ro

 

Oficial
02 Aprilie, 2026 / 04:35
/ 04 Decembrie, 2025

Șefa statului, Maia Sandu, a discutat cu mai mulți eurodeputați despre avansarea Moldovei pe calea aderării la Uniunea Europeană

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o întrevedere cu o delegație a Parlamentului European, discuțiile fiind axate pe parcursul european al țării noastre și pe suportul instituțiilor europene pentru avansarea procesului de aderare.

Președinta a salutat sprijinul ferm în acest sens al legislativului comunitar, o instituție în care Republica Moldova are numeroși prieteni și susținători ai aspirațiilor sale europene.

Parlamentul European adoptă în mod regulat rezoluții în sprijinul țării noastre și a promovat în ritm accelerat Planul de Creștere pentru Republica Moldova, un pachet de sprijin în valoare de 1,9 miliarde de euro pentru economia moldovenească. Totodată, instituția a deschis recent, la Chișinău, un birou de legătură, menit să sprijine alinierea legislației naționale la acquis-ul comunitar și să consolideze dialogul între cele două foruri legislative. 

Interlocutorii au salutat și constituirea Comisiei pentru Afaceri Europene în Parlamentul Republicii Moldova. 

Pe lângă agenda europeană, discuțiile au vizat situația de securitate din regiune și eforturile comunității internaționale pentru a readuce pacea pe continent. Atât Președinta Maia Sandu, cât și eurodeputații au reiterat sprijinul ferm pentru Ucraina și pentru reziliența întregii regiuni.

Delegația Parlamentului European a fost condusă de Siegfried Mureșan, vicepreședinte, și i-a inclus pe eurodeputații Dan Barna, Krzysztof Brejza, Maria Grapini, Liudas Mažylis și Jonas Sjöstedt. Aceștia se află la Chișinău cu ocazia reuniunii Comitetului Parlamentar de Asociere Uniunea Europeană - Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vizita de lucru a Președintei în Finlanda se amână pentru o dată ulterioară

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Cehiei în Republica Moldova, Jaromir Plisek

/ Acum 2 zile

Întrevederea șefei statului cu delegația Comisiilor pentru afaceri europene din statele baltice, nordice și Polonia

/ Acum 2 zile

Programul Interreg Europe în Republica Moldova: oportunități de finanțare și cooperare interregională

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu va efectua vizite în Finlanda și Letonia

/ Acum 4 zile

Republica Moldova revine la ora de vară, în noaptea de sâmbătă spre duminică

/ Acum 4 zile

Guvernul se alătură inițiativei internaționale „Ora Pământului”

/ Acum 5 zile

Accelerarea reformelor în justiție – în centrul discuțiiilor Președintei Maia Sandu cu Michael McGrath, Comisarul european pentru justiție

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Michael McGrath, Comisarul european pentru democrație, justiție și statul de drept

/ Acum 5 zile

Sesiune de informare privind Apelul URBACT Rețele de Acțiune

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, la Adunarea Generală a Judecătorilor: „Oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Adunarea Generală a Judecătorilor