
În mesajul de Paște, Zelenski le cere ucrainenilor să nu-și piardă speranța că pacea va reveni în țara lor
Președintele Volodimir Zelenski i-a îndemnat pe ucraineni în duminica Paștelui să nu renunțe la speranța că pacea va reveni în țara lor și să persevereze pentru a depăși calea dificilă a războiului pe care se află de 1.152 de zile, relatează Reuters, citat de Agerpres și MOLDPRES.
Purtând o cămașă tradițională ucraineană și stând în fața bisericii principale din Kiev, Catedrala Sfânta Sofia, Zelenski a spus într-un video postat pe rețelele de socializare că Ucraina nu își pierde niciodată credința.
„Este credința unuia în celălalt”, a afirmat Zelenski, care este evreu, într-un mesaj plin de lirism și emoție, comentează Reuters. „În cei care sunt alături de tine. În bărbații ucraineni, în femeile ucrainene. Credința că, deși răul poate prevala un moment, Dumnezeu va ieși învingător în cele din urmă”, a adăugat el.
Într-o declarație surprinzătoare, președintele rus Vladimir Putin a anunțat sâmbătă o încetare a focului de o zi în Ucraina pentru Paște - care în acest an cade în aceeași zi pentru bisericile ortodoxe și occidentale. Dar Zelenski a declarat duminică dimineața că armata rusă doar pretinde o pauză în ostilități, continuând în același timp în cursul nopții încercările de a provoca pierderi Ucrainei pe linia frontului.
„Știm ce apărăm. Știm pentru ce luptăm. Pentru cine și de dragul cui”, a spus Zelenski.
„Va veni ziua vieții. Ziua păcii. Ziua Ucrainei. O zi care durează un secol. Și vom putea să ne adunăm din nou împreună. La o singură masă. La un Paște liniștit”, a continuat președintele ucrainean.
Trei persoane au fost rănite la Odesa după un atac cu drone
Secretarul general NATO, Mark Rutte, a vizitat Odesa și a declarat sprijin „neclintit” pentru Ucraina
Ucrainenii au atacat unitatea militară rusă responsabilă de loviturile cu rachete asupra orașului Sumî
UE cere SUA să-și clarifice poziția asupra taxelor vamale și dorește continuarea negocierilor pentru o înțelegere
Președintele ucrainean l-a demis pe guvernatorul regiunii Sumî, după atacul rusesc cu rachete care a ucis cel puțin 35 de persoane
Vicepreședintele american JD Vance afirmă că Europa nu poate fi un „vasal permanent” al Statelor Unite
Ucraina // Ţinta atacului cu rachete de la Sumî a fost o reuniune a comandamentului armatei ucrainene, afirmă Ministerul rus al Apărării
Rusia a atacat cu drone orașele Odesa și Harkov din Ucraina
Atac cu rachete asupra orașului Sumî
Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Astăzi, lumina din Peștera Învierii cuprinde necuprinsul și luminează tot întunericul”
Mesajul Președintei Maia Sandu cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paște: „Să fim mai aproape unii de alții, să ne ascultăm, să ne iertăm și să mergem împreună pe calea binelui”
GALERIE FOTO // Sărbătoarea Sfintelor Paști în Republica Moldova. Tradiții și obiceiuri
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj cu ocazia sărbătorilor pascale: „În această zi sfântă, să privim cu încredere în viitor, să ne rugăm pentru pace, sănătate și să mergem împreună pe calea binelui”
Creștinii ortodocși și cei catolici sărbătoresc Învierea Domnului
GALERIE FOTO // Sfânta Lumină a ajuns în Republica Moldova
Sfânta Lumină a ajuns în Republica Moldova
O alertă aeriană a fost declanşată la Kiev, la scurt timp după ce Kremlinul a anunţat un armistiţiu de Paști
Elena Erighina a obținut trei medalii de aur la Campionatul European de Haltere, desfășurat la Chișinău
Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim
Reamenajarea zonei de așteptare din Aeroportul Chișinău a fost finalizată
Program prelungit de activitate pentru troleibuzele din capitală în Noaptea Învierii
Șefa statului a venit cu un mesaj de comemorare a victimelor foametei din anii 1946 – 1947
Rusia a lansat opt rachete şi 87 de drone într-un nou atac nocturn asupra Ucrainei
Speakerul Igor Grosu, de Ziua comemorării victimelor foametei: „Aceste lecții dureroase de viață trebuie să ne unească și să ne facă mai puternici”
Valoarea creditelor acordate de bănci, în creștere în luna martie. Cele mai solicitate sunt împrumuturile în lei, pe un termen de până la cinci ani