ro

 

Oficial
23 Iunie, 2026 / 19:12
/ Acum 5 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

De Ziua Suveranității, marcată la 23 iunie, Președinta Maia Sandu a subliniat importanța momentului istoric din 1990, când Republica Moldova a făcut un pas decisiv spre independență și dreptul de a-și decide singură viitorul.

Șefa statului a menționat că drumul european al Republicii Moldova își are rădăcinile în curajul și aspirațiile generației care, la 23 iunie 1990, a adoptat Declarația de Suveranitate și a ales desprinderea de regimul sovietic. Potrivit Președintei, eforturile și sacrificiile de atunci au făcut posibil parcursul actual al țării spre integrarea europeană și consolidarea democrației.

Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat ”, a declarat Președinta Maia Sandu.

În contextul provocărilor de securitate din regiune, șefa statului a atras atenția asupra faptului că suveranitatea și independența trebuie apărate permanent. Președinta a condamnat agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei și tentativele Kremlinului de a distruge prin război dreptul unui stat suveran de a-și decide propriul destin.

,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”, a subliniat șefa statului.

 

 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”

/ 15 Iunie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ 15 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ 12 Iunie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ 12 Iunie, 2026

Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre

/ 12 Iunie, 2026

Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern

/ 12 Iunie, 2026

Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ 11 Iunie, 2026

Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare

/ 11 Iunie, 2026

Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură