Procesul de aderare al Republicii Moldova la UE, pe agenda discuțiilor din marja Summitului EPC. Președintele României, Nicușor Dan: „O să avem un răspuns până la sfârșitul lunii iunie”
Parcursul european al Republicii Moldova a fost unul dintre subiectele analizate de liderii prezenți la Summitul Comunității Politice Europene (EPC), care se desfășoară astăzi la Erevan, Armenia. Președintele României, Nicușor Dan, a declarat că un răspuns privind avansarea procesului de aderare al țării noastre la UE ar putea fi oferit până la sfârșitul lunii iunie curent, transmite MOLDPRES.
„Am participat la discuţia pe Moldova cu mai mulţi lideri europeni, într-un format care a fost început în urmă cu câţiva ani şi discuţia a fost despre, evident, aderarea Moldovei la Uniunea Europeană. Concluzia a fost că, aşteptând răspunsul Ungariei la intrarea Ucrainei - care este cumva legată de a Moldovei - o să avem un răspuns până la sfârşitul lunii iunie în ceea ce privește Moldova și să sperăm că răspunsul va fi pozitiv în sensul că Moldova va începe oficial procesul de intrare în Uniune, cu primul cluster", a declarat preşedintele Nicuşor Dan, după reuniunea Comunităţii Politice Europene de la Erevan.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și președintele României, Nicușor Dan, participă în perioada 3-4 mai la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene (CPE), găzduită la Erevan de Prim-ministrul Armeniei, Nikol Pașinian. Cu tema „Construind împreună viitorul: unitate și stabilitate în Europa”, evenimentul reunește lideri din peste 40 de țări, constituind un forum esențial pentru securitatea și unitatea continentului.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat înaintea Summitului EPC că Integrarea în Uniunea Europeană reprezintă cea mai importantă prioritate a Republicii Moldova.
Ministrul japonez Yoshimasa Hayashi va efectua o vizită în Republica Moldova în perioada 2–3 mai
Dosarele secrete despre mineriade și relația cu URSS ies din sertarele MAE din România după 30 de ani
Directorul SIS, detalii despre activitatea de spionaj a lui Alexandru Bălan: „Lucra pentru servicii secrete străine fiind în funcție”
Peste 69 de mii de alegători sunt așteptați la urne la alegerile locale noi din 17 mai
Șeful INI, la raport în Parlament: Nereguli de zeci de milioane de lei, depistate în 2025
Ex-președintele Consiliului European, Charles Michel, încurajează Moldova pe drumul spre UE: „Să aveți încredere”
Parlamentul extinde relațiile externe: au fost create grupuri de prietenie cu Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită
Ministrul Afacerilor Interne al Japoniei va efectua o vizită în Republica Moldova
VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu, salută revenirea acasă a ofițerilor SIS și mulțumește partenerilor americani și europeni pentru implicare
Alegeri locale noi. Partidele politice pot solicita schimbarea locului sau excluderea candidatului din listă
Diplomatul Dumitru Socolan a fost numit în funcția de Secretar General al MAE
Parlamentul a salutat avansul Moldovei în clasamentul libertății presei
Peste 21 de milioane de călătorii ale moldovenilor au fost înregistrate în UE după liberalizarea vizelor. Speakerul Igor Grosu: „Trebuie să prețuim această libertate”
Vicepremierul Mihai Popșoi, despre acuzațiile aduse de Oleg Ozerov: „Încercări de a destabiliza situația, care fac parte din mecanismul războiului hibrid”
Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 13,3 la sută în patru luni ale anului curent
Două educatoare și directorul interimar al unei grădinițe din capitală și-au încetat activitatea după un caz de violență
Procesul de aderare al Republicii Moldova la UE, pe agenda discuțiilor din marja Summitului EPC. Președintele României, Nicușor Dan: „O să avem un răspuns până la sfârșitul lunii iunie”
Oportunități strategice de investiții, prezentate la Conferința „Republica Moldova – UE”, organizată pe 4 iunie la Chișinău
VIDEO // Cetățenii vor putea investi continuu în valori mobiliare de stat, fără pauze și runde periodice: noul mecanism lansat de Ministerul Finanțelor
BTA: Bulgaria obține 400 de milioane de euro din Planul de redresare după prelungirea termenului de către Comisia Europeană
Poliția va putea identifica mai rapid persoanele suspecte datorită noilor echipamente INTERPOL
Elevii de la un liceu din capitală au descoperit poezia lui Vasile Romanciuc într-un atelier organizat la Parlament
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Republica Moldova a recepționat aproape 10.000 de doze de vaccin meningococic pentru copii
Republica Moldova a recepționat aproape 10.000 de doze de vaccin meningococic pentru copii
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Siegfried Mureșan: „Republica Moldova continuă să facă pași concreți către aderarea la UE, iar sprijinul politic pentru acest obiectiv rămâne unul puternic”
Alegătorii pot solicita urna mobilă pentru scrutinul din 17 mai, anunță CEC
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Premierul Alexandru Munteanu: „Decidem să fim pregătiți pentru orice situații și să le gestionăm cât mai eficient și profesionist”