VIDEO // Republica Moldova și-a încheiat mandatul Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Deciziile adoptate la Chișinău
Republica Moldova și-a încheiat mandatul Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei (CoE) într-un moment de importanță majoră pentru parcursul european și pentru consolidarea profilului internațional. În cadrul celei de-a 135-a Sesiuni Ministeriale desfășurate la Chișinău a fost adoptată o Rezoluție privind instituirea Comitetul de Management al Tribunalului special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei. principatul Monaco a preluat preeșdinția rotativă a organizației pentru următoarea jumătate de an, transmite MOLDPRES.
Actualizare 14:05 Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, viceprim-ministrul Mihai Popșoi și ministra Afacerilor Externe a Principatului Monaco, Isabelle Berro-Amadeï, susțin o conferință de presă comună.
Mihai Popșoi: „Republica Moldova încheie mandatul Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei (CoE) într-un moment de importanță majoră pentru parcursul european și pentru consolidarea profilului internațional. Acest mandat a reprezentat nu doar o responsabilitate instituțională, ci și o oportunitate de a demonstra maturitatea democratică și angajamentul nostru ferm față de valorile europene. Președinția în cadrul Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei s-a desfășurat în deplină consonanță cu procesul de integrare europeană a țării și a oferit posibilitatea consolidării angajamentului nostru pentru promovarea valorilor europene și aspirațiilor statului nostru la nivel european în acest sens”.
Isabelle Berro-Amadeï a subliniat că Consiliul Europei trebuie să își consolideze relevanța prin aplicarea efectivă a instrumentelor sale, inclusiv Convenția Europeană a Drepturilor Omului și jurisprudența Curții de la Strasbourg. Printre priorități se află protecția persoanelor vulnerabile, combaterea violenței împotriva femeilor și copiilor, precum și adaptarea politicilor la noile provocări ale societății digitale, inclusiv riscurile de dezinformare, radicalizare și probleme de sănătate mintală. Referindu-se la războiul din Ucraina, ministra a afirmat că „nu poate exista pace durabilă fără justiție și responsabilitate”, pledând pentru sprijinirea victimelor și a mecanismelor internaționale de tragere la răspundere.

Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, a menționat că discuțiile din cadrul Ministerialei s-au concentrat pe securitatea democratică și pe consolidarea spațiului juridic comun al Europei. Una dintre cele mai importante decizii adoptate a fost Rezoluția privind instituirea Acordului Parțial Extins pentru Comitetul de Management al Tribunalului special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei.
„Este un moment foarte important, în care 35 de state și-au anunțat sprijinul reînnoit, alături de Uniunea Europeană. Acesta reprezintă un pas important pentru asigurarea responsabilității pentru crima de agresiune a Rusiei împotriva Ucrainei și reafirmă un principiu fundamental în Europa: încălcările dreptului internațional nu pot rămâne fără răspuns”, a afirmat Alain Berset.
Actualizare 14:01 Republica Moldov a transmis președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei Principatului Monaco.

Actualizare 13:30 Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe, Mihai Popșoi, a semnat:
- Al treilea Protocol adițional la Convenția europeană privind asistența juridică în materie penală. Acesta are drept scop simplificarea și accelerarea cooperării judiciare internaționale prin extinderea utilizării mijloacelor moderne de comunicare pentru audierea persoanelor.
- Convenția Consiliului Europei privind coproducția de opere audiovizuale sub formă de seriale.

Actualizare 09:51 O copie a Rezoluției a fost înmânată oficial ministrului afacerilor externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, de către secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, și viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe Mihai Popșoi, în calitatea sa de Președinte al Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, în cadrul ceremoniei de deschidere a sesiunii ministeriale.

Actualizare 09:49 A fost adoptată rezoluția care stabilește Acordul extins pentru crearea Tribunalului special împotriva crimelor de agresiune.
„Sprijinul pentru Ucraina este principala prioritate a organizațiilor noastre și acest lucru trebuie să rămână neschimbat până la eliminarea agresiunii ruse și până când agresorul va fi tras la răspundere. Sunt mândru că aici, în Chișinău, noi decidem să adoptăm rezoluția care stabilește Acordul extins pentru crearea Tribunalului special împotriva crimelor de agresiune”, a declarat vicepremierul Mihai Popșoi, președinte al Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei.

Oficialul a dat citire listei statelor care și-au exprimat intenția de a adera la Comitetul parțial extins: Andora, Austria, Belgia, Croația, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Islanda, Irlanda, Italia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Republica Moldova, Monaco, Muntenegru, Țările de Jos, Norvegia, Polonia, Portugalia, România, San Marino, Slovenia, Spania, Suedia, Elveția, Ucraina, Regatul Unit, precum și reprezentanții Uniunii Europene, Australia și Costa Rica.
„Ajung la concluzia că rezoluția și hotărârile aferente sunt adoptate”, a declarat Popșoi.

Actualizare 09:22 Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, a subliniat că rezistența democratică a Republicii Moldova este un mesaj puternic pentru Europa.
„Doamna Președintă Sandu, vă mulțumesc mult pentru cuvintele dumneavoastră. Discursul dumneavoastră ne-a reamintit că apărarea Ucrainei, de fapt, înseamnă apărarea ideilor Europei, unei Europe care se bazează pe demnitate umană, pe democrație, pe solidaritate și pe statul de drept. Rezistența, reziliența democratică a Moldovei este un mesaj puternic pentru Europa, care demonstrează că societățile democratice pot rezista la manipulare atunci când instituțiile sunt puternice și valorile europene rămân un compas de care se ghidează țara. Vă mulțumesc mult, doamna președinte, pentru faptul că sunteți un lider european atât de puternic”, a declarat berset în deschiderea sesiunii.

Actualizare 09:00 Cea de-a 135-a Sesiune Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei și-a deschis lucrările. Președinta Republicii Moldova ține un discurs.
„Consiliul Europei a fost construit după ruinele de după război. În ruine erau atunci nu doar clădirile, dar și încrederea, demnitatea și instituțiile. Fondatorii au înțeles un lucru pe care istoria l-a scris cu sânge: pacea nu înseamnă doar lipsa războiului, ea trebuie construită, menținută și protejată”, a spus Maia Sandu subliniind că astăzi Rusia reprezintă o amenințare majoră pentru securitatea europeană.

Președinta a menționat importanța sprijinului acordat Ucrainei și necesitatea mecanismelor de responsabilizare internațională.
„Este foarte important ca Republica Moldova să fie membru fondator al Tribunalului Special pentru investigarea crimei de agresiune împotriva Ucrainei. Impunitatea nu este neutră — ea este o invitație la repetarea crimelor”, a afirmat președinta.
Actualizare: 08:47 Ministra Afacerilor Externe a Marii Britanii, Yvette Cooper, a declarat că statele participante la reuniune discută pașii necesari pentru crearea unui tribunal special care să investigheze crimele de agresiune împotriva Ucrainei și să asigure tragerea la răspundere a celor implicați. Ministra a făcut referire și la situația de securitate din regiune, menționând Republica Moldova ca stat expus presiunilor și interferențelor externe, în contextul războiului din Ucraina.
„Consiliul Europei se întrunește aici, în Moldova, unde am văzut amenințări la adresa democrației din partea interferenței Rusiei și, bineînțeles, atât de mult sprijin pentru familiile ucrainene care au trecut granița, într-un moment în care am văzut atacuri îngrozitoare continue asupra poporului ucrainean”, a declarat oficiala britanică.

Actualizare 08:42 Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu, face declarații pentru presă. Șefa diplomației de la București a reafirmat sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova și solicită accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, inclusiv prin deschiderea capitolelor de negociere.
„România este o țară profund dedicată acestui parcurs european. Am văzut reformele pe care le-a făcut Republica Moldova și este foarte clar că, în acest moment, trebuie deschise toate capitolele de negociere”, a declarat Oana Țoiu.

Actualizare 08:08 La Palatul Republicii încep să sosească delegațiile statelor membre ale Consiliului Europei pentru a participa la Sesiunea Ministerială desfășurată la Chișinău. Oaspeții sunt întâmpinați de viceprim-ministrul, ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi și de Alain Berset secretarul General al Consiliului Europei.


Știrea inițială: Reuniunea se va desfășura la Palatul Republicii din centrul capitalei. Aceasta va reflecta prioritățile asumate de țara noastră pe durata președinției și va include subiecte precum: sprijinul continuu pentru Ucraina, cu accent pe reconstrucție, combaterea dezinformării și a ingerințelor străine, consolidarea securității și întărirea rezilienței democratice.
Totodată, miniștrii vor discuta despre Pactul Democratic pentru Europa, viitoarea strategie de acțiune externă a Consiliului Europei, migrația și consolidarea cooperării internaționale și a multilateralismului.
Programul evenimentului va începe la ora 08:00 cu întâmpinarea delegațiilor. La ora 09:00 va avea loc deschiderea oficială a sesiunii ministeriale, cu adresarea președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, discursul viceprim-ministrului, ministrului Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, precum și intervenția secretarului general al Consiliului Europei, Alain Berset. La finalul evenimentului, președinția rotativă a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei va fi transmisă Principatului Monaco.
După ceremonia de transfer a președinției, la Ministerul Afacerilor Externe, vicepremierul Mihai Popșoi, ministrul Afacerilor Externe și Cooperării al Principatului Monaco, Isabelle Berro-Amadeï, precum și secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, vor susține o conferință de presă comună.
Republica Moldova a preluat, din 14 noiembrie 2025, Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Mandatul este exercitat de țara noastră pentru o perioadă de șase luni, până la 15 mai curent. Este pentru a doua oară când statul deține această responsabilitate, prima Președinție fiind exercitată în anul 2003.
Comitetul de Miniștri reprezintă principalul organ decizional al Consiliului Europei, responsabil de punerea în aplicare a obiectivelor organizației. Statele membre sunt reprezentate de miniștrii afacerilor externe și de reprezentanții permanenți pe lângă Consiliul Europei.
Consiliul Europei este o organizaţie interguvernamentală europeană, creată la 5 mai 1949. Aceasta numără în prezent 46 de state membre şi are reşedinţa oficială la Strasbourg, Franţa. Obiectivele principale ale Consiliului Europei sunt protecţia drepturilor omului, democraţiei pluraliste şi a statului de drept, identificarea soluţiilor pentru problemele cu care se confruntă societatea europeană, consolidarea stabilităţii democratice în Europa prin susţinerea reformelor politice, legislative şi constituţionale.
Republica Moldova a devenit membru al Consiliului Europei la 13 iulie 1995.
FOTO // Vasile Tofan a avut o discuție cu micii antreprenori: „Vreau să reconstruim încrederea și optimismul oamenilor de afaceri, astfel încât să investească și să crească acasă”
Expiră termenul pentru depunerea rapoartelor financiare ale partidelor politice. Cinci formațiuni nu au început procedura
Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”
FOTO // Vasile Tofan a desfășurat primele consultări cu reprezentanții mediului de afaceri: „Doar o economie care crește poate finanța școli, spitale, drumuri și servicii publice mai bune”
FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”
Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri
UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței
Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”
Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației
R. Moldova deschide negocierile pentru Clusterul „Relații externe”. Mihai Popșoi: „Continuăm să muncim pentru a face parte din marea familie europeană”
Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE. Oleg Ozerov a primit o notă de protest față de încălcarea gravă a suveranității naționale și față de riscurile create pentru securitatea cetățenilor
Republica Moldova pledează pentru accelerarea negocierilor de aderare la UE. Mesajul lui Marcel Spatari la reuniunea COSAC
Franța marchează Ziua Națională
FOTO // Președinta Maia Sandu, de la Paris: ,,Securitatea cetățenilor și a țării este preocuparea noastră cea mai importantă"
FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat la Bruxelles progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE
Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni
SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești
FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni
VIDEO // Cetățenii pot urmări cum sunt utilizați banii publici, printr-un nou instrument lansat de Ministerul Finanțelor
Procuratura oferă detalii despre ancheta în cazul Vartic: raportul de expertiză medico-legală suplimentară a fost finalizat
Serviciile de roaming dintre Republica Moldova și România, în continuă creștere. Utilizatorii au acumulat 7,4 milioane de zile în 2025
Energocom a prezentat motivele solicitării de ajustare a tarifelor la gaze
Adolescent de 16 ani, reținut după un furt dintr-un salon din Chișinău
Viceministra cipriotă pentru Afaceri Europene, Marilena Raouna, a fost decorată cu „Ordinul Onoarei”
Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău
ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului
Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova
Psihologii din Republica Moldova vor avea un colegiu profesional și un registru unic
FOTO // Salvatorii avertizează agricultorii asupra riscului de incendii în timpul recoltării cerealelor