ro
Oficial
04 Decembrie, 2025 / 12:59
/ Acum 2 ore

Discursul Premierului Alexandru Munteanu, cu privire la aprobarea Legii bugetului de stat pentru anul 2026

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Dragi cetățeni, stimați reprezentanți ai presei, 

Azi aprobăm în Guvern bugetul pentru 2026 - Bugetul investițiilor responsabile. Este un buget format atât în baza realităților economice actuale, cât și în baza responsabilității noastre față de viitor: viitorul economiei și viitorul copiilor noștri. 

În acești ani, guvernarea a fost alături de oameni, atunci când am fost loviți de crize externe - efecte post-pandemice, războiul, întreruperea lanțurilor comerciale, prețuri mari la energie. Am reușit să protejăm veniturile populației, dar am reușit și să stabilizăm economia. Această stabilitate ne permite azi să vorbim despre tendințe pozitive și prognoze de creștere economică de 2,2%-2,8% pentru 2026. Și vom accelera această creștere! 

Vedem deja primele semne bune: în octombrie, producția industrială a crescut cu 6.4%, iar în trimestrul 3 lucrările de construcție-montaj au crescut cu 40.2%. În același timp, observăm o inflație în descreștere, deci nu este o creștere inflaționistă. Sunt „primele rândunele”! 

Prin Bugetul investițiilor responsabile venim cu măsuri care să genereze în continuare o creștere economică sustenabilă, astfel încât, ulterior, să putem majora veniturile în mod semnificativ și constant. Înțeleg că oamenii își doresc majorări de salarii acum. Și noi ne-am dori să le putem oferi - repede și mult. Dar acest lucru ar adânci deficitul bugetar și ar încetini economia. Decizia de a nu majora acum salariile este una grea, însă este o decizie responsabilă. 

Am auzit și solicitările privind necesitatea unui echilibru. Vom interveni acolo unde salariile unor funcționari publici sunt exagerat de mari. Este responsabil să investim acum acolo unde există potențial real de creștere, pentru ca în viitor veniturile tuturor să poată crește sustenabil. 

În acest buget: 

Alocările pentru investițiile capitale cresc cu 55%, până la 3 miliarde de lei - cea mai mare creștere din ultimii mulți ani.

Mărim investițiile în programe de sprijin pentru antreprenori.

Continuăm investițiile în creșe, grădinițe, alimentație și reparații, pentru că vrem copii sănătoși și bine îngrijiți.

Investim în localități, infrastructură și drumuri care stimulează comerțul și mobilitatea.

Creștem salariul minim la 6300 de lei și valoarea de referință în salarizare de la 2.200 la 2.400, ajutând, în primul rând, oamenii cu venituri mici.

Continuăm programele de compensații și investițiile în acces la sănătate.

În 2026, vom adopta o nouă lege a salarizării, care va corecta inechitățile și va aduce îmbunătățiri pentru categoriile vulnerabile, inclusiv prin indemnizații. 

Le mulțumesc colegilor de la ministere - în special echipei de la Ministerul Finanțelor, care a lucrat zi și noapte pentru a pregăti acest buget. 

Nu este ușor să-ți asumi decizii nepopulare, dar datoria noastră este să fim responsabili. Dacă nu investim acum țintit și eficient, nu vom reuși să generăm creșterea economică ce ne-ar permite, ulterior, să avem un buget suficient de mare pentru creșterea veniturilor tuturor - profesorilor, polițiștilor, medicilor, funcționarilor și tuturor celor care muncesc cinstit. 

Imediat după ședința guvernului, Ministrul Gavriliță va veni cu detalierea liniilor bugetare.

Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu șefa Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 3 zile

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a felicitat pe toți românii cu ocazia Zilei Naționale a României

/ Acum 5 zile

Crama Mircești – complexul turistic din Ungheni, vizitat de Premierul Alexandru Munteanu

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a vizitat o fabrică de textile din raionul Ungheni

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu locuitorii din Ungheni privind direcțiile de dezvoltare ale regiunii

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la inspectarea lucrărilor de construcție a podului de la Ungheni: „Este un proiect simbolic și strategic pentru Republica Moldova”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu primarii din Ungheni: „Să construim din raionul Ungheni un pol regional de creștere, care să ofere oportunități și să conecteze afaceri”

/ Acum 6 zile

Guvernul și Primăria Ungheni modernizează transportul public: 14 microbuze și 4 autobuze noi pentru locuitorii din regiune

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința Businessul Fructelor în Republica Moldova: „Fructele moldovenești merită să fie pe rafturile magazinelor din Europa și din lume”

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ungheni

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, alături de Președintele Parlamentului Igor Grosu și Prim-ministrul Alexandru Munteanu, a participat la recepția oferită cu ocazia Zilei Naționale a României

/ Acum 7 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la Receptia organizată cu ocazia Zilei Naționale a României: ,,Trebuie să apărăm adevărul istoric și să ne luăm patriotismul înapoi"

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Statului Qatar în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Agenția Franceză pentru Dezvoltare va continua finanțarea proiectelor strategice pentru Republica Moldova