tradiție de aproape jumătate de secol. De-a lungul timpului, manifestarea s-a impus ca o platformă esențială pentru prezentarea utilajelor de ultimă generație, stabilirea de parteneriate comerciale și promovarea practicilor agricole moderne.

Evenimentul marchează anual începutul sezoanelor agricole de primăvară și toamnă, oferind fermierilor oportunitatea de a descoperi inovații tehnologice, soluții pentru creșterea productivității și modele de dezvoltare sustenabilă a agriculturii. Prin reuniunea producătorilor, distribuitorilor și specialiștilor din domeniu, „Moldagrotech” contribuie direct la modernizarea și consolidarea sectorului agroindustrial din Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece

/ Acum 1 zi

Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”

/ Acum 1 zi

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei

/ Acum 1 zi

VIDEO // Statul vine cu noi stimulente pentru energia verde. Importul turbinelor eoliene și al echipamentelor de stocare a energiei se va putea face fără taxe vamale

/ Acum 1 zi

Cooperarea în domeniul energetic dintre Republica Moldova și România, discutată în cadrul unei conferințe desfășurată la Chișinău. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Ne unește proiectul unui viitor liber, prosper, sigur și împreună”

/ Acum 1 zi

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 2 zile

FOTO // Oportunitățile investiționale ale R. Moldova, prezentate la „Economic Diplomatic Club Bucharest”. Ambasadorul Mihai Mîțu: „Țara noastră rămâne deschisă investițiilor”

/ Acum 2 zile

România accelerează proiectul strategic Vulcănești–Chișinău: „Un pilon al securității energetice și al viitorului european al Republicii Moldovai”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”

/ Acum 2 zile

Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe

/ Acum 2 zile

Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 3 zile

AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină