ro

 

Externe
04 Martie, 2026 / 15:22
/ Acum 3 ore

O navă militară iraniană a fost atacată de un submarin în largul insulei Sri Lanka

Cel puțin 101 persoane sunt date dispărute, iar alte 78 au fost rănite după ce o navă militară iraniană a fost atacată de un submarin în apropierea coastelor insulei Sri Lanka, potrivit unor surse din marina și Ministerul Apărării al acestei țări, citate de Reuters, preluat de MOLDPRES.

Incidentul a avut loc în largul insulei, unde nava militară iraniană IRIS Dena a transmis anterior un semnal de primejdie, au anunțat autoritățile locale. După recepționarea semnalului, forțele navale și aeriene ale Sri Lanka au fost mobilizate pentru a interveni în operațiunea de salvare a marinarilor de pe nava avariată.

Ministrul de externe al Sri Lanka, Vijita Herath, a declarat în parlament că semnalul de primejdie a fost primit în dimineața zilei de miercuri. Potrivit acestuia, la bordul navei se aflau aproximativ 180 de persoane, iar 30 de marinari au fost transportați la spital în portul Galle.

În cadrul ședinței parlamentare, un deputat a întrebat dacă nava iraniană a fost atacată în contextul unei operațiuni americano-israeliene împotriva Iranului, însă ministrul de externe nu a oferit un răspuns la această întrebare.

Până în prezent, autoritățile iraniene nu au publicat detalii oficiale privind circumstanțele incidentului. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

BTA: Urșii ajunși la Belitsa din Argentina se adaptează bine la noua lor casă

/ Acum 3 zile

Noile reguli de intrare în UE devin operaționale, din 2 martie, la punctele de trecere din Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Locurile sfinte din Israel sunt închise pentru vizitatori

/ Acum 4 zile

UE solicită reținere maximă după atacurile SUA și Israelului asupra Iranului: „Securitatea nucleară este de importanță crucială”

/ Acum 4 zile

Ministra de Externe a României, Oana Țoiu, oferă detalii despre solicitările românilor de repatriere din Israel

/ Acum 4 zile

Israel și SUA lansează atacuri preventive asupra Iranului: tensiuni majore în Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Italia: Un mort și circa 40 de răniți după ce un tramvai a deraiat la Milano

/ Acum 4 zile

Secretarul de stat american Marco Rubio va efectua o vizită în Israel pentru discuții privind Iranul și priorități regionale

/ Acum 5 zile

Rusia şi Ucraina au convenit asupra unui armistițiu temporar în jurul centralei nucleare din Zaporojie

/ Acum 5 zile

Pakistanul se află într-un „război deschis” cu Afganistanul, anunță ministrul pakistanez al Apărării

/ Acum 5 zile

România, Estonia, Letonia și Lituania, un exemplu de angajament privind creșterea investițiilor în apărare, declară președinta CE

/ Acum 5 zile

Arena Wiener Stadthalle, care va găzdui concursul Eurovision, va deveni zonă de securitate sporită

/ Acum 5 zile

BTA: Plenul CSM a transmis propunerea pentru numirea unui nou procuror general interimar către Colegiul Procurorilor

/ Acum 5 zile

Ucraina: 4.600 de militari ruși acuzați că ar fi săvârșit crime de război