Indemnizații zilnice mai mari pentru copiii rămași fără ocrotire părintească, din 1 aprilie 2026
Guvernul a aprobat indexarea cu 6,84% a indemnizațiilor zilnice pentru copiii rămași fără ocrotire părintească, precum și a normelor de cheltuieli pentru întreţinerea persoanelor cazate în instituţiile sociale, de la 1 aprilie 2026.
Indemnizațiile vor fi majorate după cum urmează: pentru zilele obișnuite - de la 25 lei la 27 lei; pentru ziua de naștere a copilului - de la 204 lei la 218 lei; pentru zilele de sărbătoare - de la 145 lei la 155 lei. De această măsură vor beneficia copiii plasați în servicii sociale precum asistența parentală profesionistă, casele de copii de tip familial, tutela/curatela, casele comunitare pentru copii în situație de risc și centrele de plasament pentru copiii separați de părinți, care sunt încadrați în instituții de învățământ. În anul 2025, 2399 de copii au beneficiat de această indemnizație.
În același timp, pentru a consolida capacitățile instituțiilor sociale de a răspunde eficient nevoilor tuturor categoriilor de beneficiari, normele de cheltuieli pentru întreţinerea persoanelor cazate în instituţiile sociale vor crește, de asemenea, cu 6,84%. În lista instituțiilor au fost incluse centrele de protecție a victimelor violenței în familie.
Normele de cheltuieli sunt utilizate pentru instituțiile sociale de toate tipurile și nivelurile și se referă la asigurarea cu produse alimentare, medicamente, îmbrăcăminte, încălțăminte, produse igienico-sanitare, inventar, jucării.
În anul 2025, până la 15 mii de persoane au beneficiat de servicii sociale în centre rezidențiale și centre de zi, inclusiv copii aflați în situații de risc, persoane vârstnice și persoane cu dizabilități.
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE
Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE
Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern
Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei
Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje
Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii
Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027
Republica Moldova va avea, pentru prima dată, un sistem național de stocuri de urgență pentru produse petroliere
Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg
Un moldovean a fost reținut în Ucraina după ce a părăsit unitatea militară unde era înrolat voluntar. MAE vine cu informații despre caz
Ministrul Energiei solicită respectarea termenelor de finalizare a lucrărilor necesare pentru inițierea procesului de energizare a Liniei Vulcănești-Chișinău
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu
Accident grav la Căușeni. O femeie și un bărbat au decedat la fața locului
Ministrul Mihai Popșoi: „Cetățenii noștri, de pe ambele maluri ale Nistrului, înțeleg foarte bine circumstanțele internaționale în care ne aflăm și riscurile cetățeniei Federației Ruse”
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"
Peste 19 mii de candidați s-au înscris la examenul de Bacalaureat 2026
VIDEO // BTA: „Bangaranga”, piesa câștigătoare la Eurovision interpretată de DARA, domină topurile muzicale din Europa
Infrastructura de irigare va fi modernizată cu un sprijin financiar de 60 de milioane de euro
Premieră medicală: o tumoră rară de nerv facial îndepărtată printr-o intervenție de 10 ore. Pacientul se simte bine și a fost deja externat
Republica Moldova va primi 150 de milioane de euro pentru modernizarea unor drumuri strategice
ARMENPRESS: Armenia și SUA vor finaliza în decurs de o lună acordul de implementare a proiectului TRIPP, a anunțat premierul armean, Nikol Pashinyan.
ANRE: facturile consumatorilor finali nu sunt afectate de prețurile pentru „furnizarea de ultimă opțiune”
Republica Moldova vrea să devină hub regional pentru turismul medical. Autoritățile pregătesc o strategie în acest sens
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu ambasadoarea Austriei la Chișinău: „Sprijinul acordat pentru agenda noastră europeană este deosebit de valoros”
Ministrul Dorin Junghietu, la Forumul Național al Construcțiilor Eficiente Energetic: „Fiecare leu investit în eficiență energetică produce un efect economic semnificativ”