ro

 

Politică
16 Iulie, 2026 / 17:38
/ 21 Aprilie, 2026

Delegația Parlamentului participă la Strasbourg la sesiunea de primăvară a APCE

O delegație a Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de primăvară a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), desfășurată în perioada 20–24 aprilie 2026, la Strasbourg, relatează MOLDPRES.

Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Legislativului, din delegație fac parte vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, șeful delegației naționale la APCE, Ion Groza, precum și deputații Veronica Roșca, Andrian Cheptonar, Natalia Davidovici, Renato Usatîi și Igor Dodon.

În cadrul sesiunii, viceprim-ministrul Mihai Popșoi va prezenta comunicarea în numele Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei și va răspunde întrebărilor parlamentarilor.

Agenda reuniunii include subiecte precum respectarea dreptului internațional, securitatea în Orientul Mijlociu și eforturile pentru instituirea unui tribunal special privind crima de agresiune împotriva Ucrainei. De asemenea, vor fi analizate teme legate de combaterea discursului de ură împotriva politicienilor, protejarea libertății religioase și abolirea pedepsei cu moartea.

Parlamentarii vor discuta și despre implementarea Convenției de la Istanbul și promovarea unei culturi a consimțământului, precum și despre consolidarea mecanismelor de combatere a spălării banilor și finanțării terorismului.

Sesiunea se va încheia cu decernarea Premiului Muzeului Consiliului Europei pentru anul 2026.

Republica Moldova deține Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei în perioada 14 noiembrie 2025 – 15 mai 2026 și este stat membru al organizației din 1995.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”

/ Acum 1 zi

FOTO // Vasile Tofan a desfășurat primele consultări cu reprezentanții mediului de afaceri: „Doar o economie care crește poate finanța școli, spitale, drumuri și servicii publice mai bune”

/ Acum 2 zile

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 2 zile

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 2 zile

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 2 zile

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 2 zile

R. Moldova deschide negocierile pentru Clusterul „Relații externe”. Mihai Popșoi: „Continuăm să muncim pentru a face parte din marea familie europeană”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE. Oleg Ozerov a primit o notă de protest față de încălcarea gravă a suveranității naționale și față de riscurile create pentru securitatea cetățenilor

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pledează pentru accelerarea negocierilor de aderare la UE. Mesajul lui Marcel Spatari la reuniunea COSAC

/ Acum 2 zile

Franța marchează Ziua Națională

/ Acum 2 zile

FOTO // Președinta Maia Sandu, de la Paris: ,,Securitatea cetățenilor și a țării este preocuparea noastră cea mai importantă"

/ Acum 3 zile

Mihai Popșoi: „Planul de Acțiuni al Consiliului Europei reprezintă o investiție strategică în consolidarea democrației și statului de drept”

/ Acum 3 zile

Jumătate dintre partidele politice nu au depus încă rapoartele financiare. Termenul-limită expiră pe 15 iulie