ro

 

Externe
01 Ianuarie, 2026 / 22:45
/ Acum 5 ore

Infrastructura critică a UE continuă să fie expusă unui risc ridicat de sabotaj, avertizează Kaja Kallas

Înaltul reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe și politica de securitate, Kaja Kallas, a avertizat joi că infrastructura critică a Uniunii Europene rămâne expusă unui risc ridicat de sabotaj, făcând referire la avaria produsă în această săptămână la un cablu submarin de telecomunicații din Marea Baltică, care leagă Finlanda de Estonia, informează agenția EFE.

„Marea Baltică a cunoscut un tipar clar de perturbări de la începutul războiului cu Rusia. Infrastructura critică a Europei continuă să se afle la un risc ridicat de sabotaj”, a declarat Kaja Kallas într-o postare publicată pe rețeaua socială X.

Potrivit autorităților finlandeze, poliția investighează o navă suspectată că ar fi provocat deteriorarea cablului submarin, incidentul fiind analizat ca un posibil nou act de sabotaj asupra infrastructurii critice din regiune. Paza de Coastă a identificat ambarcațiunea și a intervenit cu o navă de patrulare și un elicopter, reținând-o după ce s-a constatat că aceasta naviga cu una dintre ancore coborâtă în mare.

Șefa diplomației europene a mulțumit Finlandei pentru reacția rapidă și fermă, subliniind că „Europa rămâne vigilentă” și în contact permanent cu autoritățile din Finlanda și Estonia pe durata desfășurării investigațiilor.

Totodată, Kaja Kallas a dat asigurări că Uniunea Europeană va continua să își consolideze infrastructura critică, inclusiv prin investiții în noi cabluri, intensificarea supravegherii, dezvoltarea capacităților de reparație rapidă și prin acțiuni îndreptate împotriva așa-numitei „flote din umbră” a Moscovei, despre care a afirmat că este utilizată ca platformă pentru atacuri hibride.

Incidentul readuce în atenție vulnerabilitatea infrastructurilor strategice europene și necesitatea unei cooperări sporite între statele membre pentru prevenirea și combaterea amenințărilor la adresa securității regionale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Președintele Consiliului European: „Sprijinul UE pentru Ucraina nu va șovăi. În război, în pace și în reconstrucție”

/ Acum 4 zile

Canada oferă Ucrainei un ajutor de 1,552 miliarde de euro pentru reconstrucție

/ Acum 4 zile

Președintele Zelenski, susținut de europeni și Canada înainte de întâlnirea cu Trump

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski a sosit în Canada pentru o întâlnire cu premierul Mark Carney, înainte de întrevederea cu Donald Trump

/ Acum 5 zile

Rusia a atacat Kievul și alte regiuni din Ucraina cu drone și rachete. Mai multe persoane au fost rănite

/ Acum 6 zile

BTA: Nava de cercetare navală bulgară ajunge la baza antarctică bulgară de pe Insula Livingston

/ Acum 6 zile

Zelenski și Trump se vor întâlni duminică la Mar-a-Lago pentru discuții privind planul de pace

/ Acum 6 zile

Rusia lovește din nou infrastructura energetică a Ucrainei: cinci regiuni, parțial fără curent

/ Acum 6 zile

Zelenski anunță o întâlnire cu Trump: Kievul speră la un progres privind pacea înainte de Anul Nou

/ Acum 6 zile

BTA: Noul președinte al Camerei Constructorilor din Bulgaria, Kachamakov, promite combaterea economiei subterane și pune accent pe forța de muncă și implicarea tinerilor

/ Acum 6 zile

Comisia Dunării a creat un registru special pentru documentarea pagubelor provocate de agresiunea Rusiei

/ Acum 7 zile

Negocieri privind pacea în Ucraina: Zelenski anunță că a discutat cu emisarii americani Witkoff și Kushner

/ Acum 7 zile

Binecuvântarea „Urbi et Orbi”: Papa face apel la Ucraina și Rusia să găsească „curajul” de a dialoga direct

/ Acum 7 zile

Volodimir Zelenski, în mesajul de Crăciun: „Cerem pace în Ucraina. Luptăm pentru ea și o merităm”