ro

 

Politică
14 Iulie, 2026 / 00:56
/ 21 Mai, 2026

Noi reguli privind starea de urgență

Legislativul va exercita control parlamentar asupra activității Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), iar durata stării de urgență ar putea deveni mai flexibilă, fiind stabilită într-un interval de 30 până la 90 de zile. Un proiect de modificare a Legii privind managementul situațiilor de criză a fost votat în prima lectură în ședința plenară de joi a Parlamentului, comunică MOLDPRES.

Documentul prevede, de asemenea, reducerea duratei stării de alertă de la 60 la 30 de zile și consolidarea mecanismului de control parlamentar asupra deciziilor adoptate în perioadele excepționale.

Proiectul introduce obligația ca toate dispozițiile emise de CSE să fie transmise Parlamentului în termen de 72 de ore, iar comisiile parlamentare de specialitate să poată analiza oricând legalitatea, necesitatea, proporționalitatea și caracterul temporar al acestor măsuri.

Deputatul, Lilian Carp, a explicat în plen că modificările urmăresc atât flexibilizarea regimului stării de urgență, cât și întărirea controlului democratic asupra deciziilor executive.

„Principalele prevederi ale proiectului de lege vizează, în primul rând, introducerea unui termen flexibil pentru starea de urgență. Dacă anterior aveam un termen de 60 de zile, în practică am constatat că nu întotdeauna este necesar un interval atât de lung. De aceea, propunem ca Parlamentul să poată stabili durata în funcție de gravitatea situației, între 30 și 90 de zile”, a declarat Lilian Carp în plen.

Acesta a subliniat că mecanismul de control parlamentar este esențial pentru transparența deciziilor luate în situații excepționale.

„Un element important este controlul parlamentar asupra deciziilor Comisiei pentru Situații Excepționale. Toate deciziile vor fi publicate în termen de 72 de ore. Comisiile de specialitate vor avea dreptul să le analizeze, să ceară explicații și informații suplimentare, astfel încât să existe un control real asupra acestor decizii, fără a interveni însă în modificarea lor directă”, a menționat deputatul.

Lilian Carp a mai explicat că noul mecanism urmărește alinierea la practicile europene.

„Aceste modificări vin inclusiv în contextul recomandărilor Uniunii Europene privind consolidarea controlului parlamentar asupra deciziilor adoptate în situații excepționale. Este un pas spre mai multă transparență și responsabilitate instituțională”, a spus Carp.

După încetarea stării de urgență, Guvernul va fi obligat să prezinte Parlamentului un raport detaliat privind măsurile aplicate și impactul acestora, iar Legislativul va putea propune modificarea sau abrogarea acestora.

În lectura a doua, proiectul va fi comasat cu o altă inițiativă legislativă care prevede instituirea stării de urgență pentru o perioadă de până la 60 de zile.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Vasile Tofan, candidatul PAS la funcția de premier: „Voi canaliza toată energia și experiența pentru a duce la capăt procesul de integrare europeană”

/ Acum 3 zile

Deputatul Alex Trubca își depune mandatul

/ Acum 3 zile

Breaking news

VIDEO // Vasile Tofan este candidatul PAS pentru șefia Guvernului. Igor Grosu: „Republica Moldova are nevoie de competență, integritate, prezență activă și putere de a îndeplini așteptările cetățenilor”

/ Acum 3 zile

Vicepremierul în exercițiu Mihai Popșoi pentru agenția de presă Xinhua: „Relațiile și cooperarea dintre Republica Moldova și China au un potențial semnificativ de dezvoltare”

/ Acum 3 zile

Opoziția parlamentară boicotează consultările demarate de șefa statului pentru desemnarea noului prim-ministru

/ Acum 3 zile

FOTO // Delegații parlamentare din Franța și Polonia, în vizită la Chișinău pentru susținerea parcursului european al R. Moldova

/ Acum 3 zile

Șefa statului, Maia Sandu, cheamă partidele la consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru

/ Acum 4 zile

Parlamentul a adoptat Programul național de prevenire și combatere a spălării banilor pentru perioada 2026–2030

/ Acum 4 zile

Republica Moldova se alătură eforturilor internaționale pentru compensarea daunelor provocate Ucrainei

/ Acum 4 zile

Curtea Constituțională a anulat dreptul autorităților din Comrat de a-și numi șefii structurilor MAI, SIS și ai organului electoral local. Domnica Manole: „Într-un stat unitar nu există mai multe centre de exercitare a suveranității”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Procesul de amalgamare voluntară se va încheia pe 31 iulie. Alexei Buzu: „Este momentul să luăm decizii responsabile pentru viitorul localităților noastre”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu: Până la finele săptămânii ar putea fi anunțat un candidat pentru funcția de premier

/ Acum 4 zile

VIDEO // Opoziția va investiga separat activitatea companiilor de stat și sistemul de salarizare

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Din cele 15 proiecte incluse pe agendă, nouă vizează armonizarea legislației naționale cu acquis-ul UE