ro

 

Politică
29 Ianuarie, 2026 / 02:27
/ Acum 4 ore

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi la Strasbourg: „R. Moldova se angajează să abordeze dezinformarea de gen ca pe o amenințare la adresa democrației”

Vicepremierul Mihai Popșoi a participat la un eveniment dedicat egalității de gen și dezinformării, desfășurat în cadrul sesiunii Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). La reuniune au fost prezenți președinta APCE, Petra Bayr, președinta Comisiei de la Veneția, Marta Cartabia, și șefa direcției generale Democrație și Demnitate Umană (DGII) din cadrul Consiliului Europei, Marja Ruotanen, informează MOLDPRES.

În intervenția sa, Mihai Popșoi a vorbit despre experiența țării noastre în gestionarea provocărilor legate de combaterea dezinformării și a reiterat angajamentul Republicii Moldova pentru promovarea și protejarea drepturilor fundamentale ale omului, precum și pentru susținerea participării egale a femeilor în procesele decizionale, atât la nivel național, cât și internațional.

„Cooperarea multilaterală este esențială, deoarece dezinformarea bazată pe gen face adesea parte din campanii coordonate, transfrontaliere, pe care nicio țară nu le poate contracara pe cont propriu. În exercitarea Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, Republica Moldova se angajează să abordeze dezinformarea de gen ca pe o amenințare la adresa democrației, a drepturilor omului și a coeziunii sociale și să promoveze acțiuni coordonate pentru a face față acestei provocări”, a declarat Mihai Popșoi.

Evenimentul a fost organizat în contextul Zilei Internaționale a Femeilor în multilateralism, marcată anual pe 25 ianuarie, începând cu anul 2021. Aceasta a fost instituită de UNESCO pentru a recunoaște contribuția esențială a femeilor la promovarea drepturilor omului, păcii și dezvoltării durabile în cadrul sistemului multilateral global.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu a vizitat Muzeul Masacrului de la Katyn: „Istoria ne ajută să înțelegem și să prețuim libertatea”

/ Acum 2 zile

Vicecampioana olimpică Anastasia Nichita renunță la mandatul de deputat și revine în sport

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, vizită de lucru la Strasbourg. Oficialul va participa la sesiunea de iarnă a APCE

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu: „167 de ani de la Mica Unire, primul pas spre statul român modern”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova a inaugurat Consulatul Onorific în provincia canadiană Québec

/ Acum 5 zile

Mai multă transparență legislativă la Parlament: echipamentul pentru transmisiunile live va fi modernizat cu sprijinul Elveției

/ Acum 5 zile

VIDEO // Nicușor Dan, despre unire: „Republica Moldova este un stat suveran, iar opinia cetățenilor săi va fi respectată de România”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu va ține un discurs în plenul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu, după ce o dronă a fost depistată în sudul țării: „Trebuie să fie convocat ambasadorul Rusiei”

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, comentează reținerea „spionului” moldovean la Moscova: „E un pic starniu. Nu este exclusă reglarea de conturi între cei care sunt în competiție pentru banii Federației Ruse”

/ Acum 6 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi explică de ce nu este acreditat ambasadorul Federației Ruse: „Deciziile trebuie să țină cont de consecințe”

/ Acum 6 zile

Secretarul general al Guvernului, despre reforma administrației publice locale: „Ne propunem să oferim servicii mai bune și un nivel de trai mai înalt pentru cetățeni”

/ Acum 6 zile

Alexandru Munteanu, după ce o dronă a fost depistată în sudul țării: „Trebuie să investim în apărare”

/ Acum 6 zile

Noi șefi numiți la Moldsilva, Agenția de Mediu și Agenția Națională pentru Îmbunătățiri Funciare