
FOTO // Forțele ruse au atacat o grădiniță la Harkov
Un atac cu dronă lansat de forțele rusești a lovit o grădiniță din Harkov, provocând decesul unei persoane și rănirea altor șapte, a anunțat miercuri președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Toți copiii au fost evacuați și se află în adăposturi, iar victimele primesc asistență medicală, a precizat șeful statului pe rețelele sociale, transmite MOLDPRES.
Potrivit lui Zelenski, lovitura survine după o noapte de atacuri masive asupra mai multor regiuni ucrainene. Liderul de la Kiev a condamnat ferm atacul, afirmând că nu există nicio justificare pentru lovirea unei instituții pentru copii și că astfel de acțiuni reprezintă „un afront față de cei care susțin o soluție pașnică”. El a mai subliniat că „bandiții și teroriștii pot fi opriți doar prin forță”.
Autoritățile locale și serviciile de urgență au intervenit imediat pentru evacuarea copiilor și acordarea asistenței medicale. Surse locale semnalează pagube materiale la instituția educațională și intervenții ale echipelor de salvare la fața locului.
Incidentul face parte dintr-o serie de atacuri cu drone și rachete care au vizat infrastructură și zone rezidențiale în mai multe regiuni ale Ucrainei, provocând victime și pene de curent, potrivit rapoartelor autorităților ucrainene. Oficialii de la Kiev susțin că aceste atacuri au scopul de a provoca panică și de a perturba viața civilă.
VIDEO // Ucraina a creat un nou interceptor de drone, capabil să distrugă Shahed-urile rusești
Uniunea Europeană renunță definitiv din 2027 la gazele rusești
Kaja Kallas critică posibila vizită a lui Vladimir Putin în Ungaria: „Este neplăcut să vezi un inculpat al Curții Penale Internaționale într-o țară UE”
Zelenski: Nu va exista retragere în Donbas, în ciuda cererilor Rusiei
Infrastructura feroviară și portuară a Ucrainei, atacată în timpul nopții
Noile state ale UE ar putea adera fără drept deplin de veto. Bruxelles caută o formulă pentru extinderea „fără blocaje”
Jaf la Muzeul Louvre din Paris: Bijuterii furate, muzeul închis pentru restul zilei
Putin ar fi cerut, într-o discuţie cu Trump, controlul deplin asupra Doneţkului drept condiţie pentru încetarea războiului din Ucraina
Rusia își continuă loviturile aeriene în Ucraina în paralel cu eforturile diplomatice ale SUA
Președinta Maia Sandu inițiază consultări privind desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru
Republica Moldova va avea un sistem digital pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu o delegație a Comisiei pentru Afaceri Externe a Parlamentului Regatului Unit
Ambasadorul Valeriu Chiveri își încheie mandatul diplomatic în Ucraina: „Am fost martor la tragedii profunde, dar și la reușite care au dat speranță”
Norvegia va aloca fonduri suplimentare pentru a ajuta Ucraina să iasă din iarnă
Igor Grosu, reales în funcția de președinte al Parlamentului, apel la partidele politice: „Să luăm decizii responsabile pentru Moldova”
Majestatea Sa Margareta și Principele Radu efectuează o vizită la Chișinău
LIVE TEXT // Parlamentul de Legislatura XII, constituit: Igor Grosu, reales în funcția de șef al Legislativului
Șefa statului a invitat fracțiunile și grupurile parlamentare la consultări pentru desemnarea candidatului la funcția de premier
Capela Corală Academică „Doina” marchează 95 de ani de activitate printr-un concert aniversar
Exerciții ale forțelor nucleare ruse, la o săptămână după exerciţii similare ale NATO
Vinurile Moldovei cuceresc America de Nord: 46 de medalii la Sélections Mondiales des Vins 2025 de la Montréal
Schimb de replici în Parlament. Ion Ceban: „Ce veți face pentru depolitizarea instituțiilor de stat?” Igor Grosu: „Să nu transformăm primăriile în feude de partid”
Parlamentul European propune o creștere de 25 de milioane de euro pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul UE pentru anul 2026
Pregătirile pentru summitul Trump-Putin continuă, susţine Moscova
EcoContact instruiește ONG-urile pentru a facilita accesul egal la justiție de mediu