Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani
Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, Andrii Ermak, a fost plasat în arest preventiv pentru două luni de către Înalta Curte Anticorupție a Ucrainei, într-un dosar privind presupusa spălare de bani prin construcția unor locuințe de lux în apropierea Kievului, transmite MOLDPRES.
Instanța a stabilit și o cauțiune de 140 de milioane de grivne, echivalentul a aproximativ 3,2 milioane de dolari. În cazul achitării acesteia, Ermak va avea interdicția de a părăsi Kievul, va trebui să predea pașapoartele și nu va putea comunica cu mai multe persoane vizate în anchetă, inclusiv omul de afaceri Timur Mindici și fostul vicepremier ucrainean Oleksii Cernîșov.
„Nu am asemenea bani”, a declarat Ermak în fața instanței. Avocații săi pot contesta decizia în termen de cinci zile.
Procurorii ceruseră inițial arestarea fostului oficial cu posibilitatea eliberării pe cauțiune de 180 de milioane de grivne. Apărarea a solicitat o sumă mai mică, argumentând că valoarea propusă este disproporționată.
Potrivit Biroului Național Anticorupție al Ucrainei și Procuraturii Anticorupție Specializate, Ermak ar fi participat, împreună cu un grup de oameni de afaceri și politicieni, la o schemă de spălare a aproximativ 460 de milioane de grivne, adică circa 10,5 milioane de dolari. Ancheta vizează investiții în construcția a patru reședințe dintr-un complex rezidențial de lângă Kiev, realizate în perioada 2021-2025.
Anchetatorii susțin că Ermak urma să devină proprietarul uneia dintre locuințe. Fostul oficial respinge acuzațiile și afirmă că dosarul ar fi rezultatul unor presiuni publice asupra organelor de drept.
În timpul ședințelor de judecată, procurorii au declarat că Ermak ar putea influența ancheta sau s-ar putea sustrage urmăririi penale, invocând legăturile sale în structurile de stat și existența mai multor pașapoarte diplomatice.
Totodată, în instanță s-a afirmat că în automobilul șoferului lui Ermak au fost găsite documente privind posibile numiri în funcții de conducere în cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei. Procurorii au mai susținut că fostul șef al administrației prezidențiale ar fi consultat o femeie identificată drept „Veronica Feng Shui” în privința unor numiri în funcții publice.
Andrii Ermak a condus Oficiul Președintelui Ucrainei timp de peste cinci ani și a fost considerat unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai președintelui Volodimir Zelenski. El a fost demis din funcție la sfârșitul lunii noiembrie 2025, în contextul scandalului de corupție cunoscut drept „Mindichgate”, legat de compania energetică de stat Energoatom.
Primele rezultate ale alegerilor din Armenia: partidul lui Pașinian conduce detașat cu 56% din voturi
Israelul anunță interceptarea unor rachete lansate din Iran, pentru prima dată după armistițiul din aprilie
BTA: Nikola Tsolov obține victoria în cursa principală de Formula 2 de la Monaco
ARMENPRESS // UE își reafirmă sprijinul pentru Armenia în fața presiunilor rusești
REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologia care poate schimba energia viitorului: cum încearcă China să revoluționeze piața solară și ce oportunități apar pentru Republica Moldova
O dronă rusă a lovit o facilitate de depozitare a combustibilului nuclear uzat în apropiere de centrala de la Cernobîl
Armenia votează în alegeri parlamentare decisive pentru viitorul politic al țării
VIDEO // Nicușor Dan confirmă că drona care a explodat în Portul Constanța era ucraineană: „Responsabilă pentru această situație este Rusia”
BTA: De la o singură remorcă în Antarctica, Bulgaria a construit acum un adevărat orășel, spune comandantul bazei antarctice bulgare
Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți
Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut
VIDEO // Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră
Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin „alege încă războiul”
BTA // Ishtar: „Muzica este ca un parfum, totul ține de emoție”
Una dintre cele mai mari companii auto din Europa va produce drone
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Canadei
VIDEO // Patru bărbați, reținuți într-un caz de escrocherie. Victima a fost prejudiciată cu 275 000 de lei
Consumul de gaze naturale a depășit 14,6 milioane de metri cubi în luna mai
Militarii moldoveni, pregătiți pentru misiuni internaționale în cadrul unui curs NATO
Cadavrul unui bărbat, descoperit într-un iaz din raionul Ialoveni
FOTO // Podul peste râul Răuțel a depășit jumătatea lucrărilor de reconstrucție
FOTO // În raionul Anenii Noi sunt în derulare 13 proiecte ecologice. Ministrul Mediului a discutat cu primarii despre prioritățile locale
Premierul Alexandru Munteanu, mesaj pentru polițiștii de frontieră, la 34 de ani de la crearea instituției: „De munca voastră depinde siguranța cetățenilor și buna funcționare a frontierelor”
Cinci state ale UE propun limitarea temporară a unor drepturi de vot pentru noii membri
MOLDOVA SUNT EU // Din Danemarca, prin China, înapoi acasă. Povestea Carolinei Palega Chen, moldoveanca care a adus la Chișinău primul restaurant cu concept japonez Omakase
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va inaugura Bucharest Opera Festival 2026 cu spectacolul „Iolanta”
Inspectoratul General al Poliției de Frontieră marchează 34 de ani de la fondare. Igor Grosu: „Contribuiți la protejarea securității europene”
Un nou cadru legal pentru presă. Proiectul de lege privind mass-media va fi examinat în Legislativ
Republica Moldova se retrage dintr-un acord cultural semnat în cadrul CSI
Un deținut de la Penitenciarul Pruncul a evadat după ce a fost la medic. Acesta a fost prins la scurt timp