ro

 

Economie
01 Aprilie, 2026 / 10:22
/ 11 Noiembrie, 2025

Vladimir Bolea: „Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale are misiunea de a transpune 256 de acte legislative europene în următoarele 24 de luni”

Procesul de integrare europeană a Republicii Moldova intră într-o nouă etapă, odată cu finalizarea screeningului și stabilirea obiectivelor concrete de armonizare a legislației naționale cu cea europeană. Vicepreierul  Vladimir Bolea a declarat că Ministerul lnfrastructurii și Dezvoltării Regionale are ca prioritate transpunerea a 256 de acte legislative, directive și regulamente europene, într-un termen de 24 de luni, transmite MOLDPRES.

„După finalizarea screeningului și primirea notelor de progres, obiectivul nostru este clar: în 24 de luni să transpunem 256 de acte legislative europene. În spatele fiecărei directive stă un cadru legal care ne ajută să dezvoltăm economia națională”, a afirmat Bolea.

Ministrul a subliniat că investițiile în infrastructură reprezintă una dintre modalitățile directe prin care statul stimulează economia.

„Construim un drum – apar afaceri, locuri de muncă și venituri pentru primării. În acest mod dezvoltăm multilateral Republica Moldova”, a explicat el.

Potrivit lui Bolea, sectorul transportului naval și feroviar va beneficia în următorii ani de o atenție sporită din partea Guvernului, fiind considerate mijloace de transport economice și ecologice.

„Suntem o țară exportatoare a peste 5,5 milioane de tone de produse agricole. Pentru noi, navegația și calea ferată sunt prioritare”, a adăugat ministrul.

El a menționat că, pe lângă transpunerea directivelor europene, este esențială și implementarea reformelor în colaborare cu mediul de afaceri.

Proiectul este finalizat doar atunci când reforma este implementată. De aceea, trebuie să lucrăm împreună – ministere, companii și administrații locale – pentru ca aceste reguli să funcționeze în practică”, a spus Bolea.

Ministrul a făcut referire și la oportunitățile viitoare oferite de fondurile de preaderare, precizând că autoritățile vor colabora cu companiile și primăriile pentru a atrage investiții prin programe regionale.

„Obiectivul nostru este clar – să pregătim Republica Moldova pentru aderarea la Uniunea Europeană, cu un sector agricol și de transport competitiv, capabil să facă față concurenței europene”, a conchis Vladimir Bolea.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Aeroportul Chișinău lansează sezonul de vară cu 70 de rute internaționale

/ Acum 1 zi

Aproape 24 mii tone de benzină și 3300 tone motorină au fost importate în ultimele trei zile în Moldova

/ Acum 1 zi

Prima ieftinire a motorinei de la declanșarea conflictului din Orientul Mijlociu. Prețurile stabilite de ANRE pentru marți

/ Acum 1 zi

Guvernul va menţine starea de urgență doar atât timp cât situația o va impune, anunță purtătoarea de cuvânt a Executivului

/ Acum 2 zile

O nouă rundă a programului EcoVoucher: circa 3000 de familii vor putea înlocui electrocasnicele vechi cu echipamente noi, eficiente energetic

/ Acum 2 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 856 de milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Transport feroviar european mai rapid și mai verde: linia Chișinău – Ungheni intră în proces de electrificare

/ Acum 2 zile

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar la început de săptămână

/ Acum 2 zile

Peste 160 de companii din mai multe state vor participa la Expozițiile internaționale specializate Moldconstruct și Moldenergy

/ Acum 2 zile

Directorii marilor companii petroliere avertizează că războiul cu Iranul ar putea provoca o criză energetică globală

/ Acum 3 zile

Peste două milioane de lei, acumulate suplimentar la buget în urma controalelor ulterioare desfășurate de Serviciul Vamal

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu, după repunerea în funcțiune a Liniei Isaccea-Vulcănești: Rezultatul unor eforturi coordonate la nivel regional

/ Acum 3 zile

Linia electrică Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral, fiind restabilită securitatea aprovizionării cu energie electrică

/ Acum 3 zile

Moldova Digital Summit, organizat în iunie la Chișinău. Eugeniu Osmochescu: „Transformarea digitală este una dintre cele mai puternice resurse ale Republicii Moldova”

 


 
/ Acum 14 ore

VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”

/ Acum 14 ore

Premierul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul de la București: „Reducem birocrația și apropiem economiile Moldovei și României”

/ Acum 15 ore

Următoarele zile ale războiului contra Iranului vor fi decisive, declară șeful Pentagonului

/ Acum 15 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Președintele României, Nicușor Dan: „Muncim cot la cot, uniți de aceeași aspirație: să vedem Republica Moldova ancorată definitiv în marea familie europeană”

/ Acum 15 ore

Averi de milioane de lei, descoperite în procesul de evaluare a judecătorilor

/ Acum 15 ore

Președintele României, Nicușor Dan, după întrevederea cu premierul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova poate conta permanent pe sprijinul României”

/ Acum 17 ore

VIDEO // Percheziții în raionul Orhei. Polițiștii au ridicat 11 kg de marijuana în valoare de 5 milioane de lei

/ Acum 17 ore

Un procuror și trei ofițeri de poliție au fost arestați pentru complicitate la corupere pasivă într-un dosar cu mită de 400 mii de dolari

/ Acum 17 ore

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, la Summitul de la Bucha: „Ucrainenii merită o victorie justă. Ucraina va învinge”

/ Acum 17 ore

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu secretarul general al Ministerului Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria

Vezi mai multe