ro

 

Politică
10 August, 2026 / 01:01
/ 04 Martie, 2026

Convorbire la nivel înalt Moldova–Emiratele Arabe Unite pe fondul tensiunilor regionale

Viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Externe al Republica Moldova, Mihai Popșoi, a avut o convorbire telefonică cu viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Externe al Emiratele Arabe Unite, Abdullah bin Zayed al Nahyan, în contextul escaladării tensiunilor din Orientul Mijlociu. În discuție a fost pusă și situația moldovenilor blocați în zonă, comunică MOLDPRES.

Discuțiile au vizat evoluțiile recente din regiune, inclusiv atacurile cu rachete lansate de Iran asupra Emiratelor Arabe Unite și a altor state, precum și impactul acestora asupra securității și stabilității regionale. Situația creată a determinat închiderea temporară a spațiului aerian, afectând deplasarea cetățenilor străini, inclusiv a unor cetățeni moldoveni aflați pe teritoriul Emiratelor.

În cadrul convorbirii, oficialul emirian a mulțumit pentru solidaritatea și poziția fermă exprimată de Republica Moldova în sprijinul menținerii stabilității regionale și a subliniat importanța eforturilor coordonate la nivel regional și internațional pentru prevenirea escaladării conflictului.

Șeful diplomației de la Chișinău, Mihai Popșoi a abordat în mod prioritar situația cetățenilor moldoveni din Emiratele Arabe Unite, solicitând sprijin pentru asigurarea siguranței acestora în contextul restricțiilor temporare de transport aerian. Partea emiriană și-a exprimat deschiderea de a acorda sprijin deplin pentru gestionarea situației.

La finalul discuției, cei doi miniștri au reafirmat interesul pentru menținerea dialogului activ și pentru consolidarea cooperării bilaterale dintre Republica Moldova și Emiratele Arabe Unite.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”

/ Acum 4 zile

Localitățile care au inițiat amalgamarea voluntară urmează să definitiveze procedurile necesare pe parcursul lunii august

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre vizita delegației din Afganistan: „Procedurile de acordare a vizelor au fost respectate întocmai. Nu s-au constatat încălcări ale prevederilor legale”

/ Acum 4 zile

Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern

/ Acum 5 zile

Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni

/ Acum 5 zile

CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS

/ Acum 5 zile

Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”

/ Acum 6 zile

Mihai Popșoi a vizitat Lavra Pecerska din Kiev și a condamnat atacurile Rusiei asupra patrimoniului cultural al Ucrainei

/ Acum 6 zile

Mihai Popșoi, întrevedere cu Andrii Sybiha la Kiev: „Securitatea Republicii Moldova este strâns legată de securitatea Ucrainei”

/ Acum 6 zile

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu președintele Ucrainei despre gestionarea situației hidrologice din bazinul râului Nistru și proiecte comune în infrastructură și energie

/ Acum 6 zile

VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”