
Candidatul PAS la șefia Parlamentului, Igor Grosu: „Moldova va semna Tratatul de aderare la UE până în 2028”
Republica Moldova își propune să semneze Tratatul de aderare la Uniunea Europeană până în anul 2028, a declarat astăzi Igor Grosu, în cadrul concursului pentru funcția de speaker. Oficialul a subliniat că actuala legislatură are misiunea istorică de a transforma Parlamentul Republicii Moldova în „Parlamentul Integrării Europene”, comunică MOLDPRES.
„Ne angajăm să semnăm Tratatul de aderare la Uniunea Europeană până în 2028, înainte de finalul celui de-al doilea mandat al președintei Maia Sandu. Moldova este gata să avanseze în negocierile de aderare. Știu că drumul nu e deloc ușor, necesită foarte multă muncă - nu doar din partea deputaților, dar și a oamenilor din toate instituțiile statului. Însă noi, moldovenii, atunci când ne propunem ceva în care credem, suntem de neoprit. Avem o șansă unică – să devenim Parlamentul Integrării Europene. Este datoria generației noastre să nu pierdem această șansă”, a declarat Igor Grosu.
Grosu le-a mulțumit cetățenilor pentru încrederea acordată la alegerile din 28 septembrie, menționând că rezultatul scrutinului a confirmat direcția europeană a țării.
„Acum o lună, la 28 septembrie, am demonstrat, prin vot, că suntem o țară de oameni conștiincioși, curajoși și care știu să se unească atunci când viitorul țării este în primejdie. Vă mulțumesc că, prin votul vostru onest, am păstrat direcția de dezvoltare pe care a pornit Republica Moldova. Votul de la 28 septembrie este o dovadă clară că oamenii își doresc să trăiască în pace, stabilitate și bunăstare, în rândul țărilor europene”, a spus sursa citată.
În discursul său, liderul PAS a evidențiat și prioritățile pentru următorii patru ani: continuarea reformelor, modernizarea instituțiilor și investițiile în dezvoltarea economică.
„Pentru următorii ani, ne angajăm să ridicăm standardele de viață, să modernizăm instituțiile și să facem investiții pentru a asigura creștere economică. Cu sprijinul prietenilor noștri europeni, vom construi mai multe drumuri, spitale, vom moderniza școlile și universitățile, vom sprijini industrializarea agriculturii și dezvoltarea companiilor noastre. Avem posibilitatea uriașă de a face ceea ce nu s-a făcut în ultimii 30 de ani. Moldova deja se dezvoltă și prinde la viață, sat cu sat, oraș cu oraș”, a declarat Grosu.
El a amintit și despre reziliența Moldovei în fața crizelor din ultimii ani.
„În ultimii patru ani, am asigurat pacea și stabilitatea economică. Am fost alături de oameni în perioade dificile, când peste noapte și fără niciun motiv, Kremlinul a decis să ne lase în frig și în întuneric, sau atunci când Rusia a pornit un război de agresiune în țara vecină, Ucraina. Dar noi am rezistat - am rezistat datorită unității noastre și datorită prietenilor noștri”, a subliniat el.
Totodată, Grosu a declarat că reformarea justiției și întărirea instituțiilor statului vor rămâne o prioritate constantă:
„Vom continua să facem acele schimbări necesare pentru a avea un sistem de drept puternic, independent și în slujba cetățenilor. Vreau să mulțumesc angajaților din instituțiile statului care, în momente-cheie pentru istoria Republicii Moldova, au ales să protejeze interesul național. Datorită curajului vostru, am demonstrat că putem construi un stat puternic și cu adevărat independent”.
În final, Igor Grosu a adresat un apel la unitate și colaborare între toate forțele politice.
„Am și un mesaj către colegii din opoziție – haideți să ne angajăm să guvernăm pentru toți moldovenii, indiferent cu cine au votat. Să construim punți între noi și să muncim pentru binele comun al Republicii Moldova. Calea europeană nu este a PAS-ului, nu este a partidelor. Este a cetățenilor – ei au ales-o, ei au decis-o, iar noi trebuie să lucrăm pentru ceea ce au ales cetățenii”, a conchis sursa citată.
Potrivit procedurii, președintele Parlamentului urmează să fie ales prin vot secret. Pentru organizarea scrutinului a fost constituită o comisie specială alcătuită din 11 membri. Din componența acesteia fac parte șase reprezentanți ai Fracțiunii Partidului Acțiune și Solidaritate și câte un membru desemnat de fiecare dintre celelalte cinci fracțiuni parlamentare de opoziție.
Fracțiunile parlamentare au fost constituite
Parlamentul de Legislatura a XII-a a fost constituit. Maia Sandu: „Este un început care poartă speranțele și încrederea oamenilor”
Șefa statului, în fața noului Legislativ: „Noul Parlament trebuie să ducă Moldova în Uniunea Europeană”
Republica Moldova va intra într-un ritm accelerat de dezvoltare economică. Alexandru Munteanu, candidatul PAS la funcția de premier: „Vreau să pornesc, dacă nu în a cincea, atunci măcar în a treia viteză”
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi la Luxemburg: „Cetățenii Republicii Moldova au ales Europa – noi vom continua acest drum cu determinare”
DOC // Hotărârea Curții Constituționale privind validarea alegerilor parlamentare, publicată în Monitorul Oficial
DOC // Decretul de convocare a noului Parlament, publicat în Monitorul Oficial
Republica Moldova va participa la primul Forum al Extinderii Uniunii Europene de la Bruxelles
Alexandru Munteanu, despre actualii miniștri: „O echipă cu un avânt tineresc, cum nu am mai întâlnit. Au reușit multe în patru ani”
Președinta Maia Sandu inițiază consultări privind desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru
Republica Moldova va avea un sistem digital pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu o delegație a Comisiei pentru Afaceri Externe a Parlamentului Regatului Unit
Ambasadorul Valeriu Chiveri își încheie mandatul diplomatic în Ucraina: „Am fost martor la tragedii profunde, dar și la reușite care au dat speranță”
Norvegia va aloca fonduri suplimentare pentru a ajuta Ucraina să iasă din iarnă
Igor Grosu, reales în funcția de președinte al Parlamentului, apel la partidele politice: „Să luăm decizii responsabile pentru Moldova”
Majestatea Sa Margareta și Principele Radu efectuează o vizită la Chișinău
LIVE TEXT // Parlamentul de Legislatura XII, constituit: Igor Grosu, reales în funcția de șef al Legislativului
Șefa statului a invitat fracțiunile și grupurile parlamentare la consultări pentru desemnarea candidatului la funcția de premier
Capela Corală Academică „Doina” marchează 95 de ani de activitate printr-un concert aniversar
Exerciții ale forțelor nucleare ruse, la o săptămână după exerciţii similare ale NATO
Vinurile Moldovei cuceresc America de Nord: 46 de medalii la Sélections Mondiales des Vins 2025 de la Montréal
Schimb de replici în Parlament. Ion Ceban: „Ce veți face pentru depolitizarea instituțiilor de stat?” Igor Grosu: „Să nu transformăm primăriile în feude de partid”
Parlamentul European propune o creștere de 25 de milioane de euro pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul UE pentru anul 2026
Pregătirile pentru summitul Trump-Putin continuă, susţine Moscova
EcoContact instruiește ONG-urile pentru a facilita accesul egal la justiție de mediu