Incendii devastatoare în Franța și Spania: zeci de mii de oameni, evacuați
Peste 160.000 de persoane au fost nevoite să-și părăsească domiciliul de la jumătatea acestei săptămâni în Franța și Spania, iar sâmbătă erau în curs de evacuare alte șapte comune din apropierea orașului francez Bordeaux din cauza unui focar de o amploare ''fără precedent'' și a unui incendiu ''imposibil de stins'' în regiunea Madrid, informează AFP, citat de Agerpres.ro.
În Franța, flăcările au mistuit deja peste 22.000 de hectare de vegetație, o suprafață de aproximativ două ori mai mare decât cea a Parisului, și au distrus circa 100 de construcții.
Autoritățile franceze au ordonat evacuarea mai multor localități din apropierea orașului Bordeaux, inclusiv a peninsulei turistice Cap-Ferret. În total, 141.000 de persoane au fost evacuate din regiune începând de miercuri seară – 110.000 în departamentul Gironde și alte 31.000 în departamentul vecin Landes.
Aproximativ 3.500 de persoane evacuate din zona golfului Arcachon și din localitățile apropiate de Bordeaux au fost cazate temporar în parcul expozițional din Bordeaux, transformat în centru de primire. Mulți dintre cei evacuați au plecat în grabă, luând cu ei animalele de companie și bunurile de primă necesitate.
Pentru a sprijini intervenția pompierilor, numărul militarilor mobilizați în Franța va fi suplimentat de la 500 la 1.000. Autoritățile au recomandat evitarea deplasărilor în Gironde și păstrarea drumurilor libere pentru echipele de salvare.
Și în Spania situația rămâne critică. În regiunea Madrid, aproximativ 63.000 de persoane au fost evacuate sau au primit ordin să rămână la domiciliu din cauza incendiilor. Cel puțin 25.000 de oameni au fost evacuați, inclusiv 5.000 de turiști dintr-un camping situat la nord-vest de capitală.Autoritățile regionale au calificat incendiul drept „cel mai grav din istorie” în această zonă. Peste 1.200 de vârstnici și persoane cu dizabilități au fost transferate din centre de îngrijire și aziluri pentru a fi protejate de pericol.
În apropiere de Madrid, două incendii forestiere s-au unit, formând un focar de proporții, iar autoritățile avertizează că intervenția este îngreunată de intensificarea vântului și de condițiile meteorologice imprevizibile.
Franța și Spania au solicitat sprijin european pentru combaterea incendiilor. Uniunea Europeană a mobilizat patru aeronave pentru intervenții în Spania și trei pentru Franța, iar Grecia a pus la dispoziție două avioane Canadair pentru operațiunile din Spania.
Până în prezent, nu au fost raportate victime în cele două țări. Specialiștii susțin că extinderea incendiilor este favorizată de seceta prelungită și de valurile de caniculă care au afectat Europa de Vest în ultimele luni.
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță
Trei persoane au fost ucise la Odesa în urma unui atac rusesc
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
BTA: Politica externă a Bulgariei este pe deplin ancorată în UE și NATO, declară ministrul bulgar de externe Petrova
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
Noi oportunități de cooperare turistică între R. Moldova și China. Ambasadorul Petru Frunze: „Dezvoltarea turismului onsolidează legăturile dintre oameni și dintre țări”
Persoanele vizate în acțiuni judiciare abuzive vor beneficia de protecție sporită
VIDEO // Reforma administrației publice locale avansează. Alexei Buzu: „Încă 165 de primării au adoptat decizii finale privind amalgamarea voluntară”
Ploi slabe de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă
Persoanele prejudiciate în procese penale sau contravenționale vor putea solicita statului repararea pagubelor cauzate
Răspunderea penală va putea fi transmisă după reorganizarea persoanelor juridice
Adoptat de Parlament. Mai multe proceduri judiciare vor fi digitalizate pentru a spori accesul la justiție
FOTO // Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă printr-un nou apeduct magistral
Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE
Comunitățile din nordul țării vor beneficia de noi investiții în infrastructură și dezvoltare economică
Votat de Parlament. Republica Moldova se va integra în sistemul european de recunoaștere a calificărilor profesionale
FOTO // Primari din Republica Moldova învață din experiența României cum să atragă fonduri europene pentru dezvoltarea comunităților
Asociația „Forța Fermierilor” îl propune pe Alexandru Slusari la șefia Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reacția Guvernului
DOC // Maia Sandu a semnat decretul privind demisia lui Radu Musteață din funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare
Republica Moldova instituie cadrul legal care va reglementa piața criptoactivelor
FOTO // Subdiviziunile INSP au fost dotate cu cinci automobile printr-un proiect cofinanțat de Uniunea Europeană