Repartizarea locuințelor pentru participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl - proces mai clar și mai echitabil
Procesul de repartizare a locuințelor pentru participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl va fi mai clar, mai transparent și mai echitabil pentru toți beneficiarii.
Proiectul, aprobat de Guvern, se referă la condițiile pentru repartizarea locuințelor în blocul locativ situat pe str. Alba Iulia nr. 91/3 din municipiul Chișinău, care sunt destinate participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl.
În urma aplicării regulilor actuale, au fost identificate situații neprevăzute care nu permiteau repartizarea locuințelor în funcție de mărimea acestora, numărul de camere sau etajul pe care sunt amplasate. Aproximativ 46% dintre beneficiarii selectați sunt persoane singure, iar 40% reprezintă familii compuse din doi membri, ceea ce a făcut dificilă luarea deciziilor echitabile.
Pentru a rezolva aceste neclarități, proiectul propune reguli mai bine definite, care vor asigura repartizarea locuințelor într-un mod transparent și obiectiv.
Condițiile introduse pentru clarificarea repartizării:
1) persoana nu a deținut în proprietate o locuință începând cu anul 1986 până la momentul depunerii cererii și nu a participat la procesul de privatizare a fondului locativ;
2) nu deține în proprietate o locuință, nu a participat la procesul de privatizare a fondului locativ, dar a înstrăinat anterior o locuință în condițiile prevăzute la pct. 4 subpct. 5) din Regulament;
3) nu a participat la procesul de privatizare a fondului locativ, dar deține în proprietate o locuință obținută prin moștenire;
4) a participat la procesul de privatizare, în conformitate cu excepția prevăzută la pct. 4 subpct 6) din Regulament, dar potrivit actelor anexate la cerere, nu deține în proprietate o locuință.
„Ne propunem să finalizăm procesul de selecție și, până la finele lunii aprilie, să anunțăm deja beneficiarii acestor locuințe. Cei care au participat la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl merită respectul și sprijinul nostru, iar acest proiect vine să asigure un proces mai echitabil pentru toți”, a declarat Natalia Plugaru, Ministra Muncii și Protecției Sociale.
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE
Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”
FOTO // Dezvoltarea infrastructurii portuare de la Giurgiulești, discutată de oficiali din Republica Moldova și România
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială
Cinci persoane vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul de contrabandă cu armament din Ucraina spre Israel
UE deblochează circa 15 miliarde de euro pentru Ungaria
Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți
FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
ARBOM a semnat contractul de sponsorizare cu echipa de fotbal Levski Trakia
Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata