
Zelenski a discutat la telefon cu Trump
O discuție telefonică este în desfășurare între președinții american, Donald Trump, și ucrainean, Volodimir Zelenski, a anunțat Kievul joi seară, după ce parlamentul ucrainean a ratificat acordul cu Washingtonul privind exploatarea resurselor naturale ale Ucrainei, transmite AFP și Agerpres.
„Președintele Zelenski discută la telefon cu președintele Trump. Vom comunica detalii” după schimbul de opinii, a declarat presei purtătorul de cuvânt al președintelui ucrainean, Serghii Nikiforov.
Donald Trump declară că Vladimir Putin ''se joacă cu focul''
Statele UE au adoptat acordul de finanțare de 150 de miliarde de euro a unor proiecte comune de înarmare
Kremlinul acuză țările europene de participare indirectă la războiul împotriva Rusiei
Muzeele devin tot mai populare în China: turismul cultural ia amploare
Zelenski avertizează că Rusia pregătește noi ofensive în Ucraina
Letonia solicită statelor membre ale UE să suspende eliberarea de vize pentru cetățenii ruși
Christine Lagarde (BCE): Euro ar putea deveni o alternativă la dolar
România // Nicușor Dan, învestit în funcția de președinte: „Statul român are nevoie de o schimbare fundamentală”
Ucraina a fost ținta atacurilor masive rusești pentru a treia noapte consecutiv
FOTO Sute de micuţi din Moldova au pornit pe 1 iunie la drum cu „Trenul Copilăriei”
Președinta Maia Sandu, despre candidatura lui Vladislav Kulminski la funcția de ambasador în SUA: „Dacă va fi propus de MAE, va fi o persoană potrivită”
Circa 2 400 de alegători au votat până la ora 12:00, la turul II al alegerilor locale noi
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliţi în Grecia
Bookfest, București // Radmila Popovici a lansat volumul „Bunica Liuba, atoateștiutoarea”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, efectuează o vizită oficială în Grecia
Concursul „EU & bunicii mei”, lansat în Ziua Copilului de Biroul pentru Integrare Europeană
Președinta Maia Sandu comentează demisiile din justiție: „Nu este un colaps. Vrem oameni onești în procuratură și judecată”
Drumarii recomandă măsuri de siguranță rutieră pentru protecția copiilor, odată cu începerea vacanței de vară
Polonia: Alegeri prezidențiale: Un tur doi între un președinte liberal european și unul ultraconservator
Pe 1 iunie este marcată şi Ziua Mondială a Laptelui. Producția de lactate moldovenești, în creștere din 2024
Ecologiştii îndeamnă de Ziua Copilului să nu fie uitaţi nici micii locuitori ai naturii
În patru localități din țară are loc turul II al alegerilor locale noi
Preşedinta Maia Sandu, de Ziua Internaţională a Copilului: „Noi, adulții, vom avea grijă să fie mereu senin cerul deasupra voastră”
Alexei Buzu: „Guvernul are grijă de copii și va continua să le ofere protecție socială, sprijin familial și un viitor mai bun”
STATISTICĂ: Copiii reprezintă 20,7% din populaţia R. Moldova, cu 105 băieți la 100 fete