Volodimir Zelenski afirmă că teritoriul Ucrainei este „cea mai dificilă” problemă pentru încheierea războiului
Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat că priorităţile Kievului în negocierile de pace pentru încheierea războiului cu Rusia sunt menţinerea suveranităţii Ucrainei şi obţinerea unor garanţii solide de securitate, relatează BBC, preluat de news.ro și MOLDPRES.
Zelenski a declarat că „problema teritorială este cea mai dificilă”, întrucât Rusia continuă să ceară Ucrainei să renunţe la zonele din regiunea Donbas din estul ţării pe care încă le deţine – lucru pe care Kievul susţine că nu îl va face niciodată.
El a făcut aceste declaraţii după întâlnirea cu preşedintele francez Emmanuel Macron la Paris, unde a participat la o conferinţă telefonică cu liderii europeni, inclusiv cei din Marea Britanie, Germania, Polonia şi Italia. Între timp, negociatorii ucraineni şi americani au încheiat două zile de întâlniri în Florida, în cadrul cărora au lucrat la revizuirea unui plan de pace considerat favorabil Rusiei.
Casa Albă a adoptat un ton pozitiv cu privire la discuţiile de luni, purtătoarea de cuvânt Karoline Leavitt afirmând că administraţia „se simte foarte optimistă” în privinţa încheierii unui acord pentru a pune capăt războiului. Zelenski a fost mai circumspect, postând pe X că discuţiile au fost „foarte constructive”, dar că „există încă unele probleme dificile care trebuie rezolvate”.
Trimisul special al SUA, Steve Witkoff, care a participat la discuţiile cu delegaţia ucraineană, se îndreaptă acum spre Rusia, unde se va întâlni marţi cu preşedintele rus Vladimir Putin. Lor li se va alătura ginerele şi consilierul preşedintelui Trump, Jared Kushner.
Witkoff a discutat cu Zelenski, Macron, negociatorul şef ucrainean Rustem Umerov şi prim-ministrul britanic Keir Starmer şi se aşteaptă să transmită rezultatul discuţiilor lui Putin.
Săptămâna trecută, Putin a declarat că americanii au prezentat Rusiei un proiect de plan de pace, care ar putea deveni „baza” unui viitor acord pentru încheierea războiului.
Proiectul iniţial al planului de pace între SUA şi Rusia, difuzat în noiembrie, a stârnit consternare la Kiev şi în întreaga Europă. Pe lângă faptul că era puternic orientat către cerinţele Moscovei, acesta dicta şi modul în care ar trebui investite activele ruseşti îngheţate în valoare de câteva miliarde de euro, deţinute în prezent de instituţiile financiare europene, şi dicta condiţiile de acces ale Kievului la pieţele UE.
Macron a afirmat însă că, în prezent, „nu există un plan de pace finalizat”. El a insistat, de asemenea, că orice propunere de acest gen ar putea fi elaborată numai cu contribuţia Ucrainei şi a Europei.
Liderii europeni s-au grăbit să obţină un loc la masa negocierilor de când planul de pace a fost divulgat şi au îndemnat SUA să îi implice în elaborarea oricărui acord viitor.
Macron a afirmat că problema teritorială „poate fi finalizată numai de preşedintele Zelenski” şi a subliniat că problemele legate de activele ruseşti îngheţate, garanţiile de securitate şi aderarea la UE necesită implicarea naţiunilor europene.
SUA îngheață toate deciziile privind azilul după împușcarea a doi membri ai Gărzii Naționale
Germania aprobă bugetul pentru 2026 cu o creștere semnificativă a cheltuielilor pentru apărare
O delegație ucraineană merge în SUA în weekend pentru negocieri de pace
Ucraina: Atac rusesc cu drone asupra Kievului soldat cu cel puțin șase răniți, inclusiv un copil
Ucraina // Șeful de cabinet al lui Zelenski, Andrii Iermak, a demisionat în urma scandalului de corupție Energoatom
BTA: Fondurile pentru Programul 2025 dedicat bulgarilor din străinătate au fost asigurate, anunță ministrul de externe
Ionuţ Moşteanu a demisionat din funcţia de ministru al Apărării al României. Cine va asigura interimatul
BTA: Inundații puternice în sud-estul Bulgariei. În patru localități a fost declarată stare de urgență
Vladimir Putin a anunțat condițiile în care va opri războiul din Ucraina
Franța reintroduce serviciul militar voluntar
Corriere della Sera: După o pace nedreaptă în Ucraina, am putea avea doar cinci ani până la următorul război
Papa Leon al XIV-lea efectuează o vizită de patru zile în Turcia. Este prima călătorie internaţională a papei
Doi membri ai Gărzii Naționale au fost împușcați în apropierea Casei Albe
BTA: Bulgaria va găzdui ceremonia de deschidere și primele trei etape ale cursei cicliste Giro d’Italia în mai 2026
Activitatea punctului de trecere Giurgiulești–Reni, sistată temporar în urma unui atac cu drone asupra orașului Bolgrad
Agenda evenimentelor marți, 2 decembrie
Rectorul USM Igor Șarov, distins cu Premiul Național NEGRUZZI – 200 la ediția jubiliară de la Iași
VIDEO // Spiritul sărbătorilor de iarnă, surprins în 58 de ilustrații realizate de tinerii din întreaga țară
Iarna începe cu vreme predominant noroasă în Moldova: ploi slabe și ceață, anunţate pentru 2 decembrie
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Poarta Neamului, acolo unde tradițiile prind viață
Zona Dumbrava din Edineț va fi revitalizată: căi de acces, spații verzi și terenuri de sport pentru comunitate
Moldova preia din experiența Cehiei pentru modernizarea sectorului fitosanitar
Republica Moldova și UE, angajament comun pentru protecția mediului și reforme instituționale
FOTO // Start pentru Săptămâna Drumurilor Locale: peste opt mii de locuitori beneficiază de drumuri modernizate în Cruzești și Budești
VIDEO // Proiectul AGGRI ar putea să se extindă, cu noi oportunități pentru ferme și sectoare agricole diverse
Zelenski cere discuții directe cu Trump pentru soluționarea divergențelor asupra planului de pace american
Decembrie 2025 în Moldova: vreme mai blândă decât de obicei, cu precipitații aproape de normă
FMI oferă asistență tehnică Republicii Moldova în domeniul administrării fiscale
Șefa diplomației UE, Kaja Kallas: „Soluția pentru pace e să punem presiune pe Rusia, nu pe Ucraina”
Vinul Moldovei își reafirmă valoarea şi prezenţa pe piața internațională la World Bulk Wine Exhibition 2025