ro

 

Politică
16 Iunie, 2026 / 00:23
/ Acum 2 ore

Șefa Delegației UE la Chișinău, Iwona Piórko: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul „Valori fundamentale” este o recunoaștere a progreselor Republicii Moldova”

Deschiderea oficială a negocierilor de aderare ale Republicii Moldova la Uniunea Europeană pentru primul cluster de capitole, „Valori fundamentale”, reprezintă atât o recunoaștere a progreselor realizate de țara noastră, cât și un reper important în procesul de integrare europeană. Declarația a fost făcută de șefa Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko, într-un interviu acordat postului TVR Moldova.

Diplomatul european a subliniat că autoritățile și cetățenii Republicii Moldova au depus eforturi considerabile pentru a ajunge în etapa actuală a negocierilor.

„Cu siguranță este o recunoaștere. Republica Moldova, autoritățile ei și oamenii ei au lucrat foarte mult pentru a fi pregătiți să deschidă negocierile politice. Comisia Europeană a indicat foarte clar, încă în ultimul raport de extindere, că Republica Moldova este gata pentru acest pas”, a declarat Iwona Piórko.

Procesul de pregătire nu s-a oprit după publicarea raportului de extindere, iar negocierile tehnice au continuat în permanență.

„Nu s-a pierdut deloc timp. Negocierile tehnice au continuat în fiecare zi și a fost depusă foarte multă muncă. Este o recunoaștere a performanței întregii țări, dar și un punct de reper important în procesul general de aderare”, a afirmat oficialul european.

Referindu-se la obiectivul anunțat de autoritățile de la Chișinău privind semnarea Tratatului de aderare până în anul 2028 și eventuala aderare la Uniunea Europeană în jurul anului 2030, șefa Delegației UE a precizat că procesul de extindere este bazat pe merite și pe implementarea reformelor, nu pe termene prestabilite.

„Nu este vorba despre date, ci despre un proces bazat pe merite. Este multă muncă. Trăim vremuri istorice și o săptămână istorică pentru Republica Moldova. Uniunea Europeană susține ambiția Guvernului de a continua reformele într-un ritm foarte bun”, a spus Iwona Piórko.

Totuși, diplomatul a apreciat că obiectivul propus de autoritățile moldovene este unul ambițios, dar realizabil.

„Înțelegem dorința Guvernului de a fi gata să semneze Tratatul de aderare în 2028. Acest lucru depinde de ritmul reformelor. Până acum, reformele au avansat rapid și acest lucru a fost recunoscut inclusiv în raportul de extindere. Dacă Moldova va continua și chiar va accelera ritmul reformelor, acest scenariu, deși foarte ambițios și dificil, este fezabil”, a declarat șefa Delegației UE.

Iwona Piórko a amintit și de sprijinul politic și economic oferit de Uniunea Europeană Republicii Moldova, evidențiat inclusiv în cadrul vizitei recente la Chișinău a comisarului european pentru extindere, Marta Kos.

„Am văzut un sprijin politic puternic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, dar și un sprijin economic important. În cadrul conferinței investiționale UE–Moldova au fost anunțate proiecte și inițiative în valoare de un miliard de euro. În plus, Republica Moldova beneficiază de Planul de Creștere susținut de Uniunea Europeană, evaluat la 1,9 miliarde de euro”, a menționat oficialul european.

Astăzi, la Luxemburg, Republica Moldova deschide oficial negocierile pentru primul cluster de capitole, „Valori fundamentale”, care vizează domenii esențiale precum statul de drept, reforma justiției, funcționarea instituțiilor democratice, drepturile fundamentale și combaterea corupției.

La ora 22:25 Marilena Raouna, ministru adjunct al Afacerilor Europene al Ciprului, Marta Kos, comisar european pentru extindere, și Alexandru Munteanu, prim-ministrul Republicii Moldova vor susține o conferință de presă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Circa 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ Acum 4 zile

Guvernul a aprobat inițierea negocierilor cu Tunisia privind abolirea regimului de vize pentru titularii pașapoartelor diplomatice, de serviciu și speciale

/ Acum 4 zile

„Nu așteptați să vină Ministerul Mediului”. Igor Grosu cere autorităților locale să întreprindă măsuri urgente împotriva inundațiilor

/ Acum 4 zile

Igor Grosu, după căderea dronei de la Lopatna: „Sunt consecințele războiului declanșat de Federația Rusă. Trebuie să investim în apărare”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu acuză liderii din Găgăuzia de tergiversarea alegerilor: „Este un comportament de blocare. Legea nu-i tocmeală”

/ Acum 4 zile

Minut de reculegere în Parlament în memoria victimelor deportărilor staliniste. Igor Grosu: „Tragedia deportărilor este tragedia poporului nostru și avem datoria să păstrăm vie memoria”

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară: cinci proiecte cu sigla UE pe ordinea de zi

/ Acum 5 zile

Inga Ionesii și Sergiu Gurduza vor fi numiți ambasadori în India și Portugalia

/ Acum 5 zile

VIDEO // Gala Societății Civile, organizată la Chișinău. Igor Grosu: „Mulțumesc pentru că sunteți aproape de oameni și contribuiți la consolidarea democrației”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Sofia, pentru a participa la Summitul Procesului de Cooperare din Europa de Sud-Est

/ Acum 6 zile

Cooperarea moldo-ungară, în atenția miniștrilor de Externe de la Chișinău și Budapesta

/ Acum 6 zile

Republica Moldova și România își coordonează eforturile pentru avansarea negocierilor de aderare la UE

/ Acum 7 zile

Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Republica Moldova trebuie să își consolideze capacitățile de apărare”

/ Acum 7 zile

Lucrările la Stația Electrică Chișinău avansează. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România rămâne un partener de încredere al R. Moldova în consolidarea securității energetice”