Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică
În cadrul Ministerului Afacerilor Externe (MAE) va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică. Un proiect care prevede acest lucru a fost aprobat astăzi de Guvern, transmite MOLDPRES.
Adoptarea hotărâri intervine în contextul creșterii constante a volumului de activitate al Ministerului Afacerilor Externe, determinată de avansarea procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, intensificarea cooperării externe și extinderea numărului de tratate internaționale și dosare consulare gestionate.
„Dacă ne referim la Serviciul relații cu România, până acum, referentul de țară, care este persoana-cheie în relațiile nu doar cu România, dar și cu celelalte state ale lumii, acoperă șase-șapte state. Or, în cazul României, ideal ar fi și în cazul altor state cu care avem relații foarte strânse, este imperios necesar să avem această unitate, un serviciu dedicat relațiilor cu România, așa încât un referent pentru România să nu mai aibă încă cinci-șase țări de care să fie responsabil, dar să se poată focusa doar pe relația Republicii Moldova cu România”, a declarat vicepremierul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe.
Totodată, documentul prevede majorarea statului de personal al ministerului cu 35 de unități, în contextul creșterii volumului de activitate cu peste 20% în ultimul an.
„Aceste unități și bugetul alocat nu va fi suplinit imediat. Aceste unități vor fi angajate pe parcurs în următorii ani, iar o bună parte din aceste funcții vor rămâne vacante, având în vedere specificul activității MAE și necesitatea de a avea aceste funcții vacante pentru buna organizare a rotațiilor anuale și semianuale. Într-un context geopolitic tot mai instabil, într-o lume hipercompetitivă, cea mai bună investiție este în pace și cooperare, altfel spus în diplomație”, a subliniat Mihai Popșoi.
O altă prevedere a proiectului vizează reorganizarea Direcției diplomație economică, în conformitate cu bunele practici ale ministerelor de externe din statele membre ale Uniunii Europene.
Noile măsuri vin să consolideze capacitatea instituțională a Ministerului Afacerilor Externe în contextul realizării obiectivelor strategice ale Republicii Moldova.
Potrivit datelor MAE, în ultimul an, activitatea instituției a înregistrat o creștere constantă, determinată de evoluția procesului de integrare europeană, intensificarea cooperării externe și de volumul sporit de tratate internaționale și dosare consulare gestionate. Totodată, participarea extinsă a Republicii Moldova la platforme multilaterale, precum ONU, Consiliul Europei, OSCE, NATO, a generat un ritm accelerat al activităților și responsabilităților diplomatice. Doar în anul 2021, MAE a gestionat aproape 100 de vizite ale demnitarilor străini în Republica Moldova și a sprijinit pregătirea a aproape 250 de vizite ale oficialilor moldoveni peste hotare, precum și organizarea unor evenimente internaționale de anvergură.
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Președinta Republicii Moldova a transmis un mesaj de felicitare pentru liderul partidului Tisa, Péter Magyar, în urma victoriei obținute în alegerile parlamentare din Ungaria
Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI
MAN se retrage din Blocul „Alternativa”, dar rămâne în fracțiunea parlamentară
CEC a aprobat programul acțiunilor privind organizarea referendumului în comuna Coșnița, raionul Dubăsari
Alegeri locale noi. Autoritățile publice vor stabili locuri speciale pentru afișajul electoral și întâlniri cu cetățenii
Conceptul reformei APL, prezentat în Parlament. Alexei Buzu: „Depopularea și lipsa resurselor cer acțiuni urgente”
Președinta Maia Sandu, pentru publicația irlandeză The Irish Times: „Ingerința Rusiei nu este doar problema Moldovei, ci o amenințare pentru democrațiile de pretutindeni”
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, despre criticile opoziției privind noul Cod al Parlamentului: „Îi deranjează că documentul abordează foarte serios problema traseismului politic”
Alina Cebotariov preia conducerea Consiliului Concurenței
Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor din 7 aprilie 2009
Mihai Popșoi: „Republica Moldova pregătește dosarul prin care va solicita despăgubiri de la Federația Rusă pentru daunele aduse infrastructurii energetice și poluarea râului Nistru”
VIDEO// O nouă școală modernă pentru viitorii ingineri va fi deschisă la Chișinău
DOC // Republica Moldova se retrage definitiv din CSI: decretele de denunțare au fost promulgate și publicate în Monitorul Oficial
Alegeri locale noi: 40 de secții de votare vor fi deschise în 12 localități
Progresele Republicii Moldova în implementarea reformelor structurale, discutate cu vicepreședinta Băncii Mondiale pentru Europa și Asia Centrală
VIDEO // Dialogul Chișinău-Tiraspol continuă. Vicepremierul Valeriu Chiveri reiterează angajamentul pentru reintegrare și integrare europeană
Copiii cu cerințe educaționale speciale vor beneficia de un sistem educațional mai incluziv
Peste o mie de familii și-au procurat electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher
Uniunea Europeană condamnă atacul „atroce” al Rusiei împotriva civililor ucraineni
Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești și cere sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei: „Războiul se va opri doar când Rusia se oprește”
FOTO // Fluviul Nistru sub monitorizare continuă, datorită statelor europene care au dotat Ministerul Mediului cu echipamente de intervenție
Noi detalii în cazul Ludmilei Vartic: procurorii verifică un proces-verbal contravențional întocmit pe numele femeii chiar în ziua decesului
ANRE a prelungit rutele de transport al gazelor naturale pe gazoductul trans-balcanic
FOTO // Victimele foametei organizate din anii 1946 – 1947, comemorate la Mingir. Președinta Maia Sandu: „Este una dintre cele mai mari tragedii prin care a trecut poporul nostru”
Procuratura Generală anunță un set de inițiative legislative pentru consolidarea prevenirii și combaterii violenței în familie, elaborate în urma analizei unor cazuri recente, inclusiv cel al Ludmilei Vartic
VIDEO // Rețea de contrabandă cu țigări, destructurată după o operațiune comună pe Prut
Procuratura extinde ancheta în cazul Ludmilei Vartic: va fi dispusă exhumarea