ro

 

Oficial
02 Aprilie, 2026 / 09:02
/ 08 Decembrie, 2025

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu șeful Oficiului Consiliului Europei la Chișinău

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Astăzi, vicepremierul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu șeful Oficiului Consiliului Europei la Chișinău, Falk Lang.

Discuțiile s-au axat pe cooperarea dintre Republica Moldova și Consiliul Europei în diverse domenii, cu un accent deosebit pe respectarea drepturilor omului, consolidarea democrației și fortificarea statului de drept, inclusiv în regiunea transnistreană. 

Vicepremierul Valeriu Chiveri a exprimat recunoștința față de sprijinul substanțial oferit de partenerii europeni, care, prin expertiza acordată, contribuie în mod esențial la optimizarea capacităților instituționale naționale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”

/ Acum 2 zile

Vizita de lucru a Președintei în Finlanda se amână pentru o dată ulterioară

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Cehiei în Republica Moldova, Jaromir Plisek

/ Acum 2 zile

Întrevederea șefei statului cu delegația Comisiilor pentru afaceri europene din statele baltice, nordice și Polonia

/ Acum 2 zile

Programul Interreg Europe în Republica Moldova: oportunități de finanțare și cooperare interregională

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu va efectua vizite în Finlanda și Letonia

/ Acum 4 zile

Republica Moldova revine la ora de vară, în noaptea de sâmbătă spre duminică

/ Acum 4 zile

Guvernul se alătură inițiativei internaționale „Ora Pământului”

/ Acum 5 zile

Accelerarea reformelor în justiție – în centrul discuțiiilor Președintei Maia Sandu cu Michael McGrath, Comisarul european pentru justiție

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Michael McGrath, Comisarul european pentru democrație, justiție și statul de drept

/ Acum 5 zile

Sesiune de informare privind Apelul URBACT Rețele de Acțiune

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, la Adunarea Generală a Judecătorilor: „Oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”