Investiții în infrastructură și educație: prioritățile discutate la Șoldănești de Președintele Parlamentului
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Șoldănești. Șeful legislativului a vizitat proiectele implementate în regiune și a discutat cu reprezentanți ai autorităților publice locale despre planurile din următorii ani.
În raionul Șoldănești, doar prin programele „Satul European” au fost investite circa 160 de milioane de lei. De asemenea, încă 34 de milioane de lei au fost investite în sistemul de sănătate. Iar în acest an, autoritățile au alocat 10 milioane de lei pentru construcția unor drumuri locale.
„Știm că aceste investiții nu mereu schimbă simțitor viața oamenilor. Nu putem repara rapid tot ce a fost distrus ani de zile. Avem încă multe drumuri de construit, avem încă multe școli și grădinițe de renovat, avem încă multe servicii pe care să le aducem mai aproape de cetățeni. Le vom face pe toate, treptat, cu ajutorul partenerilor, pentru că Moldova se dezvoltă deja astăzi, nu doar când va deveni stat european”, a declarat Președintele Parlamentului, Igor Grosu, în cadrul discuției cu primarii și cu reprezentanții serviciilor publice desconcentrate.
Igor Grosu a vizitat și grădinița „Andrieș” din Șoldănești, modernizată prin intermediul Programului „Satul European” . De asemenea, cu forțele proprii, angajații au amenajat și spațiu pentru a putea avea grijă și de copiii cu nevoi speciale.
„Grădinița „Andrieș” din orașul Șoldănești este una dintre cele 150 de grădinițe din țară care a trecut prin transformări în ultimii ani. Acum, administrația grădiniței își propune să deschidă și o grupă de creșă, cu ajutorul Guvernului”, a remarcat șeful legislativului.
De asemenea, la Șoldănești, va fi construit un stadion multifuncțional, pentru care au fost alocate 20 de milioane de lei. Complexul va avea teren de fotbal, piste de alergare, tribune, infrastructură pentru diverse discipline sportive.„Din 2021, investițiile în sport au crescut cu 80%. Am renovat 133 de săli și terenuri sportive din țară și vom continua și în următorii ani. Copiii, dar și adulții trebuie să aibă infrastructură de practicare a sportului aproape de ei, în fiecare sat și oraș”, a reiterat șeful legislativului.
Totodată, Președintele Parlamentului a vizitat centrul comunitar din localitatea Cobîlea, al cărui teritoriu a fost amenajat cu suportul Guvernului. Vârstnicii își petrec timpul liber la centrul comunitar, unde socializează, cântă, gătesc, fac sport împreună. Șeful legislativului a stat de vorbă cu persoanele în etate, care beneficiază de serviciile centrului comunitar. Aceștia au apreciat faptul că, datorită Programului „Satul European”, au apă la robinet și au menționat că mai este nevoie și de canalizare.„O altă problemă este drumul de acces în sat. Anul acesta am alocat bani pentru construcția a circa 200 de drumuri locale și sper că vom ajunge să facem drumul și aici. Cu răbdare, ne vom reconstrui țara, sat cu sat”, a menționat Igor Grosu.
În raionul Șoldănești sunt investite și fonduri acordate de partenerii de dezvoltare. De exemplu, drumul Vadul-Rașcov a fost renovat cu suportul Uniunii Europene, care a alocat 30 de milioane de lei.
„Sunt încă multe drumuri de reparat, știm. Până acum am renovat sau construit aproape 800 de km de drumuri. Avem scopul ambițios de a repara 3 mii de kilometri de drumuri până în anul 2029, astfel încât toate drumurile naționale și regionale să fie într-o stare bună. Cu ajutorul fondurilor UE, vom atinge și acest scop”, a menționat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Indemnizații zilnice mai mari pentru copiii rămași fără ocrotire părintească, din 1 aprilie 2026
Pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 6,84% de la 1 aprilie 2026
O nouă rundă a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online a avut loc la Ungheni
Starea de urgență în sectorul energetic, instituită pentru 60 de zile. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid, să evităm blocajele şi cel mai important - să protejăm oamenii”
Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu instituirea stării de urgență
Guvernul a aprobat propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, după atacurile Federației Ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu vicepreședintele Adunării Parlamentare a OSCE Kyriakos Hadjiyianni
Planul de Creștere al Republicii Moldova – oportunități de dezvoltare și investiții, discutate la EBA Business Outlook 2026
Combaterea criminalității transfrontaliere – în atenția Consiliului Național de Securitate
Președinta Maia Sandu, la conferința „EBA Business Outlook 2026”: „Cuvântul-cheie în lumea nouă este adaptare”
Igor Grosu participă la Summitul parlamentar al Inițiativei celor Trei Mări de la Zagreb
Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași
Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene, Gert Jan Koopman
Un bărbat a decedat în urma unui grav accident rutier produs la Ștefan Vodă
Postul vamal de frontieră Leova-Bumbăta își va sista temporar activitatea
Facilitățile la procurarea poliței medicale, valabile încă trei zile
FOTO // Târguri educaționale la Edineț și Cahul în campania „Învață în Moldova”: tinerii au descoperit oportunitățile oferite de universitățile din țară
Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Peste două milioane de lei, acumulate suplimentar la buget în urma controalelor ulterioare desfășurate de Serviciul Vamal
VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu, după repunerea în funcțiune a Liniei Isaccea-Vulcănești: Rezultatul unor eforturi coordonate la nivel regional
Studenții de la Academia „Ștefan cel Mare” cercetează „Unificarea legislativă din 1918” într-o sesiune științifică
Automobile cu numere străine, transmise pentru dezmembrare ilegal, depistate de echipele mobile ale Serviciului Vamal
Linia electrică Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral, fiind restabilită securitatea aprovizionării cu energie electrică
VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Parlamentul se alătură inițiativei globale „Ora Pământului”. Igor Grosu: „Fiecare dintre noi trebuie să folosească energia în mod responsabil”
Ambasadorul Mihai Mîțu: „Relațiile dintre Republica Moldova și România sunt foarte importante și au atins cote impresionante”
Republica Moldova a recepționat încă cinci tone de material absorbant ecologic pentru intervenții pe râul Nistru
Moldova Digital Summit, organizat în iunie la Chișinău. Eugeniu Osmochescu: „Transformarea digitală este una dintre cele mai puternice resurse ale Republicii Moldova”


