16 februarie 1898: BTA publică primul său buletin
Acum o sută douăzeci și opt de ani, într-o zi de luni, la 16 februarie (stil nou 28 februarie) 1898, Agenția Telegrafică Bulgară (BTA) a publicat primul său buletin de știri. Acesta a fost caligrafiat manual chiar de primul director al agenției, recent numit, Oskar Iskender. Publicația de trei pagini conținea șapte telegrame, datate din capitale europene, și relata despre o tentativă de asasinat, tulburări în teritoriile populate de bulgari rămase sub control otoman, un duel iminent, precum și fluctuații de prețuri pe piețele europene de mărfuri și burse, transmite BTA.
Exemplarele au fost livrate personal celor șase abonați: Palatului Princiar, Prim-ministrului, Ministerului Afacerilor Externe și agențiilor diplomatice străine. Ziarele din Sofia au avut acces în ziua următoare, când primele trei știri care creditau BTA drept sursă au fost publicate în Secțiunea Neoficială a Monitorului Oficial.
Știrea principală venea de la Viena: o actualizare privind starea de sănătate deteriorată a Alteței Sale Regale Principesa Clementina de Bourbon-Orléans (1817–1907), mama Principelui Ferdinand I.
Buletinul relata despre o tentativă recentă de asasinat asupra regelui George I al Greciei. În după-amiaza zilei de 14 februarie 1898, monarhul și fiica sa, Principesa Maria, se întorceau la palat după o plimbare în Paleo Faliro, când au fost trase focuri de armă în apropiere de Analatos 9 (astăzi Agios Sostis), iar unul dintre însoțitorii regelui a fost rănit. Cei doi autori ai atacului au dispărut, dar au fost arestați a doua zi: funcționarul municipal Georgios Karditsis, care luptase voluntar în Creta, și Ioannis Georgiou sau Kyriakos din Macedonia. Atacatorii au susținut că au vrut să-l ucidă pe rege, considerându-l responsabil pentru înfrângerea și umilința națională suferite în războiul greco-turc din 1897, care a durat o lună.
Telegrama din Paris se referea la un duel iminent între colonelul Georges Piquart și colonelul Henry. Cei doi s-au duelat după ce s-au confruntat în instanță în timpul procesului de calomnie intentat lui Émile Zola pentru celebra sa scrisoare „J’accuse”, scrisă în contextul Afacerii Dreyfus.
„Împrumutul bulgar din 1898”, menționat în tabelul de la finalul buletinului, se referă la o emisiune de obligațiuni ale Trezoreriei contractată la 20 decembrie 1889 între Guvernul Bulgar și un grup de șase bănci: Deutsche Vereinsbank, Wiener Bankverein, Länderbank, Banque Internationale de Paris, Banque de Paris et des Pays-Bas și Mitteldeutsche Kreditbank. Banca Națională a Bulgariei a utilizat fondurile obținute pentru a-și recupera creanțele de la Trezorerie.
BTA: Președinta Iotova către ambasadorii UE: Nicio schimbare în orientarea politicii externe a Bulgariei
MAE ucrainean califică drept „șantaj nerușinat” amenințarea Moscovei cu atacuri asupra Kievului
ARMENPRESS: Sistemul financiar al Armeniei înregistrează creșteri în toate sectoarele
Ministrul român al Culturii, Demeter Andras Istvan, a demisionat din funcție
BTA: Campionatul European de Gimnastică Ritmică 2026 se va desfășura după noile reguli, cu un număr record de participanți
Ucraina cere convocarea de urgență a Consiliului de Securitate al ONU după atacul devastator asupra Kievului
Atacuri rusești asupra Kievului: OMS anunță avarierea biroului său, fără să se înregistreze victime
Iran: Problema nucleară nu poate fi rezolvată „în 72 de ore”, afirmă Marco Rubio
BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar
Blocada impusă Iranului va rămâne „complet în vigoare” până la semnarea unui acord, susține Trump
Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere
REPORTAJ // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia
Atac masiv cu rachete balistice şi drone ruseşti asupra Kievului: cel puţin o persoană a murit şi 16 au fost rănite
BTA: Bozhidar Saraboyukov a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime în cadrul Diamond League Xiamen
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
ARBOM a semnat contractul de sponsorizare cu echipa de fotbal Levski Trakia
Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata
Un pensionar din Chișinău a rămas fără 2,1 milioane de lei după o fraudă telefonică
Exporturile de nuci ale Republicii Moldova depășesc 40 de milioane de dolari anual
Zelenski avertizează asupra unui nou atac masiv pregătit de Rusia împotriva Ucrainei
VIDEO // Percheziții în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale și trafic de lemn. Șapte persoane au fost reținute
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău
Mesaj emoționant la final de an școlar. Alexandru Munteanu: „Ultimul sunet este una dintre acele clipe pe care nu le uiți niciodată”
Doi bărbați au murit într-un accident în raionul Fălești
Un parc fotovoltaic de 30 MW cu baterii de stocare va fi construit la Vadul lui Vodă
A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului
Premierul interimar al României: „Am convenit cu MAE să propună în CSAT o acțiune diplomatică pentru sancțiuni vizavi de diplomații ruși la București”